3x Simo

V pátek večer jsem se dozvěděl několik nových pravidel, která by měl člověk dodržovat.
Například pravidlo číslo jedna, když jsi na „návštěvě“ v cizím bytě bez vědomí majitelů, kteří by se mohli nečekaně vrátit, nezapomeň zamknout a zajistit dveře na řetízek. Pravidlo číslo dvě říká, nikdy si nezouvej boty, protože pokud jsi omylem porušil pravidlo číslo jedna, při návratu majitelů pravděpodobně nebudeš mít čas se obouvat a budeš muset prchat bez bot. Z čehož se vyklube později další problém, když zjistíš, že nemáš ani na to, aby sis koupil nové.

Když usoudíš, že tvoje „zaměstnání“ není příliš atraktivní, a rozhodneš se, že se budeš prezentovat jako lékař, který strávil několik let v Africe, ujisti se, že znáš víc léků než jenom Aspirin a Ibuprofen. Možná, že se potkáš s člověkem, který se bude zajímat o detaily tvojí africké mise a navíc to bude odborník.

Když se budeš se svým stejně vypečeným kamarádem z mokré čtvrti schovávat před majitelkou bytu pod její postelí, nebuď sobecký a nechej tam ještě trochu volného místa aspoň pro jednoho milence.

Když si naděláš velké dluhy, nesnaž se je splatit prodejem kradených věcí z bytu svého věřitele – nemusel by mít pochopení a tvému kolenu by mohlo hrozit důvěrné seznámení s vrtačkou. Ledaže bys uměl Heimlichův hmat.

Takže už víš, co všechno bys měl a neměl dělat… Ale jestli jsi hodně pohotový a v každé situaci si dokážeš najít aspoň trochu uvěřitelnou výmluvu, tak na tom, jestli zmíněná pravidla dodržuješ, vlastně až tak moc nezáleží. Ze všeho se totiž vysekáš a navíc ještě pobavíš spoustu lidí.

Zdá se vám to všechno trochu ztřeštěné? Ano, bylo to dost bláznivé, ale hlavně to byla velká zábava. A kde jako? Přece ve finském filmu 3x Simo v rámci Severského filmového podzimu, na který se vypravilo několik členů SIG Jazyky. A to všechno díky Magdě, která pro nás festival objevila, a Vítkovi, který nás zbavil mučivého rozhodování, kam, kdy a na který film půjdeme.


Autor: Vlastimil Daněk
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 1/2019 (únor) si můžete stáhnout ve formátu PDF kliknutím na obrázek.
Titulní strana časopisu Mensa 1/2019
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .