Mensa

Mensa jsou lidé. Mensa je otevřenost a tolerance. Mensa je nebát se být sám sebou. Mensa je respekt k ostatním. Mensa je rozmanitost.

Ač jsou lidé v Mense opravdu nesmírně různorodí, myslím si, že minimálně většina těch, které potkávám, má jednu vlastnost společnou – krom oslnivého výsledku v testu inteligence – mají osobní zkušenost s tím, jaké to je lišit se od okolí. To většině z nich umožňuje pochopit a respektovat názory a osobitost ostatních, což v Mense vytváří nesmírně přátelskou a otevřenou atmosféru. Atmosféru, která podněcuje člověka k tomu, aby se nebál být sám sebou. Doufám, že Vám časopis Mensa dokáže tuto atmosféru přiblížit. Tomáš Kubeš, šéfredaktor

Poezie a próza tropického podvečera ve znamení nové mensovní tradice

12.08.2017 15:45, autor: Jaroslav Menčík
Slunce onoho dne zapadalo prakticky v nejzazší dobu, jakou naše končiny nabízejí, neboť již nazítří před půl sedmou ráno nastalo astronomické léto. V pozdním odpoledni 20. června 2017 teploměr atakující třicítku úspěšně nezval výhradně na plovárnu či k posezení u chladivého moku. Café AdAstra v pražském Podskalí a my s ním jsme zažili radostnou událost – slavnostní završení 2. ročníku literární soutěže pořádané SIGem Literární tvorba.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Sportovně vzdělávací den v Brně

12.08.2017 15:36, autor: Jiří Rak
V dubnu oslovila brněnskou místní skupinu paní Jindřiška Drábková z Junior Achievement s prosbou o pomoc s organizací šifrovací hry pro event nazvaný Sportovně vzdělávací den v Brně.
Více | Rubrika - Reakce na akce

První mensovní Šukačka se vydařila!

12.08.2017 15:25, autor: foto: Oldřich Bureš
Jak se dostat přes Šukačku na Onen svět - akce, která upoutala pozornost skupinky Mensanů. Podle ohlasů několika z nich se víkend vydařil skvěle.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Jak se importuje jugger

12.08.2017 15:09, autor: Jan Hanzelka, Zuzana Funiaková
Když se řekne sportovní turnaj, málokdo si představí CAD modelovaní, 3D tisk z různých materiálů, prototypování forem, pěnění molitanu či šití. A přesto přesně takto vypadala příprava našeho prvního mezinárodního turnaje ve sportu u nás zatím málo známém – juggeru. Před zápasem geekovské prototypování a v zápase napůl fotbal a napůl šerm. Vítejte ve světě juggeru.

Nic méně než to dost možná nejdůležitější

24.06.2017 15:47, autor: Stanislav Wolf
Smrt je ve společnosti nepopulární téma. Možná proto, že ji doprovází mnoho otazníků. Jenže než k ní dojde, než se to stane, máme velkou příležitost – více, či méně změnit tento svět.

Jak dobře fotit mobilem

24.06.2017 15:35, autor: Martin Krejčí
Když mě redakce oslovila, zda bych pro časopis nenapsal nějaký článek o fotografování, ani ve snu mě nenapadlo, jak těžké bude přijít s prvním tématem. O čem smysluplně psát pro inteligentní, ale velice nesourodé publikum, navíc převážně jen s okrajovým zájmem o oblast fotografování? A pak mě to napadlo: Jasně, přece o focení mobilem! To totiž dělají (skoro) všichni.
Více | Rubrika - Věda

Inteligence v hlubinách oceánů

23.06.2017 19:35, autor: Stanislav Wolf
Chobotnice mají ohromující intelekt. Alespoň to s jistotou platí o chobotnicích pobřežních. Již v 50. a 60. letech minulého století experimenty prokázaly, že dobře zvládají úkoly, k jejichž splnění potřebují paměť a schopnost učit se. A právě tyto vlastnosti si spojujeme s inteligencí.
Více | Rubrika - Věda

Mensa a inteligence v médiích (duben - červen 2017)

19.06.2017 22:47, autor: Čestmír Kalus
Odkazy na zajímavé články týkající se Mensy, inteligence a nadaných dětí v médiích (duben - červen 2017).
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Setkání Mensy z pohledu částečného organizátora aneb Spánek je pro sraby

19.06.2017 18:16, autor: Eliška Valentová
Možná, že na setkání jezdím už několik let, ale tohle setkání bylo i pro mě naprosto unikátní.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Nominace na udělení Čestného uznání Mensy na rok 2017

12.04.2017 23:24, autor: Zuzana Šimková (redakčně zkráceno)
Letos již poosmé ocení Mensa České republiky Čestným uznáním osobnosti, které se významnou měrou zasloužily o intelektuální přínos a/anebo šíření dobrého jména České republiky ve světě, a to zejména osobnosti, jejichž význam pro společnost je natolik výrazný, že vylučuje jakoukoliv pochybnost o jejich vysoké inteligenci.
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Proč spořit?

12.04.2017 23:18, autor: Vladimír Kutálek
Proč vůbec spořit? Proč hledat místa, kde budu utrácet méně? Z mnoha různých důvodů. Nejen proto, že se vám nedostává peněz na to, co chcete nebo potřebujete, důvody se najdou i pro ty, co spořit „nepotřebují“.

Celostátní mensovní setkání – jsou to ještě opravdu setkání?

12.04.2017 23:13, autor: Jan Gruber, redakčně upraveno
Celostátní setkání Mensy jsou již každoroční tradicí, nicméně program i styl setkání se každým rokem vyvíjí.

Volby do orgánů Mensy International očima Tomáše Blumensteina

12.04.2017 23:09, autor: Tomáš Blumenstein
Každé 2 roky probíhají volby členů ExCommu, přičemž první 4 jmenované volí celá členská základna Mensy na světě a D-SNM je volen předsedy „malých“ národních Mens. Bývalý předseda Mensy ČR Tomáš Blumenstein se rozepsal o tom, jak takové volby probíhají.

Bonjour, Mensa CAZ

12.04.2017 23:04, autor: Hana Kotinová
Po mnoha letech, kdy jsem zvažovala účast na Mezinárodním festivalu her v Cannes, se mi to v únoru 2017 konečně povedlo. Přispěla k tomu i Mensa a její mezinárodní síť SIGHT.

Statistika nuda je, má však cenné údaje

7.03.2017 00:00, autor: Iva Berčíková
Celostátní setkávání členů Mensy z pohledu čísel: Nápad zpracovat ta kvanta čísel jsem dostala tehdy, když jsem si uvědomila, jak je paměť zrádná, jak mám třeba už po roce problém si vzpomenout na to, s kým jsem byla na setkání v týmu. Není to sice nic, kvůli čemu by se zbořil svět, ale na druhou stranu to mohou být někdy zajímavá srovnání.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Mensa a inteligence v médiích (leden - březen 2017)

26.02.2017 23:31, autor: Čestmír Kalus
Odkazy na zajímavé články týkající se Mensy, inteligence a nadaných dětí v médiích (leden - březen 2017).
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Státní pojištění invalidity a smrti 

26.02.2017 14:27, autor: Vladimír Kutálek, redakčně upraveno
Je vám třicet, čtyřicet a stále si říkáte, že myslet na státní důchod je v tomhle věku zbytečné? Nebo že se státního důchodu nedožijete? Musím vás zklamat, riziko, že se státního důchodu dožijete, je nadpoloviční, i kdyby se mezitím posunul věk odchodu do důchodu na 70 let. Skutečnost, zda a jak dlouho budete doma pečovat o dítě nebo zda budete oficiálně v evidenci úřadu práce, může mít zásadní vliv na to, jestli a kdy dostanete státní důchod.
Více | Rubrika - Věda > Ekonomie

Trump prezidentem. Co jen teď se Spojenými státy bude?

26.02.2017 14:19, autor: Michal Macháček
Ať už se nám to líbí, nebo ne, Donald Trump je novým americkým prezidentem. V dnešním článku necháme emoce za dveřmi a zkusíme odhadnout, co bude Trumpovo prezidentství znamenat v ekonomické oblasti.
Více | Rubrika - Věda

Pozvání do řecké erotické mytologie verši španělského baroka aneb La ninfa más bella

25.02.2017 09:25, autor: Jaroslav Menčík
V žižkovského Winetikvariátu probíhal seminář vedený architektem Antonínem Šíchou a básníkem Františkem Lomcem.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Nová exkurze do ÚPT AV ČR

15.02.2017 19:42, autor: Stanislav Wolf
ÚPT AV ČR se zabývá výzkumem fyzikálních metod, speciálních technologií a unikátních přístrojových principů ve vědních oblastech elektronové optiky a mikroskopie, nukleární magnetické rezonance, bioinformatiky a koherenční světelné optiky. Vytváří špičkové technologické prvky a postupy v oborech ultravysokého vakua, kryotechniky a supravodivosti.
Více | Rubrika - Reakce na akce
Počet položek: 853položek na stránku: |< < 1 2 3 4 5 6 7 > >|
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 5/2018 (říjen) si můžete stáhnout ve formátu PDF kliknutím na obrázek.
Titulní strana časopisu Mensa 5/2018
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .