Práce a studium v Evropské organizaci pro jaderný výzkum

,,V rámci exkurze jsem se zmínil o možnostech práce a studia v Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN). Pro velký zájem shrnuji základní informace i do našeho časopisu." Jaké pozice tedy může člověk v této organizaci zastávat, jak se k nim dostat... a kolik za ně dostat. To nám pověděl šéfredaktor a současně jeden ze zaměstnanců CERNu, Tomáš Kubeš.

CERN nabízí občanům České republiky úžasné možnosti v podobě studijních stáží i hlavního zaměstnání.

Tato nabídka rozhodně neplatí jen pro vědce v oboru fyziky vysokých energií. Právě naopak, v CERNu nalezne práci člověk se vzděláním v téměř jakémkoliv technickém oboru od strojního a materiálového inženýrství, elektroniku všech zaměření (vysokofrekvenční, silnoproudou, programovatelných obvodů) přes projektování, programování, správu sítí a výpočetních systémů až po statistiku a matematiku. K instalaci a správě všech zařízení a tisíců kilometrů kabelů a potrubí jsou zde vítáni nejen inženýři, ale také elektrikáři a instalatéři a žádná organizace se neobejde ani bez sekretářek a asistentů. Z momentálně vypsaných pozic vybírám: telekomunikační inženýr, inženýr vakuových technologií, geodet, systémový administrátor, mechanik, svářeč, technolog čištění vody nebo technik pro správu audiovizuálních zařízení.

Podmínkou pro práci v CERNu je výborná znalost angličtiny nebo francouzštiny. Pro některé pozice je vyžadována praxe, u jiných stačí vzdělání v oboru.

S ohledem na problémy, které CERN řeší, nabízí zdejší práce prostor pro vlastní kreativitu, inteligenci a osobitého génia. Jedním z úkolů, který museli zdejší inženýři vyřešit, bylo například postavit sedmadvacetikilometrový kruhový urychlovač sestávající z 1 263 hlavních magnetů, z nichž každý váží 35 tun, s přesností na 0,1 mm a navigovat po něm svazek pohybující se rychlostí téměř 300 000 km/s s přesností na 0,01 mm (ano, na deset mikrometrů).

Na všechny pozice se uchazeči hlásí elektronicky. Přehled volných míst naleznete na webu CERNu, kde se můžete i přihlásit. K přihlášce přiložíte svůj životopis a vyplníte relativně obsáhlý formulář. Pět nejlepších uchazečů si CERN pozve na osobní interview, které většinou trvá jeden až dva dny. První část interview se skládá z pohovoru s personalistou a z vědomostního testu z vybrané oblasti. Následuje neformální pohovor se všemi budoucími kolegy, který zabere zbytek dne a někdy i část dne následujícího. O výběru uchazeče často rozhoduje právě schopnost týmové spolupráce a zájem učit se novým věcem.

Za tento pokus nic nedáte, naopak můžete leccos získat, protože CERN vám zaplatí cestu, ubytování, stravu a ještě přidá finanční kompenzaci za ušlou mzdu podle zdejších zvyklostí, což v přepočtu činí kolem 15 000 Kč!

CERN je mezinárodní organizace, a proto její zaměstnanci neplatí žádné daně, spravuje si vlastní zdravotní i důchodové pojištění, které zaměstnancům také z větší části hradí. Uváděné platy proto představují peníze, které člověku skutečně přijdou na účet. Nástupní platy se pohybují v rozmezí od cca 80 000 Kč čistého měsíčně pro manuální pracovníky až po cca 200 000 Kč čistého měsíčně pro vysokoškolsky vzdělané odborníky s praxí. Zkušení odborníci na místech s vysokou zodpovědností potom mohou vydělávat ještě o poznání více. Standardem je šest týdnů dovolené a několik příjemných benefitů plynoucích z postavení zaměstnance mezinárodní organizace, které zahrnují například výrazné slevy na nová auta, možnost speciálního odbavení na letišti a podobně. Nejlepší je však možnost podílet se na něčem, co se nesmazatelně zapíše do historie lidstva, pracovat v organizaci, která se pohybuje na špičce světového vědění.

Vysokoškolským studentům CERN nabízí celou řadu stáží, letní i celoroční. Tyto jsou opět otevřené pro všechny studenty denního studia téměř jakéhokoliv technického oboru jakékoliv akreditované vysoké školy v ČR. O programech pro studenty jste si mohli přečíst v našem časopise v článcích: CERN a bunkr plný ajťáků a CERN – „země“ technickým studentům zaslíbená.

Dále pořádá CERN výukové programy pro středoškolské učitele, přednášky a workshopy, takže se vyplatí na jeho stránky zavítat, i když si myslíte, že vám nemá co nabídnout. Možná budete velmi mile překvapeni.

Autor: Tomáš Kubeš
Sdílet

Komentáře

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 4/2019 (srpen) si můžete stáhnout ve formátu PDF kliknutím na obrázek.
Titulní strana časopisu Mensa 4/2019
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .