Mensa

Mensa jsou lidé. Mensa je otevřenost a tolerance. Mensa je nebát se být sám sebou. Mensa je respekt k ostatním. Mensa je rozmanitost.

Ač jsou lidé v Mense opravdu nesmírně různorodí, myslím si, že minimálně většina těch, které potkávám, má jednu vlastnost společnou – krom oslnivého výsledku v testu inteligence – mají osobní zkušenost s tím, jaké to je lišit se od okolí. To většině z nich umožňuje pochopit a respektovat názory a osobitost ostatních, což v Mense vytváří nesmírně přátelskou a otevřenou atmosféru. Atmosféru, která podněcuje člověka k tomu, aby se nebál být sám sebou. Doufám, že Vám časopis Mensa dokáže tuto atmosféru přiblížit. Tomáš Kubeš, šéfredaktor

Vážení mozků, sto inteligencí

21.10.2015 22:49, autor: Ivana Vajnerová
Ve snaze poznat a porozumět inteligenci prošlo lidstvo různými cestami a teoriemi od dědičnosti a vážení mozků přes „jedinou“ inteligenci po její (možná) stovky dimenzí. Některé názory na ni dnes působí směšně, jiné hrůzně, další posunuly hranice poznání nás samých. Velký „boom“ zájmu o fenomén inteligence procházel celým minulým stoletím, připomeňme si však i ty úplně nejstarší pokusy o porozumění inteligenci a teorie sou...
Více | Rubrika - Věda

Jak se vybírají řídící letového provozu

18.10.2015 16:37, autor: David Langr, redakčně upraveno
Profese řídícího letového provozu je vysoce odborná a psychicky náročná práce spojená s nadprůměrnou osobní zodpovědností. Výkon této profese vyžaduje vysokou profesionalitu, dlouhodobou systematickou přípravu a neustálé vzdělávání během celé kariéry.
Více | Rubrika - Kariéra

Změna perspektivy: Jak myslel Kasparov? 

18.10.2015 16:21, autor: Stanislav Wolf, redakčně upraveno
Nejen šachoví pamětníci vzpomínají na dobu, kdy spolu soupeřili šachoví velmistři Garri Kasparov a Anatolij Karpov. Každý z nich používal vlastní strategii a taktiku.
Více | Rubrika - Věda

Mensovní výlet do Koree

15.10.2015 21:48, autor: Alena Kořínková
Ve dnech 21.–31. 8. 2015 se uskutečnil devátý zahraniční zájezd pod taktovkou známé cestovatelské dvojky Hanky Kalusové a Tomáše Blumensteina, tentokrát na Dálný východ do Jižní Koreje.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Co chybí dětem v dětských domovech? Samostatnost!

13.10.2015 21:45, autor: Ondřej Podlešák
Dovedete si představit, jak se žije v dětských domovech? Moje představa byla taková, že zde vegetuje několik dětí, kterým tragicky zahynuli rodiče, a nemá se o ně kdo postarat. Myslel jsem, že děti žijí v nuzných podmínkách, podobných jako třeba na ubytovnách. Opak je pravdou.

Studium na vysoké škole byla hrůza. Tři důvody, proč bych studoval znovu

13.10.2015 21:42, autor: Ondřej Podlešák
Všude si přečtete a poslechnete, že vysoké školy produkují stále více absolventů a „co teda všichni budou dělat“. Byť při práci, na vysokou školu jsem se přihlásil – a šel bych na ni znova. A ne proto, abych udělal radost babičce, ale z praktického důvodu – přijde mi to užitečné.

Mensa a inteligence v médiích (červenec - září 2015)

11.10.2015 00:31, autor: Čestmír Kalus a Zuzana Součková
Odkazy na zajímavé články týkající se Mensy, inteligence a nadaných dětí v médiích (červenec - září 2015).
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Leaders Club & Academy: Pomáháme vychovávat novou generaci

12.08.2015 21:32, autor: Nicole Rebeka Snová
Ve chvíli, kdy je něco psáno příliš nečitelně, vezmete si na pomoc lupu. Funguje ale tato technika i v celospolečenském měřítku? Martin Lupa dokazuje, že ano!
Více | Rubrika - Rozhovory

Roman Kříž: Zklamání

9.08.2015 11:11, autor: Roman Kříž
I přes název není báseň Romana Kříže zklamáním

LEAP 2015

9.08.2015 10:59, autor: Hana Kalusová, redakčně upraveno
LEAP (Leadership Exchange Ambassador Program) je program Mensy International, který vznikl v roce 2010. Program každoročně umožňuje vybraným zájemcům prezentovat jejich mensovní projekty na dvou ze tří mezinárodních setkání Mensy (americké, evropské, asijské).

Postřehy ze španělské návštěvy

9.08.2015 10:49, autor: Jitka Nováková, redakčně upraveno
Jaká je Česká republika očima španělského Mensana?

Reportáž ze setkání americké Mensy

9.08.2015 10:41, autor: Hana Kalusová
Letos jsem se díky účasti v LEAP programu Mensy International dostala na setkání Mensy US, které se konalo 1.–5. července v Louisville v Kentucky. Na setkání jsem jela sama, nebyl zde nikdo jiný z Česka ani ze Slovenska, a tak jsem mohla nerušeně a plnými doušky nasávat atmosféru této obří akce. A musím říct, bylo to super a sama jsem vlastně nebyla snad ani chvilku.

Neviděly tohle moje neurony už někdy dřív?

9.08.2015 10:35, autor: Z anglického originálu ’Haven’t My Neurons Seen This before?‘ (MWJ November 2014) přeložil Petr Psutka
Svět se rok co rok stává chaotičtějším a naše mozky jsou pod neustálou palbou vizuálních vjemů. Nová studie z Centra pro nervový základ poznání (CNBC – Center for the Neural Basis of Cognition), společného projektu Univerzity Carnegie Mellon a Univerzity v Pittsburghu, odhaluje, jak neurony v části mozku, jejíž funkcí je rozpoznávání předmětů, reagují na příval velkého množství obrázků, které se jim ukazují.
Více | Rubrika - Věda

Ejhle Praha!

1.06.2015 08:31, autor: Jan Pokorný
I člověk, který žije v Praze mnoho let, má pořád co poznávat. Ukázalo se to třeba při soutěžní procházce hlavním městem nazvané Ejhle Praha! Účastníci sice neopustili neujžší centrum, ale zavítali do míst, která do té doby vůbec neznali.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Inovativní pomocníci pro plánování a organizaci

31.05.2015 23:05, autor: Stanislav Wolf
Toužili jste po tom udělat si ve svém životě jasno a pořádek, ale z nějakého důvodu to nešlo? Zkuste dva inovativní nástroje pro plánování a organizaci. Jsou praktické, intuitivní, funkční, podporují češtinu a jsou zdarma.
Více | Rubrika - Kariéra

Mensa a inteligence v médiích (duben - červen 2015)

31.05.2015 20:45, autor: Čestmír Kalus a Zuzana Součková
Odkazy na zajímavé články týkající se Mensy, inteligence a nadaných dětí v médiích (duben - červen 2015).
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Jarní celostátní setkání v Malé Morávce

31.05.2015 20:34, autor: Zuzana Novotná
Z letošního jarního celostátního setkání v Malé Morávce jsem odjížděla zachmuřená, rozčílená, skoro až s pláčem na krajíčku. Na to, jak bylo báječné, totiž setkání trvalo příliš krátce a návrat do reality se mi ani trochu nelíbil.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Jak jsem chtěla být nejchytřejší

31.05.2015 20:23, autor: Hana Kotinová, redakčně upraveno a zkráceno
Dne 17. 12. 2013 přistála v mé e-mailové schránce zpráva: "Hledáme nejchytřejšího Čecha..."

Čestné uznání Mensy 2015

16.04.2015 08:14, autor: Zuzana Šimková
Právě probíhá šestý ročník udělování Čestného uznání Mensy České republiky – ocenění osobností, které se významnou měrou zasloužily o intelektuální přínos nebo šíření dobrého jména České republiky ve světě.
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Přetestování zdarma pro členy Dětské Mensy

16.04.2015 08:02, autor: Redakce
Rádi bychom Vás informovali o zajímavé nabídce pro členy Dětské Mensy – možnosti mezi 14. a 16. narozeninami zdarma absolvovat mensovní IQ test pro dospělé.
Více | Rubrika - Zprávy Mensy
Počet položek: 853položek na stránku: |< < 4 5 6 7 8 9 10 > >|
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 5/2018 (říjen) si můžete stáhnout ve formátu PDF kliknutím na obrázek.
Titulní strana časopisu Mensa 5/2018
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .