Návštěva Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR

11.03.2018 16:09, autor: Stanislav Wolf
Zájmová skupina SIG Manager si pro mensany připravila v rámci poznávání moderních špičkových technologií v pořadí již čtvrtou exkurzi do brněnské výzkumné instituce ÚPT AV ČR, která se zabývá výzkumem fyzikálních metod, speciálních technologií a unikátních přístrojových principů ve vědních oblastech elektronové optiky a mikroskopie, nukleární magnetické rezonance, bioinformatiky a koherenční světelné optiky a také vytváří špičkové technologické p...
Více | Rubrika - Reakce na akce

Minulost na vlastní kůži

16.12.2017 00:00, autor: Veronika Pilná
Patrně každého z nás nejméně jednou napadlo, jaké by to bylo propadnout se do minulosti – ať už jen tak ve snu, dotykem megalitu, pomocí Tardis nebo jiného časového přístroje. Naštěstí žijeme v 21. století, a tak na cestu do minulosti potřebujeme jen obyčejné auto nebo vlak a správné souřadnice, abychom si život našich předků mohli zblízka prohlédnout anebo přímo vyzkoušet.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Já a setkání v Ústí

16.12.2017 00:00, autor: Eva Marie Tobiášová
Začalo to už v den příjezdu na ubytování – objednala jsem si od pěti prohlídku zámku a kostela. Podle navigace mi měla stačit hodina a pět minut, dala jsem si půlhodinu k dobru. Až k Ústí nad Labem dobré...
Více | Rubrika - Reakce na akce

Podzimní celostátní setkání Mensy v Ústí nad Labem

16.12.2017 00:00, autor: Tomáš Kubeš
Setkání ve mně zanechalo spoustu hezkých zážitků, pokud bych však měl volit jeden, o kterém bych rád napsal, vybírám střípek, který možná není až tak podstatný, ale v mé šedé kůře mozkové zanechal opravdu hlubokou rýhu.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Neslyšící Alenka z Ústí

16.12.2017 00:00, autor: Hana Kotinová
Každé setkání je něčím výjimečné. Zatím se mi daří nepřerušená šňůra výjezdů na setkání a moc doufám, že ji ani v příštím roce nepřetrhnu, i když je čím dál těžší vyšetřit volný víkend a ideálně pár dní dovolené k tomu.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Výlet MS Zlín do lesů na Vizovicku

23.10.2017 14:36, autor: Stanislav Wolf
„Bylo nebylo, blízko Zlína se nacházelo jedno malebné městečko jménem Vizovice. A přestože jej všichni znali především díky tradiční výrobě lahodných ovocných destilátů, toto městečko nabízelo daleko víc než jen kvalitní alkohol.“
Více | Rubrika - Reakce na akce

MY-CAMP 2017

23.10.2017 14:17, autor: Michala Karásková
Léto se dá strávit na tisíc různých způsobů. Jeden z nich vyzkoušela letos Michala Karásková - jela na MY-CAMP, tábor určený pro mensany mladé tělem i duchem.
Více | Rubrika - Reakce na akce

CEITEC – Výzkum mozku a lidské mysli

10.09.2017 10:45, autor: Stanislav Wolf
Zájmová skupina SIG Manager ve spolupráci s uznávanou neurovědkyní paní prof. MUDr. Irenou Rektorovou, Ph.D., uspořádala pro členy Mensy České republiky exkurzi do laboratoří Středoevropského technologického institutu - CEITEC. Zde v rámci vědeckého bádání působí skupina lidí, kteří se intenzivně zabývají pokročilým výzkumem toho nejsložitějšího orgánu v lidském těle – mozku.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Poezie a próza tropického podvečera ve znamení nové mensovní tradice

12.08.2017 15:45, autor: Jaroslav Menčík
Slunce onoho dne zapadalo prakticky v nejzazší dobu, jakou naše končiny nabízejí, neboť již nazítří před půl sedmou ráno nastalo astronomické léto. V pozdním odpoledni 20. června 2017 teploměr atakující třicítku úspěšně nezval výhradně na plovárnu či k posezení u chladivého moku. Café AdAstra v pražském Podskalí a my s ním jsme zažili radostnou událost – slavnostní završení 2. ročníku literární soutěže pořádané SIGem Literární tvorba.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Sportovně vzdělávací den v Brně

12.08.2017 15:36, autor: Jiří Rak
V dubnu oslovila brněnskou místní skupinu paní Jindřiška Drábková z Junior Achievement s prosbou o pomoc s organizací šifrovací hry pro event nazvaný Sportovně vzdělávací den v Brně.
Více | Rubrika - Reakce na akce

První mensovní Šukačka se vydařila!

12.08.2017 15:25, autor: foto: Oldřich Bureš
Jak se dostat přes Šukačku na Onen svět - akce, která upoutala pozornost skupinky Mensanů. Podle ohlasů několika z nich se víkend vydařil skvěle.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Setkání Mensy z pohledu částečného organizátora aneb Spánek je pro sraby

19.06.2017 18:16, autor: Eliška Valentová
Možná, že na setkání jezdím už několik let, ale tohle setkání bylo i pro mě naprosto unikátní.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Statistika nuda je, má však cenné údaje

7.03.2017 00:00, autor: Iva Berčíková
Celostátní setkávání členů Mensy z pohledu čísel: Nápad zpracovat ta kvanta čísel jsem dostala tehdy, když jsem si uvědomila, jak je paměť zrádná, jak mám třeba už po roce problém si vzpomenout na to, s kým jsem byla na setkání v týmu. Není to sice nic, kvůli čemu by se zbořil svět, ale na druhou stranu to mohou být někdy zajímavá srovnání.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Pozvání do řecké erotické mytologie verši španělského baroka aneb La ninfa más bella

25.02.2017 09:25, autor: Jaroslav Menčík
V žižkovského Winetikvariátu probíhal seminář vedený architektem Antonínem Šíchou a básníkem Františkem Lomcem.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Nová exkurze do ÚPT AV ČR

15.02.2017 19:42, autor: Stanislav Wolf
ÚPT AV ČR se zabývá výzkumem fyzikálních metod, speciálních technologií a unikátních přístrojových principů ve vědních oblastech elektronové optiky a mikroskopie, nukleární magnetické rezonance, bioinformatiky a koherenční světelné optiky. Vytváří špičkové technologické prvky a postupy v oborech ultravysokého vakua, kryotechniky a supravodivosti.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Deset kafí ve Dvou světech

8.02.2017 19:47, autor: Zuzana Šimková
Martina Hladíková zorganizovala degustační akci ve výběrové pražírně kávy Dos Mundos na pražských Vinohradech a zvolila dobře – akce vzbudila velký zájem zejména mezi gurmány a gurmety.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Uhelné safari

16.10.2016 19:37, autor: Boleslav Vraný
Byli jste už v povrchovém dole? My ano. V sobotu 23. července jsme se díky Martině Kroseskové vypravili na Uhelné safari, které společně pořádají Severní energetická, a. s., a Vršanská uhelná, a. s. Ze tří možných tras jsme si vybrali návštěvu lomu ČSA a rekultivací v okolí Mostu. Spolu s výborným průvodcem a jedním cizincem jsme zaplnili terénní vozidlo pro 18 lidí a vyrazili cestou necestou.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Aquaskipper

16.10.2016 19:24, autor: Lenka Šnajdrová
O mensanech je všeobecně známo, že rádi zkoušejí různé ptákoviny. Jakožto typická mensanka jsem se proto zaradovala, když Pavel Terber začátkem července vypsal akci „Jízda na vodním ptákovi“. Odkazy na motivační videa v on-line přihlášce zjevně splnily svou funkci, neboť v dohodnutý den se na Brněnské přehradě sešlo něco přes deset zvědavých mensanů a jejich rodinných příslušníků.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Na návštěvě u policejních psovodů

21.08.2016 11:59, autor: Stanislav Wolf
Jistě znáte film nebo seriál, kde hlavní roli tvoří nerozlučná dvojice – policista a jeho čtyřnohý parťák. Tak právě na tyto hrdiny, avšak skutečné, jsme se šli podívat v rámci mensovní exkurze do výcvikového střediska policejních psů v Brně, kde se psi chovají, cvičí, zkoumají a ošetřují.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Dva bratři Sedláčkovi jsou ještě lepší než jeden!

22.06.2016 10:13, autor: Zuzana Šimková
Zcela bez diskuse a přesně dle očekávání! Pokud jste neměli možnost zajít na přednášku Tomáše a Lukáše Sedláčkových, kterou organizoval Petr Štěpán ve spolupráci Mensy ČR se Spolkem absolventů a přátel ČVUT, zmeškali jste příležitost sledovat diskusi těchto dvou výjimečně talentovaných bratrů.
Více | Rubrika - Reakce na akce
Počet položek: 236položek na stránku: 1 2 3 4 5 6 7 > >|
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 2/2018 (duben) si můžete stáhnout ve formátu PDF kliknutím na obrázek.
Titulní strana časopisu Mensa 2/2018
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .