EMAG 2014 aneb Šeptanda z Curychu
Perfektní organizaci jsem u mensovní akce očekávala, ale že se budu celou dobu smát, až mi potečou slzy, v to jsem opravdu nedoufala a vděčím za to báječným lidem, kteří tvořili posádku našeho auta.
V rámci EMAGovských přednášek měla česká výprava hned dvě různá vystoupení. Jednak to byla úspěšná a v české Mense dobře známá přednáška Tomáše Kubeše „Jak se seznámit s opačným pohlavím“, určená zejména programátorům. Druhý český příspěvek, poutavá prezentace o práci české Mensy s nadanými dětmi a o Logické olympiádě, obsahem i podáním vybočoval ze série běžných přednášek. Tomáš Blumenstein a Petr Mazal v něm totiž zajímavou a zábavnou formou představili všechny inspirativní aktivity určené pro děti od nejútlejšího věku až po studenty. Na konci přednášky se všichni účastníci aktivně zapojili do diskuze – jeden z nich dokonce natolik aktivně, že se pokusil nenápadně vytratit s anglickou verzí manuálu na Logickou olympiádu v podpaží. Naštěstí byl včas odhalen a know-how zůstalo zachováno pro využití Mensou International, která o toto téma projevuje velký zájem a hodlá jej v budoucnu využít i pro další národní Mensy.
V Curychu jsem se také poprvé setkala se zahraničními kolegy a při neformálních rozhovorech se dozvěděla různé kuloární informace. Například že v některých Mensách ubývá členů, jiné paralyzují vnitřní boje o moc, v dalších by uvítali časopis podobný tomu českému. Bylo moc zajímavé dozvědět se od lidí z z různých zemí názory na věci, které nás spojují, ale i na rozdílné způsoby života a žebříčky hodnot.
Na závěr kuriózní zážitek: o jedné přestávce ke mně přistoupil neznámý mensan, který se mě tlumeným hlasem zeptal: „Také si myslíte, že většina lidí tady jsou blázni?“ Ještě tlumenějším hlasem jsem mu odpověděla: „Nevím, jestli většina, ale já rozhodně blázen jsem.“
Zkrátka jsem si na EMAGu uvědomila, že mě opravdu těší být členkou Mensy a že jsem hrdá na to, že patřím zrovna do té české. A ráda bych poděkovala Tomáši Blumensteinovi za organizaci výletu.
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.
Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.
Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?
Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi
Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence
Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století
Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí
Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.