Mensa

Mensa jsou lidé. Mensa je otevřenost a tolerance. Mensa je nebát se být sám sebou. Mensa je respekt k ostatním. Mensa je rozmanitost.

Ač jsou lidé v Mense opravdu nesmírně různorodí, myslím si, že minimálně většina těch, které potkávám, má jednu vlastnost společnou – krom oslnivého výsledku v testu inteligence – mají osobní zkušenost s tím, jaké to je lišit se od okolí. To většině z nich umožňuje pochopit a respektovat názory a osobitost ostatních, což v Mense vytváří nesmírně přátelskou a otevřenou atmosféru. Atmosféru, která podněcuje člověka k tomu, aby se nebál být sám sebou. Doufám, že Vám časopis Mensa dokáže tuto atmosféru přiblížit. Tomáš Kubeš, šéfredaktor

Poslání Mensy

16.12.2017 00:00, autor: Mark Dettinger, Mezinárodní radní pro malé národní Mensy Z článku On the Goals Of Mensa, Mensa World Journal 12/2017, číslo 059, přeložil Petr Psutka.
Když Lance Ware a Roland Berrill v roce 1946 zakládali Mensu, měli ambiciózní vizi. Chtěli vytvořit intelektuální aristokracii, řešit problémy světa, vytvořit mozkové centrum, které bude radit vládě v politických otázkách.

Minulost na vlastní kůži

16.12.2017 00:00, autor: Veronika Pilná
Patrně každého z nás nejméně jednou napadlo, jaké by to bylo propadnout se do minulosti – ať už jen tak ve snu, dotykem megalitu, pomocí Tardis nebo jiného časového přístroje. Naštěstí žijeme v 21. století, a tak na cestu do minulosti potřebujeme jen obyčejné auto nebo vlak a správné souřadnice, abychom si život našich předků mohli zblízka prohlédnout anebo přímo vyzkoušet.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Já a setkání v Ústí

16.12.2017 00:00, autor: Eva Marie Tobiášová
Začalo to už v den příjezdu na ubytování – objednala jsem si od pěti prohlídku zámku a kostela. Podle navigace mi měla stačit hodina a pět minut, dala jsem si půlhodinu k dobru. Až k Ústí nad Labem dobré...
Více | Rubrika - Reakce na akce

Podzimní celostátní setkání Mensy v Ústí nad Labem

16.12.2017 00:00, autor: Tomáš Kubeš
Setkání ve mně zanechalo spoustu hezkých zážitků, pokud bych však měl volit jeden, o kterém bych rád napsal, vybírám střípek, který možná není až tak podstatný, ale v mé šedé kůře mozkové zanechal opravdu hlubokou rýhu.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Neslyšící Alenka z Ústí

16.12.2017 00:00, autor: Hana Kotinová
Každé setkání je něčím výjimečné. Zatím se mi daří nepřerušená šňůra výjezdů na setkání a moc doufám, že ji ani v příštím roce nepřetrhnu, i když je čím dál těžší vyšetřit volný víkend a ideálně pár dní dovolené k tomu.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Přehled aktivit SIGů v roce 2017

16.12.2017 00:00, autor: redakce
Přehled aktivit zájmových skupin v roce 2017
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Přehled aktivit místních skupin v roce 2017

16.12.2017 00:00
Zprávy o činnosti místních skupin Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Karlovy Vary, Ostrava, Olomouc, Pardubice, Plzeň, Praha, Prostějov, Ústí nad Labem a Zlín za rok 2016
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Výlet MS Zlín do lesů na Vizovicku

23.10.2017 14:36, autor: Stanislav Wolf
„Bylo nebylo, blízko Zlína se nacházelo jedno malebné městečko jménem Vizovice. A přestože jej všichni znali především díky tradiční výrobě lahodných ovocných destilátů, toto městečko nabízelo daleko víc než jen kvalitní alkohol.“
Více | Rubrika - Reakce na akce

MY-CAMP 2017

23.10.2017 14:17, autor: Michala Karásková
Léto se dá strávit na tisíc různých způsobů. Jeden z nich vyzkoušela letos Michala Karásková - jela na MY-CAMP, tábor určený pro mensany mladé tělem i duchem.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Mensa a inteligence v médiích (červenec - září 2017)

21.10.2017 07:21, autor: Čestmír Kalus
Odkazy na zajímavé články týkající se Mensy, inteligence a nadaných dětí v médiích (červenec - září 2017).
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

SIGHT Prague

20.10.2017 18:25, autor: Melanie Peters
How Mensan from Gemany came to Prague.

SIGHT Norsko

20.10.2017 18:18, autor: Filip Oplt, redakčně kráceno
Jistě už jste někdy slyšeli o možnosti sehnat levné letenky, pokud si je zařídíte v dostatečném předstihu. Já jsem letos na jaře narazil na zpáteční letenku z polských Katowic do norského Sandefjordu (asi 90 km jižně od Osla) v přepočtu přibližně za pět set korun, a tak jsem si řekl, že by to po maturitě nemusel být špatný výlet.

SIGHT Japonsko

20.10.2017 18:11, autor: Michal Schulz
O programu SIGHT jsem se dozvěděl zhruba před sedmi lety, jen chvíli po mém vstupu do Mensy ČR. Hned od začátku mi právě SIGHT přišel jako jeden z nejlepších benefitů členství, a proto jsem o něm se zaujetím často vyprávěl i svým známým.

Lety do minulosti a zase zpátky

10.09.2017 19:05, autor: Veronika Pilná
Když jsem posílala do redakce pro mensany malou pozvánku jak se pobavit a trochu „zopáknout“ ty zdánlivě nezajímavé události školního dějepisu, došel mi zpět zajímavý návrh. Napiš spíš o tom, co děláš. Chce to v časopise i trochu humanitního ducha.
Více | Rubrika - Věda

VZLUSAT-1, česká družice na světové úrovni

10.09.2017 18:48, autor: Lukáš Houška
V pátek 23. června zaburácely motory indické rakety PSLV. Tímto okamžikem započala na české poměry zcela ojedinělá mise, která se bez nadsázky řadí šíří svého výzkumu na světovou špičku v dané kategorii. Na špici indické rakety letělo několik desítek družic, mezi kterými byla i česká družice VZLUSAT-1. Nejen, že tak Česká republika po dlouhých čtrnácti letech konečně získala svoji družici, ale právě vědecké cíle této družice ji zařadily mezi uzná...
Více | Rubrika - Věda

Globální svět a komunikace

10.09.2017 18:13, autor: Martin Dokoupil, Zuzana Kořínková
S odchodem Británie z EU se v médiích objevila otázka možné změny jednacího jazyka EU. Může ale některý jazyk reálně ohrozit pozici angličtiny jako současné světové linguy francy? Jaká je historie univerzálních dorozumívacích jazyků, proč se tolik prosadila právě angličtina a nedokázal by některý jazyk naplnit naše potřeby lépe než ona?
Více | Rubrika - Věda

Vězni a vzdělání

10.09.2017 17:55, autor: Martin Adamec
V červnu letošního roku Univerzita Karlova informovala o tom, že má mezi svými absolventy toho vůbec prvního, kterému se podařilo vystudovat „za mřížemi“.
Více | Rubrika - Věda

Mensa České republiky udělila Čestné uznání prof. Ing. Jiřímu Drahošovi, DrSc., dr. h. c.  

10.09.2017 17:32, autor: Zuzana Šimková
Na základě hlasování svých členů udělila Mensa České republiky v roce 2017 ocenění Čestné uznání vědci prof. Ing. Jiřímu Drahošovi, DrSc., dr. h. c., mezinárodně uznávanému odborníkovi v oboru fyzikální chemie, který po dobu dvou funkčních období vedl Akademii věd České republiky.
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Rozhovor: Martin Sedláček - Nový předseda Mensy ČR

10.09.2017 11:05, autor: Zuzana Kořínková
Potkat Martina Sedláčka na některé mensovní akci nebývá problém – patří k jedněm z nejaktivnějších členů. Podílí se na projektu Supporting Gifted Children for the Future, společně s manželkou Evou a dalšími dobrovolníky intenzivně pracuje na zavedení efektivního systému přípravy a evidence úloh do Logické olympiády, je zapojený do úprav mensovního intranetu, byl členem organizačního týmu tří celostátních setkání v řadě – a samozřejmě ...
Více | Rubrika - Rozhovory

CEITEC – Výzkum mozku a lidské mysli

10.09.2017 10:45, autor: Stanislav Wolf
Zájmová skupina SIG Manager ve spolupráci s uznávanou neurovědkyní paní prof. MUDr. Irenou Rektorovou, Ph.D., uspořádala pro členy Mensy České republiky exkurzi do laboratoří Středoevropského technologického institutu - CEITEC. Zde v rámci vědeckého bádání působí skupina lidí, kteří se intenzivně zabývají pokročilým výzkumem toho nejsložitějšího orgánu v lidském těle – mozku.
Více | Rubrika - Reakce na akce
Počet položek: 853položek na stránku: |< < 1 2 3 4 5 6 7 > >|
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 6/2018 (prosinec) si můžete stáhnout ve formátu PDF kliknutím na obrázek.
Titulní strana časopisu Mensa 6/2018
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .