Práce a studium v Evropské organizaci pro jaderný výzkum
CERN nabízí občanům České republiky úžasné možnosti v podobě studijních stáží i hlavního zaměstnání.
Tato nabídka rozhodně neplatí jen pro vědce v oboru fyziky vysokých energií. Právě naopak, v CERNu nalezne práci člověk se vzděláním v téměř jakémkoliv technickém oboru od strojního a materiálového inženýrství, elektroniku všech zaměření (vysokofrekvenční, silnoproudou, programovatelných obvodů) přes projektování, programování, správu sítí a výpočetních systémů až po statistiku a matematiku. K instalaci a správě všech zařízení a tisíců kilometrů kabelů a potrubí jsou zde vítáni nejen inženýři, ale také elektrikáři a instalatéři a žádná organizace se neobejde ani bez sekretářek a asistentů. Z momentálně vypsaných pozic vybírám: telekomunikační inženýr, inženýr vakuových technologií, geodet, systémový administrátor, mechanik, svářeč, technolog čištění vody nebo technik pro správu audiovizuálních zařízení.
Podmínkou pro práci v CERNu je výborná znalost angličtiny nebo francouzštiny. Pro některé pozice je vyžadována praxe, u jiných stačí vzdělání v oboru.
S ohledem na problémy, které CERN řeší, nabízí zdejší práce prostor pro vlastní kreativitu, inteligenci a osobitého génia. Jedním z úkolů, který museli zdejší inženýři vyřešit, bylo například postavit sedmadvacetikilometrový kruhový urychlovač sestávající z 1 263 hlavních magnetů, z nichž každý váží 35 tun, s přesností na 0,1 mm a navigovat po něm svazek pohybující se rychlostí téměř 300 000 km/s s přesností na 0,01 mm (ano, na deset mikrometrů).
Na všechny pozice se uchazeči hlásí elektronicky. Přehled volných míst naleznete na webu CERNu, kde se můžete i přihlásit. K přihlášce přiložíte svůj životopis a vyplníte relativně obsáhlý formulář. Pět nejlepších uchazečů si CERN pozve na osobní interview, které většinou trvá jeden až dva dny. První část interview se skládá z pohovoru s personalistou a z vědomostního testu z vybrané oblasti. Následuje neformální pohovor se všemi budoucími kolegy, který zabere zbytek dne a někdy i část dne následujícího. O výběru uchazeče často rozhoduje právě schopnost týmové spolupráce a zájem učit se novým věcem.
Za tento pokus nic nedáte, naopak můžete leccos získat, protože CERN vám zaplatí cestu, ubytování, stravu a ještě přidá finanční kompenzaci za ušlou mzdu podle zdejších zvyklostí, což v přepočtu činí kolem 15 000 Kč!
CERN je mezinárodní organizace, a proto její zaměstnanci neplatí žádné daně, spravuje si vlastní zdravotní i důchodové pojištění, které zaměstnancům také z větší části hradí. Uváděné platy proto představují peníze, které člověku skutečně přijdou na účet. Nástupní platy se pohybují v rozmezí od cca 80 000 Kč čistého měsíčně pro manuální pracovníky až po cca 200 000 Kč čistého měsíčně pro vysokoškolsky vzdělané odborníky s praxí. Zkušení odborníci na místech s vysokou zodpovědností potom mohou vydělávat ještě o poznání více. Standardem je šest týdnů dovolené a několik příjemných benefitů plynoucích z postavení zaměstnance mezinárodní organizace, které zahrnují například výrazné slevy na nová auta, možnost speciálního odbavení na letišti a podobně. Nejlepší je však možnost podílet se na něčem, co se nesmazatelně zapíše do historie lidstva, pracovat v organizaci, která se pohybuje na špičce světového vědění.
Vysokoškolským studentům CERN nabízí celou řadu stáží, letní i celoroční. Tyto jsou opět otevřené pro všechny studenty denního studia téměř jakéhokoliv technického oboru jakékoliv akreditované vysoké školy v ČR. O programech pro studenty jste si mohli přečíst v našem časopise v článcích: CERN a bunkr plný ajťáků a CERN – „země“ technickým studentům zaslíbená.
Dále pořádá CERN výukové programy pro středoškolské učitele, přednášky a workshopy, takže se vyplatí na jeho stránky zavítat, i když si myslíte, že vám nemá co nabídnout. Možná budete velmi mile překvapeni.
Komentáře
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.
Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.
Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?
Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi
Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence
Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století
Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí
Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.