Mensa

Mensa jsou lidé. Mensa je otevřenost a tolerance. Mensa je nebát se být sám sebou. Mensa je respekt k ostatním. Mensa je rozmanitost.

Ač jsou lidé v Mense opravdu nesmírně různorodí, myslím si, že minimálně většina těch, které potkávám, má jednu vlastnost společnou – krom oslnivého výsledku v testu inteligence – mají osobní zkušenost s tím, jaké to je lišit se od okolí. To většině z nich umožňuje pochopit a respektovat názory a osobitost ostatních, což v Mense vytváří nesmírně přátelskou a otevřenou atmosféru. Atmosféru, která podněcuje člověka k tomu, aby se nebál být sám sebou. Doufám, že Vám časopis Mensa dokáže tuto atmosféru přiblížit. Tomáš Kubeš, šéfredaktor

Proč spořit?

12.04.2017 23:18, autor: Vladimír Kutálek
Proč vůbec spořit? Proč hledat místa, kde budu utrácet méně? Z mnoha různých důvodů. Nejen proto, že se vám nedostává peněz na to, co chcete nebo potřebujete, důvody se najdou i pro ty, co spořit „nepotřebují“.

Celostátní mensovní setkání – jsou to ještě opravdu setkání?

12.04.2017 23:13, autor: Jan Gruber, redakčně upraveno
Celostátní setkání Mensy jsou již každoroční tradicí, nicméně program i styl setkání se každým rokem vyvíjí.

Volby do orgánů Mensy International očima Tomáše Blumensteina

12.04.2017 23:09, autor: Tomáš Blumenstein
Každé 2 roky probíhají volby členů ExCommu, přičemž první 4 jmenované volí celá členská základna Mensy na světě a D-SNM je volen předsedy „malých“ národních Mens. Bývalý předseda Mensy ČR Tomáš Blumenstein se rozepsal o tom, jak takové volby probíhají.

Bonjour, Mensa CAZ

12.04.2017 23:04, autor: Hana Kotinová
Po mnoha letech, kdy jsem zvažovala účast na Mezinárodním festivalu her v Cannes, se mi to v únoru 2017 konečně povedlo. Přispěla k tomu i Mensa a její mezinárodní síť SIGHT.

Statistika nuda je, má však cenné údaje

7.03.2017 00:00, autor: Iva Berčíková
Celostátní setkávání členů Mensy z pohledu čísel: Nápad zpracovat ta kvanta čísel jsem dostala tehdy, když jsem si uvědomila, jak je paměť zrádná, jak mám třeba už po roce problém si vzpomenout na to, s kým jsem byla na setkání v týmu. Není to sice nic, kvůli čemu by se zbořil svět, ale na druhou stranu to mohou být někdy zajímavá srovnání.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Mensa a inteligence v médiích (leden - březen 2017)

26.02.2017 23:31, autor: Čestmír Kalus
Odkazy na zajímavé články týkající se Mensy, inteligence a nadaných dětí v médiích (leden - březen 2017).
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Státní pojištění invalidity a smrti 

26.02.2017 14:27, autor: Vladimír Kutálek, redakčně upraveno
Je vám třicet, čtyřicet a stále si říkáte, že myslet na státní důchod je v tomhle věku zbytečné? Nebo že se státního důchodu nedožijete? Musím vás zklamat, riziko, že se státního důchodu dožijete, je nadpoloviční, i kdyby se mezitím posunul věk odchodu do důchodu na 70 let. Skutečnost, zda a jak dlouho budete doma pečovat o dítě nebo zda budete oficiálně v evidenci úřadu práce, může mít zásadní vliv na to, jestli a kdy dostanete státní důchod.
Více | Rubrika - Věda > Ekonomie

Trump prezidentem. Co jen teď se Spojenými státy bude?

26.02.2017 14:19, autor: Michal Macháček
Ať už se nám to líbí, nebo ne, Donald Trump je novým americkým prezidentem. V dnešním článku necháme emoce za dveřmi a zkusíme odhadnout, co bude Trumpovo prezidentství znamenat v ekonomické oblasti.
Více | Rubrika - Věda

Pozvání do řecké erotické mytologie verši španělského baroka aneb La ninfa más bella

25.02.2017 09:25, autor: Jaroslav Menčík
V žižkovského Winetikvariátu probíhal seminář vedený architektem Antonínem Šíchou a básníkem Františkem Lomcem.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Nová exkurze do ÚPT AV ČR

15.02.2017 19:42, autor: Stanislav Wolf
ÚPT AV ČR se zabývá výzkumem fyzikálních metod, speciálních technologií a unikátních přístrojových principů ve vědních oblastech elektronové optiky a mikroskopie, nukleární magnetické rezonance, bioinformatiky a koherenční světelné optiky. Vytváří špičkové technologické prvky a postupy v oborech ultravysokého vakua, kryotechniky a supravodivosti.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Deset kafí ve Dvou světech

8.02.2017 19:47, autor: Zuzana Šimková
Martina Hladíková zorganizovala degustační akci ve výběrové pražírně kávy Dos Mundos na pražských Vinohradech a zvolila dobře – akce vzbudila velký zájem zejména mezi gurmány a gurmety.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Varianty důchodového zabezpečení krátce před důchodem

28.01.2017 15:03, autor: Vladimír Kutálek
Nedávno jsme řešili případ klienta, kterému scházely asi čtyři roky do řádné penze a ztratil zaměstnání. Má se evidovat na úřadu práce? Jak dlouho tam má pobýt? Má si vzít předčasný důchod (z prvního povinného „státního“ pilíře)? A kdy? Má využít předdůchod (z třetího dobrovolného pilíře)? Kdy a na jak dlouho? Která z těchto variant je nejvýhodnější pro klienta, když se dožije věku 70? Nebo 75 či 80? Klient měl dostatečné finanční rez...
Více | Rubrika - Věda > Ekonomie

Rozhodnuto: Ve které zemi najdeme nejchytřejší absolventy?

28.01.2017 14:57, autor: Volný překlad Petra Štěpána a Tomáše Cironise z časopisu The Independent, říjen 2016
Ve své profesní kariéře jsem spolupracoval s příslušníky různých národů. Mnohokrát jsem se setkal s lidmi, kteří se chlubili svým vzděláním, a já jsem pojal podezření, že to naše české nestojí za nic. A to i přesto, že mi někteří od počátku nepřipadali až tak vzdělaní, jak bych dle jejich slov a postojů předpokládal. K tomu se navíc přidal i český komplex méněcennosti, který v nás byl po dlouhá léta pěstován.
Více | Rubrika - Věda

Přehled aktivit SIGů v roce 2016

26.01.2017 11:43
Přehled aktivit zájmových skupin v roce 2016
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Přehled aktivit místních skupin v roce 2016

23.01.2017 19:09
Zprávy o činnosti místních skupin Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Karlovy Vary, Ostrava, Olomouc, Pardubice, Plzeň, Praha, Prostějov, Ústí nad Labem a Zlín za rok 2016
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Mensa a inteligence v médiích (říjen - prosinec 2016)

14.01.2017 14:54, autor: Čestmír Kalus
Odkazy na zajímavé články týkající se Mensy, inteligence a nadaných dětí v médiích (říjen - prosinec 2016).
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Karolina Řeháčková: Život ti dá přesně to, na co máš kuráž se ho zeptat

16.10.2016 21:23, autor: Nicole Rebeka Snová
Karolinu jste dříve mohli potkat skoro na každém setkání Mensy. Nyní jí však spíše potkáte v TV, protože je českou reprezentantkou v plážovém volejbale. Během své kariéry vystřídala tři spoluhráčky, opakovaně se umístila na mezinárodních soutěžích a jejím snem je olympiáda v Tokiu. Jaká byla její cesta?
Více | Rubrika - Rozhovory

Uhelné safari

16.10.2016 19:37, autor: Boleslav Vraný
Byli jste už v povrchovém dole? My ano. V sobotu 23. července jsme se díky Martině Kroseskové vypravili na Uhelné safari, které společně pořádají Severní energetická, a. s., a Vršanská uhelná, a. s. Ze tří možných tras jsme si vybrali návštěvu lomu ČSA a rekultivací v okolí Mostu. Spolu s výborným průvodcem a jedním cizincem jsme zaplnili terénní vozidlo pro 18 lidí a vyrazili cestou necestou.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Aquaskipper

16.10.2016 19:24, autor: Lenka Šnajdrová
O mensanech je všeobecně známo, že rádi zkoušejí různé ptákoviny. Jakožto typická mensanka jsem se proto zaradovala, když Pavel Terber začátkem července vypsal akci „Jízda na vodním ptákovi“. Odkazy na motivační videa v on-line přihlášce zjevně splnily svou funkci, neboť v dohodnutý den se na Brněnské přehradě sešlo něco přes deset zvědavých mensanů a jejich rodinných příslušníků.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Milá návštěva

13.10.2016 22:57, autor: Kristýna Mothejzíková
Zajímavý pohled na jednu mensovní návštěvu z Německa z očí jak hosta, tak hostitele.
Počet položek: 863položek na stránku: |< < 1 2 3 4 5 6 7 > >|
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 2/2019 (duben) si můžete stáhnout ve formátu PDF kliknutím na obrázek.
Titulní strana časopisu Mensa 2/2019
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .