Mensa

Mensa jsou lidé. Mensa je otevřenost a tolerance. Mensa je nebát se být sám sebou. Mensa je respekt k ostatním. Mensa je rozmanitost.

Ač jsou lidé v Mense opravdu nesmírně různorodí, myslím si, že minimálně většina těch, které potkávám, má jednu vlastnost společnou – krom oslnivého výsledku v testu inteligence – mají osobní zkušenost s tím, jaké to je lišit se od okolí. To většině z nich umožňuje pochopit a respektovat názory a osobitost ostatních, což v Mense vytváří nesmírně přátelskou a otevřenou atmosféru. Atmosféru, která podněcuje člověka k tomu, aby se nebál být sám sebou. Doufám, že Vám časopis Mensa dokáže tuto atmosféru přiblížit. Tomáš Kubeš, šéfredaktor

Pustevny - Radhošť

14.02.2014 22:56, autor: Lenka Stodůlková
Snad každý zájemce o vysokohorskou turistiku matně tuší, že na něj někde v dáli čeká jeho Manaslu nebo Lhotse. Zlínští mensané nejsou výjimkou – ale ještě předtím, než k batohu přivážeme mačky, vydali jsme se v rámci tréninku zdolat jiný zajímavý vrchol. Namazali jsme chleba, teple oblékli děti a s veselou písničkou na rtech vyrazili na Radhošť.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Přehled aktivit SIGů v roce 2013

12.02.2014 08:00, autor: Publikoval Petr Kolovrat
Přehled aktivit zájmových skupin v roce 2013.

Přehled aktivit místních skupin v roce 2013

11.02.2014 20:00
Zprávy o činnosti místních skupin Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Karlovy Vary, Ostrava, Olomouc, Pardubice, Plzeň, Praha, Prostějov, Ústí nad Labem a Zlín za rok 2013
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

SIGHT

9.02.2014 20:21, autor: Zuzana Poláková, SIGHT koordinátorka
SIGHT (z anglického Service for Information, Guidance and Hospitality to Travellers) je mezinárodní aktivita Mensy, jejímž cílem je umožnit setkávání a seznamování se s mensany z celého světa. Do České republiky přijeli v roce 2013 mensané z různých zajímavých zemí. Většina hostů míří do Prahy, ale není to vždy pravidlem.

Shrnutí Logické olympiády 2013

9.02.2014 20:16, autor: Tomáš Blumenstein
Logická olympiáda 2013 skončila. Gratulace vítězům a díky všem, kdo ji pomohli uspořádat.
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Rozhovor s Mirkem Jindřiškem: Jak se podniká z Valencie

9.02.2014 20:12, autor: Karel Vandas
Mirek Jindřišek, absolvent VŠE, se v současné době věnuje různorodým činnostem od internetového podnikání prostřednictvím společnosti PoweredBy, s.r.o. až po organizování hudebních festivalů či roli DJ. Zeptali jsme se nejen na to, jak se Mirek má a na čem nyní pracuje.
Více | Rubrika - Rozhovory

Školy a školky spolupracující s Mensou

9.02.2014 19:56, autor: Lenka Šnajdrová
Školám a školkám, které se na celonárodní poměry nadstandardně věnují práci s nadanými dětmi, uděluje Mensa ČR titul „Škola spolupracující s Mensou“, resp. „Školka spolupracující s Mensou“. Během předchozích let Mensa ČR navázala spolupráci s několika desítkami škol a školek.

Založení Mensa gymnázia v časopise

9.02.2014 19:50, autor: Tomáš Kubeš
U příležitosti 20. výročí založení gymnázia jsme prošli mensovní archiv a dohledali dobové články o tom, jak gymnázium vzniklo. Plné verze článků naleznete v balíčku na adrese: https://intranet.mensa.cz/document.php?men=men14.3.0.0&id_c=467.

O Mensa gymnáziu

9.02.2014 19:46, autor: Marcela Faltrová
Gymnázium Mensy se představuje. Je to jediná škola svého druhu v ČR, která se věnuje výhradně nadaným dětem.

Sfinga

9.02.2014 19:34, autor: přeložil Petr Psutka
Jak stará je Velká sfinga v Gíze? Někteří by rádi uvěřili, že je to 10 000 let, a vycházejí přitom z vodní eroze na jejím plášti vytesaném z vápence.
Více | Rubrika - Věda

Monty Hallův paradox a jiné hrátky s pravděpodobností

9.02.2014 00:57, autor: David Kotin, Hana Kotinová
Umíte správně vypočítat pravděpodobnost? Zkuste vyřešit následujících osm soutěžních úloh.

Mensa ČR – udělování Čestného uznání za rok 2014

9.02.2014 00:44, autor: Zuzana Šimková
V průběhu února začne zasílání nominací osobností, o kterých si myslíte, že by jim Mensa ČR mohla udělit Čestné uznání za rok 2014. Už popáté budeme vybírat osobnost, která se významnou měrou zasloužila o intelektuální přínos a/nebo šíření dobrého jména České republiky ve světě.

Mensa a inteligence v médiích (leden - březen 2014)

9.02.2014 00:19, autor: více autorů
Odkazy na zajímavé články týkající se Mensy, inteligence a nadaných dětí v českých médiích (leden - březen 2014).
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Napsat nebo nenapsat - toť otázka

9.02.2014 00:05, autor: Magdalena Veličová
Považují personalisti a budoucí zaměstnavatelé členy Mensy za lidi, s kterými se dá normálně mluvit a kteří si ze sebe umí dělat legraci nebo je mají zaškatulkované jako "ty chytré, s kterými se nedá bavit a kteří budou dělat potíže"?
Více | Rubrika - Kariéra

Skrýt, či neskrýt členství v Mense... (reakce na článek z říjnového čísla)

8.02.2014 23:45, autor: Hana Kotinová
Uvádět do životopisu členství v Mense nebo neuvádět? Každý z nás má jiné zkušenosti a jinou motivaci přiklonit se k první nebo druhé variantě a má pro to i argumenty, stejně jako i autorka reakce na příspěvek z minulého čísla.
Více | Rubrika - Kariéra

Jak připravujeme časopis

8.02.2014 23:21, autor: Tomáš Kubeš, redakce@mensa.cz
Při přípravě výročního čísla členové redakce přečetli, zpracovali nebo napsali cca 800 emailových zpráv a díky tomu ve výročním čísle najdete informace o tom, co všechno a jak Mensa dělá. O práci redakce jako takové se v něm moc nedočtete a tak přinášíme alespoň odkaz na příspěvek, který její práci odlehčeněji popisuje.

Předali jsme Elišce Kaplicky diplom Jana Kaplického za duševní přínos pro společnost

8.02.2014 22:51, autor: Zuzana Šimková
V rámci komponovaného večera na památku Jana Kaplického předal místopředseda Mensy ČR a šéfredaktor mensovního časopisu Tomáš Kubeš do rukou Elišky Kaplicky Fuchsové diplom související s oceněním Čestné uznání Mensy České republiky.
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Plzeňská trojkombinace

8.02.2014 22:44, autor: Hana Mičicová
Kdo neměl 30. listopadu co dělat, neprohloupil, když se zúčastnil plzeňského pivovarského klání.
Více | Rubrika - Reakce na akce

SIG Managerský START UP!

8.02.2014 22:29, autor: Stanislav Wolf
Někteří z vás už možná zaregistrovali, že v Brně vzniká nový SIG. Zatím neoficiálně zní SIG Manager, a jak už jeho název napovídá, bude určen členům Mensy se zájmem o manažerské dovednosti, metody a techniky a také rozvoj osobnosti manažera.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Jak na židovské náhrobky

8.02.2014 22:00, autor: Magdaléna Tydrichová
Jistě jste někdy byli na židovském hřbitově nebo alespoň máte představu, jak takový židovský hrob vypadá. Vím, že člověka, který neumí hebrejsky, asi nenapadne zkoumat, co znamená to druhé slovo ve třetím řádku odspoda, ale přesto. Poté, co jsme s Pavlem Marušincem navštívili židovský hřbitov v Libochovicích, abychom nalezli předky jeho (teď už i mých) přátel, jsem se rozhodla napsat o na toto téma trošku víc.
Více | Rubrika - Věda > Historie
Počet položek: 820položek na stránku: |< < 7 8 9 10 11 12 13 > >|
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 5/2017 (říjen) si můžete stáhnout ve formátu PDF kliknutím na obrázek.
Titulní strana časopisu Mensa 5/2017
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .