Mensa

Mensa jsou lidé. Mensa je otevřenost a tolerance. Mensa je nebát se být sám sebou. Mensa je respekt k ostatním. Mensa je rozmanitost.

Ač jsou lidé v Mense opravdu nesmírně různorodí, myslím si, že minimálně většina těch, které potkávám, má jednu vlastnost společnou – krom oslnivého výsledku v testu inteligence – mají osobní zkušenost s tím, jaké to je lišit se od okolí. To většině z nich umožňuje pochopit a respektovat názory a osobitost ostatních, což v Mense vytváří nesmírně přátelskou a otevřenou atmosféru. Atmosféru, která podněcuje člověka k tomu, aby se nebál být sám sebou. Doufám, že Vám časopis Mensa dokáže tuto atmosféru přiblížit. Tomáš Kubeš, šéfredaktor

Lidské tváře jsou rozmanité, protože jsme se vyvinuli tak, abychom vypadali jedinečně

10.02.2015 19:58, autor: Z originálu Human Faces Are so Variable because We Evolved to Look Unique (MWJ prosinec 2014, str. 9) přeložila Pavla Janovská
Úžasná rozmanitost lidských tváří – mnohem větší než u většiny ostatních živočichů – je výsledkem evolučního tlaku na to, aby každý z nás byl jedinečný a snadno rozpoznatelný. K tomuto závěru došli ve své nové studii vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley.
Více | Rubrika - Věda

Pozorování a učení

10.02.2015 19:54, autor: Z originálu Looking and Learning (MWJ únor 2013, str. 7) přeložila Jitka Nováková
Člověk se učí celý život. Než jsme ale dost zdatní na to, abychom četli odborné knihy, musíme svět poznávat jinak: pozorováním
Více | Rubrika - Věda > Inteligence

Matematik Vojtěch Jarník

10.02.2015 19:42
V tomto článku připomeneme jednoho z nejvýznamnějších českých matematiků dvacátého století, profesora Vojtěcha Jarníka (22. 12. 1897 – 22. 9. 1970).
Více | Rubrika - Věda

Dyslexie

10.02.2015 19:39, autor: Z originálu Thomas Hally: Dyslexia – an Overview (MWJ září 2013, str. 4 a 6) přeložila Hana Erbsová
Zatímco většina z nás dokáže číst a psát bez větších potíží, pro dyslektiky jsou tyto základní dovednosti těžko pochopitelné a obtížně zvládnutelné. Dobře to vystihuje jedna z definic dyslexie: „Dyslexie je porucha řeči, která má neurobiologické příčiny.
Více | Rubrika - Věda > Inteligence

Zkušenosti s programem SIGHT

10.02.2015 19:28, autor: Z originálu SIGHT – a Member’s Experiences, Gwen Korinek, Mensa World Journal únor 2015 přeložila Zuzana Poláková
Z Vašeho gauče se ozývá divné chrápání, navštěvujete ve svém městě místa, kde jste nikdy předtím nebyli, protože jste kolem nich vždy jen prošli… Zdá se Vám to povědomé? Vítejte v programu SIGHT.

Čestné uznání Mensy v roce 2015

10.02.2015 19:14, autor: Zuzana Šimková
I v tomto roce bude jednou z mensovních aktivit udělování Čestného uznání Mensy. Uskuteční se již šestý ročník tohoto ohodnocení osobností z různých oblastí společenského života, vědy, kultury ... V závěru, na valné hromadě Mensy ČR, se dozvíme, která osobnost bude držitelem tohoto ocenění na rok 2015.
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Báječný život po smrti

11.01.2015 23:36, autor: Nicole Rabeka Snová
Kdybyste viděli filmovou adaptaci nepsané biografie Martina Radvanského, asi byste jen těžko uvěřili, že se příběh zakládá na pravdivých událostech. Vášnivý tanec, profesionální vzplanutí a zrada zhrzené ženy, to samo o sobě jako zápletka stačí. Přidejte k tomu ještě nalezený pas, vyhoštění na druhý konec světa a kulinářské umění a dostanete obrázek jednoho sympatického pětačtyřicetiletého mensana. Tedy, téměř – předtím ho musíte oficiálně ...
Více | Rubrika - Rozhovory

Výlet za letadly

9.01.2015 19:10, autor: Zuzana Novotná
U příležitosti celostátního setkání podnikla místní skupina Plzeň výpravu do kunovického leteckého muzea a do výrobny letadel Aircraft Industries.
Více | Rubrika - Reakce na akce

PLŠi

9.01.2015 19:02, autor: Zuzana Novotná
MS Plzeň rozšířila repertoár svých akcí a jedné říjnové noci se zúčastnila Plzeňské šifrovačky, zvané zkráceně PlŠi. Již název sliboval kvalitní zábavu, start v pět hodin večer a plánované ukončení v sedm hodin ráno pak lákavost celé akce ještě podpořily.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Podmitrov 2014

10.12.2014 10:57, autor: Zuzana Novotná
Letošní podzimní setkání je už minulostí. Ovšem minulostí, na kterou budou účastníci setkání ještě dlouho vzpomínat.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Mensa a inteligence v médiích (říjen - prosinec 2014)

8.12.2014 23:12, autor: více autorů
Odkazy na zajímavé články týkající se Mensy, inteligence a nadaných dětí v médiích (říjen - prosinec 2014).
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Mozek ve skříni počítače

8.12.2014 21:54, autor: Z originálu „Brain in a Box“ přeložil Petr Psutka
Je to ten nejpropracovanější umělý ,mozek‘, jaký byl kdy vytvořen, a na rozdíl od mnoha předcházejících modelů se dokáže chovat spíše ,lidsky‘ nežli jako stroj.
Více | Rubrika - Věda

Přehled aktivit SIGů v roce 2014

8.12.2014 18:01
Přehled aktivit zájmových skupin v roce 2014
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Přehled aktivit místních skupin v roce 2014

8.12.2014 17:58
Zprávy o činnosti místních skupin Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Karlovy Vary, Ostrava, Olomouc, Pardubice, Plzeň, Praha, Prostějov, Ústí nad Labem a Zlín za rok 2014
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Krátká historie infinitezimálních (nekonečně malých) hodnot

14.11.2014 09:29, autor: Z originálu A Brief History of Infinitesimals, Mensa World Journal (zdroj www.scientificamerican.com), June 2014, přeložila Pavla Janovská
Kdo to byli Pythagorijci a kdo musel umřít, aby mohl vzniknout moderní kalkul?
Více | Rubrika - Věda

Falešná paměť: odvrácená strana naší skutečné paměti

9.10.2014 23:19, autor: Z originálu Basque Research. False memories: The hidden side of our good memory, Science Daily, February 2014, přeložil Petr Psutka
„… vytváří-li mozek dospělého člověka opakovaně znovu a znovu spojení mezi různými zónami spjatými s pamětí, zmechanizuje si proces sémantického propojování nových informací pro jejich snazší zapamatování.“
Více | Rubrika - Věda

Ocenění převzali diplomy k Čestnému uznání Mensy ČR

8.10.2014 22:57, autor: Zuzana Šimková
Přednášku české jaderné fyzičky Ing. Dany Drábové, Ph.D., dr. h. c., která se konala 11. 9. 2014 v přednáškovém sále na Novotného lávce, jsme využili k tomu, abychom jí v náhradním termínu předali diplom spojený s Čestným uznáním Mensy České republiky udělený v roce 2012.
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

EMAG 2014

7.10.2014 17:30, autor: Petr Mazal
I letos proběhlo každoroční mezinárodní evropské setkání – EMAG. Po loňském Slovensku se tentokrát role pořadatelů ujala švýcarská Mensa. Již obvyklou součástí EMAGu se staly After-EMAG tours, my jsme se pro změnu rozhodli pro putování po hostitelské zemi před setkáním.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Do Verony (nejen) na operu

7.10.2014 17:16, autor: Zuzana Šimková
SIG Hudba letos uspořádal výlet do italské Verony. Účastníci mohli obdivovat hlavně starou římsou Arenu, kde si vychutnali Carmen a středověké písně Carmina Burana.
Více | Rubrika - Reakce na akce

EMAG 2014 aneb Šeptanda z Curychu

6.10.2014 21:08, autor: Pavla Janovská, redakčně upraveno
Přestože jsem členkou Mensy již více než osm let, curyšský EMAG a s ním spojené poznávání Švýcarska byl mým prvním větším mensovním výletem. Moje očekávání byla velká, přesto se realitě ani zdaleka nepřiblížila.
Více | Rubrika - Reakce na akce
Počet položek: 863položek na stránku: |< < 6 7 8 9 10 11 12 > >|
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 2/2019 (duben) si můžete stáhnout ve formátu PDF kliknutím na obrázek.
Titulní strana časopisu Mensa 2/2019
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .