Mensa

Mensa jsou lidé. Mensa je otevřenost a tolerance. Mensa je nebát se být sám sebou. Mensa je respekt k ostatním. Mensa je rozmanitost.

Ač jsou lidé v Mense opravdu nesmírně různorodí, myslím si, že minimálně většina těch, které potkávám, má jednu vlastnost společnou – krom oslnivého výsledku v testu inteligence – mají osobní zkušenost s tím, jaké to je lišit se od okolí. To většině z nich umožňuje pochopit a respektovat názory a osobitost ostatních, což v Mense vytváří nesmírně přátelskou a otevřenou atmosféru. Atmosféru, která podněcuje člověka k tomu, aby se nebál být sám sebou. Doufám, že Vám časopis Mensa dokáže tuto atmosféru přiblížit. Tomáš Kubeš, šéfredaktor

Chřibská 2014 Cowboy Meeting

14.06.2014 22:38, autor: Hana Kotinová
Udělat si prima víkend a zúčastnit se celostátního setkání jsem plánovala už nějaký čas, nějak to ale prostě dřív nešlo, a tak jsem se tedy konečně ocitla na tom mém prvním, v Chřibské. Kovbojská tematika, to bude něco i pro našeho malého kovboje, řekla jsem si, takže jsme vyrazili ve dvou.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Na trénincích si hrajeme, popisuje kaskadérka Michaela Šalamounová

14.06.2014 22:22, autor: Karel Vandas
Michaela Šalamounová vystudovala Fakultu humanitních studií Univerzity Karlovy a Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. V profesním životě se věnuje zejména umění a sportu. V současné době žije v Praze.
Více | Rubrika - Rozhovory

Po stopách Dr. Emila Holuba

8.06.2014 14:33, autor: Martin Felgr
MS Pardubice a MS Hradec Králové vyhlásily rok 2014 rokem putování za svými slavnými rodáky. V tomto duchu se v sobotu 12. dubna 2014 skupinka devíti odvážných mensanů z různých krajů českých vydala na strastiplnou cestu napříč Afrikou.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Jarní setkání členů a příznivců Dětské Mensy

8.06.2014 14:23, autor: Jan Pokorný
Rodiče nadaných dětí tak jako každoročně vyrazili i letos na jarní víkendové setkání. Tentokrát na Českomoravské vrchovině. Hry nakonec čekaly nejen na děti, ale i na rodiče.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Zdvořilostní formy v evropských jazycích

7.06.2014 22:32, autor: Pavel Marušinec, Magdaléna Tydrichová, Vít Švachouček
Široce diskutované téma v dlouho očekávaném článku. Víte, kdy a kde neurazíte tykáním a naopak kdy a kde vykáním někoho naštvete?
Více | Rubrika - Věda

Spektroskopie

7.06.2014 21:48, autor: Oto Huml
Jak se provádí identifikace cizorodých látek v životním prostředí? Jak se analyzují barvy, papíry, plnidla nebo emaily při restaurování uměleckých památek a historických děl? Jak se ověří čistota látek nebo stanoví jejich obsah ve směsích?
Více | Rubrika - Věda

Čestné uznání Mensy v roce 2014 získal prof. Hejný

5.06.2014 22:32, autor: Zuzana Šimková, koordinátorka projektu
Mensa České republiky udělila ocenění Čestné uznání pro rok 2014 přednímu českému a slovenskému odborníkovi v didaktice matematiky, autorovi mimořádně úspěšné metody výuky matematiky prof. RNDr. Milanu Hejnému, CSc. Vyhlášení výsledků hlasování členů Mensy proběhlo 31. 5. 2014 na valné hromadě Mensy ČR v Praze.
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Exkurze do laboratoří VŠCHT

5.06.2014 19:08, autor: Oto Huml
Členové Mensy vyrazili na další exkurzi do centrálních laboratoří VŠCHT, kde mohli spatřit i zbylé láhve s alkoholickými nápoji po metanolové aféře.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Jak jsem šlapal i z kopce aneb S Mensou na kole z Prahy do Prčice

5.06.2014 18:54, autor: Jan Pokorný
Pot a déšť mi tečou do očí, funím při každém šlápnutí do táhlého kopce, nohy bolí a já se snažím vzpomenout, co mě přimělo k tomu, že místo abych byl v suchu a teple domova, nacházím se na silnici někde u Prčice a jen se ze mne leje.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Vzpomínka na RNDr. PharmDr. Kristiana Svobodu, CSc.

5.06.2014 07:38
S politováním oznamujeme, že jeden z nejstarších aktivních členů Mensy ČR pan RNDr. PharmDr. Kristian Svoboda, CSc., zemřel dne 5. 11. 2013.
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Čajová degustace každému podle gusta

27.04.2014 12:00, autor: Dagmar Hladíková, Zuzana Novotná
Je až s podivem, do čeho všeho je plzeňský mensan schopný strčit nos. Potom se strašlivě zakřenit, vykulit oči a s výkřikem konstatovat: „Jé, to smrdí!“ A jako by mu to varování nestačilo,...
Více | Rubrika - Reakce na akce

Mé první setkání s MS Praha

25.04.2014 22:35, autor: Kateřina Bernatíková
Díky čerstvému opuštění školních lavic Mensa gymnázia (bohužel mým prosbám studovat tam dál i po maturitě nevyhověli) mi o místních a zájmových skupinách Mensy povědomí nechybělo. Přímá osobní zkušenost však ano a po svém vůbec prvním setkání s aktivními mensany v lednu tohoto roku jsem se nadšeně rozhodla účastnit i místní skupiny Praha.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Jak jsme sportovali na vodě

25.04.2014 22:26, autor: Lenka Šnajdrová
Jestli se ještě někdo domnívá, že mensovní akce jsou čistě intelektuální dýchánky, kde největším vzrušením je prásknutí do stolu během hraní nějaké deskové hry, ráda bych jej na tomto místě vyvedla z omylu.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Jak jsem tančil u tyče

25.04.2014 22:18, autor: Tomáš Nováček
Když mě kamarádka a spolumensanka Blanka v únoru pozvala na lekci pole dance, řekl jsem jí, že tam mě nikdo nedostane. Když jsem s ní o pár dní později stál před dveřmi tanečního centra, říkal jsem si, že tam mě nikdo nedostane. Když jsem pak převlečený stál pod velmi vysokou tyčí a díval se na její daleký vršek, říkal jsem si, že tam mě nikdo nedostane. Nedostal, ale nepředbíhejme.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Obdivuhodný Olbram Zoubek

25.04.2014 22:02, autor: Jana Gruberová
Začátkem roku jsem uvítala pozvánku Mensy ČR účastnit se komentované prohlídky celoživotního díla sochaře Olbrama Zoubka. O této výstavě už bylo mnoho napsáno, a tak si dovolím jen několik osobních postřehů a dojmů.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Monte Hallův paradox a jiné hrátky s pravděpodobností - řešení

25.04.2014 21:37, autor: Hana Kotinová, David Kotin
V minulém čísle jsme vám předložili čtyři dvojice pravděpodobnostních problémů, nyní prozradíme jejich řešení.

Laser game over

23.04.2014 00:03
Místo: Hybešova 28, Brno; Datum: 23. 2. 2014; Čas: 16:00 Rozkaz zněl jasně: vyzkoušet již chvíli známou novinku zvanou laser game.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Grand Restaurant Festival 2014

23.04.2014 00:00, autor: Michaela Kubaníková
Při prvním pohledu do seznamu účastníků letošního GRF a po zhlédnutí festivalového menu jednotlivých restaurací jsem nejprve cítila velké zklamání.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Jak jsme se nestali evropskou komiksovou velmocí

22.04.2014 23:47, autor: Tomáš Vít
S dílem nadaného malíře a ilustrátora Káji Saudka se nejspíš každý z nás – vědomě či mimoděk – už setkal. I těm, pro které je komiks jinak španělskou vesnicí, se jistě vybaví působivé kresby z filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku či z cyklu Okna vesmíru dokořán.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Tomáš Houška vzpomíná na první roky Mensa gymnázia

22.04.2014 15:34, autor: Nicole Rebeka Snová
Gymnázium Buďánka. Jak to všechno začalo? Proč se mensané zpočátku stavěli proti? Proč je část společnosti považovala za sektu? A podepsalo se to nějak na filmové adaptaci románu Graffiti, známé pod jménem Gympl? Bývalý a historicky první ředitel Mensa gymnázia Tomáš Houška radostně i teskně vzpomínal na chvíle strávené v kruhu svých nadaných studentů.
Více | Rubrika - Rozhovory
Počet položek: 853položek na stránku: |< < 7 8 9 10 11 12 13 > >|
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 4/2018 (srpen) si můžete stáhnout ve formátu PDF kliknutím na obrázek.
Titulní strana časopisu Mensa 4/2018
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .