Mensa

Mensa jsou lidé. Mensa je otevřenost a tolerance. Mensa je nebát se být sám sebou. Mensa je respekt k ostatním. Mensa je rozmanitost.

Ač jsou lidé v Mense opravdu nesmírně různorodí, myslím si, že minimálně většina těch, které potkávám, má jednu vlastnost společnou – krom oslnivého výsledku v testu inteligence – mají osobní zkušenost s tím, jaké to je lišit se od okolí. To většině z nich umožňuje pochopit a respektovat názory a osobitost ostatních, což v Mense vytváří nesmírně přátelskou a otevřenou atmosféru. Atmosféru, která podněcuje člověka k tomu, aby se nebál být sám sebou. Doufám, že Vám časopis Mensa dokáže tuto atmosféru přiblížit. Tomáš Kubeš, šéfredaktor

Matematik Vojtěch Jarník

10.02.2015 19:42
V tomto článku připomeneme jednoho z nejvýznamnějších českých matematiků dvacátého století, profesora Vojtěcha Jarníka (22. 12. 1897 – 22. 9. 1970).
Více | Rubrika - Věda

Dyslexie

10.02.2015 19:39, autor: Z originálu Thomas Hally: Dyslexia – an Overview (MWJ září 2013, str. 4 a 6) přeložila Hana Erbsová
Zatímco většina z nás dokáže číst a psát bez větších potíží, pro dyslektiky jsou tyto základní dovednosti těžko pochopitelné a obtížně zvládnutelné. Dobře to vystihuje jedna z definic dyslexie: „Dyslexie je porucha řeči, která má neurobiologické příčiny.
Více | Rubrika - Věda > Inteligence

Zkušenosti s programem SIGHT

10.02.2015 19:28, autor: Z originálu SIGHT – a Member’s Experiences, Gwen Korinek, Mensa World Journal únor 2015 přeložila Zuzana Poláková
Z Vašeho gauče se ozývá divné chrápání, navštěvujete ve svém městě místa, kde jste nikdy předtím nebyli, protože jste kolem nich vždy jen prošli… Zdá se Vám to povědomé? Vítejte v programu SIGHT.

Čestné uznání Mensy v roce 2015

10.02.2015 19:14, autor: Zuzana Šimková
I v tomto roce bude jednou z mensovních aktivit udělování Čestného uznání Mensy. Uskuteční se již šestý ročník tohoto ohodnocení osobností z různých oblastí společenského života, vědy, kultury ... V závěru, na valné hromadě Mensy ČR, se dozvíme, která osobnost bude držitelem tohoto ocenění na rok 2015.
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Báječný život po smrti

11.01.2015 23:36, autor: Nicole Rabeka Snová
Kdybyste viděli filmovou adaptaci nepsané biografie Martina Radvanského, asi byste jen těžko uvěřili, že se příběh zakládá na pravdivých událostech. Vášnivý tanec, profesionální vzplanutí a zrada zhrzené ženy, to samo o sobě jako zápletka stačí. Přidejte k tomu ještě nalezený pas, vyhoštění na druhý konec světa a kulinářské umění a dostanete obrázek jednoho sympatického pětačtyřicetiletého mensana. Tedy, téměř – předtím ho musíte oficiálně ...
Více | Rubrika - Rozhovory

Výlet za letadly

9.01.2015 19:10, autor: Zuzana Novotná
U příležitosti celostátního setkání podnikla místní skupina Plzeň výpravu do kunovického leteckého muzea a do výrobny letadel Aircraft Industries.
Více | Rubrika - Reakce na akce

PLŠi

9.01.2015 19:02, autor: Zuzana Novotná
MS Plzeň rozšířila repertoár svých akcí a jedné říjnové noci se zúčastnila Plzeňské šifrovačky, zvané zkráceně PlŠi. Již název sliboval kvalitní zábavu, start v pět hodin večer a plánované ukončení v sedm hodin ráno pak lákavost celé akce ještě podpořily.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Podmitrov 2014

10.12.2014 10:57, autor: Zuzana Novotná
Letošní podzimní setkání je už minulostí. Ovšem minulostí, na kterou budou účastníci setkání ještě dlouho vzpomínat.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Mensa a inteligence v médiích (říjen - prosinec 2014)

8.12.2014 23:12, autor: více autorů
Odkazy na zajímavé články týkající se Mensy, inteligence a nadaných dětí v médiích (říjen - prosinec 2014).
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Mozek ve skříni počítače

8.12.2014 21:54, autor: Z originálu „Brain in a Box“ přeložil Petr Psutka
Je to ten nejpropracovanější umělý ,mozek‘, jaký byl kdy vytvořen, a na rozdíl od mnoha předcházejících modelů se dokáže chovat spíše ,lidsky‘ nežli jako stroj.
Více | Rubrika - Věda

Přehled aktivit SIGů v roce 2014

8.12.2014 18:01
Přehled aktivit zájmových skupin v roce 2014
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Přehled aktivit místních skupin v roce 2014

8.12.2014 17:58
Zprávy o činnosti místních skupin Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Karlovy Vary, Ostrava, Olomouc, Pardubice, Plzeň, Praha, Prostějov, Ústí nad Labem a Zlín za rok 2014
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Krátká historie infinitezimálních (nekonečně malých) hodnot

14.11.2014 09:29, autor: Z originálu A Brief History of Infinitesimals, Mensa World Journal (zdroj www.scientificamerican.com), June 2014, přeložila Pavla Janovská
Kdo to byli Pythagorijci a kdo musel umřít, aby mohl vzniknout moderní kalkul?
Více | Rubrika - Věda

Falešná paměť: odvrácená strana naší skutečné paměti

9.10.2014 23:19, autor: Z originálu Basque Research. False memories: The hidden side of our good memory, Science Daily, February 2014, přeložil Petr Psutka
„… vytváří-li mozek dospělého člověka opakovaně znovu a znovu spojení mezi různými zónami spjatými s pamětí, zmechanizuje si proces sémantického propojování nových informací pro jejich snazší zapamatování.“
Více | Rubrika - Věda

Ocenění převzali diplomy k Čestnému uznání Mensy ČR

8.10.2014 22:57, autor: Zuzana Šimková
Přednášku české jaderné fyzičky Ing. Dany Drábové, Ph.D., dr. h. c., která se konala 11. 9. 2014 v přednáškovém sále na Novotného lávce, jsme využili k tomu, abychom jí v náhradním termínu předali diplom spojený s Čestným uznáním Mensy České republiky udělený v roce 2012.
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

EMAG 2014

7.10.2014 17:30, autor: Petr Mazal
I letos proběhlo každoroční mezinárodní evropské setkání – EMAG. Po loňském Slovensku se tentokrát role pořadatelů ujala švýcarská Mensa. Již obvyklou součástí EMAGu se staly After-EMAG tours, my jsme se pro změnu rozhodli pro putování po hostitelské zemi před setkáním.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Do Verony (nejen) na operu

7.10.2014 17:16, autor: Zuzana Šimková
SIG Hudba letos uspořádal výlet do italské Verony. Účastníci mohli obdivovat hlavně starou římsou Arenu, kde si vychutnali Carmen a středověké písně Carmina Burana.
Více | Rubrika - Reakce na akce

EMAG 2014 aneb Šeptanda z Curychu

6.10.2014 21:08, autor: Pavla Janovská, redakčně upraveno
Přestože jsem členkou Mensy již více než osm let, curyšský EMAG a s ním spojené poznávání Švýcarska byl mým prvním větším mensovním výletem. Moje očekávání byla velká, přesto se realitě ani zdaleka nepřiblížila.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Oznámení o úmrtí

6.10.2014 21:03, autor: redakce
Skončil život zasvěcený vědě - zemřela profesorka Růžena Dostálová, přední česká odbornice na dějiny a kulturu Řecka a Byzance.
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Nejčernější koně dostihu

15.08.2014 21:56, autor: Dagmar Hladíková
Během dostihového odpoledne Charvát České derby ve Velké Chuchli proběhlo jednu červnovou neděli zuřivé klání osmi významných expertů z řad Mensy ČR.
Více | Rubrika - Reakce na akce
Počet položek: 803položek na stránku: |< < 3 4 5 6 7 8 9 > >|
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 2/2017 (duben) si můžete stáhnout ve formátu PDF kliknutím na obrázek.
Titulní strana časopisu Mensa 2/2017
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .