EMAG 2014 aneb Šeptanda z Curychu

Přestože jsem členkou Mensy již více než osm let, curyšský EMAG a s ním spojené poznávání Švýcarska byl mým prvním větším mensovním výletem. Moje očekávání byla velká, přesto se realitě ani zdaleka nepřiblížila.

Perfektní organizaci jsem u mensovní akce očekávala, ale že se budu celou dobu smát, až mi potečou slzy, v to jsem opravdu nedoufala a vděčím za to báječným lidem, kteří tvořili posádku našeho auta.

V rámci EMAGovských přednášek měla česká výprava hned dvě různá vystoupení. Jednak to byla úspěšná a v české Mense dobře známá přednáška Tomáše Kubeše „Jak se seznámit s opačným pohlavím“, určená zejména programátorům. Druhý český příspěvek, poutavá prezentace o práci české Mensy s nadanými dětmi a o Logické olympiádě, obsahem i podáním vybočoval ze série běžných přednášek. Tomáš Blumenstein a Petr Mazal v něm totiž zajímavou a zábavnou formou představili všechny inspirativní aktivity určené pro děti od nejútlejšího věku až po studenty. Na konci přednášky se všichni účastníci aktivně zapojili do diskuze – jeden z nich dokonce natolik aktivně, že se pokusil nenápadně vytratit s anglickou verzí manuálu na Logickou olympiádu v podpaží. Naštěstí byl včas odhalen a know-how zůstalo zachováno pro využití Mensou International, která o toto téma projevuje velký zájem a hodlá jej v budoucnu využít i pro další národní Mensy.

V Curychu jsem se také poprvé setkala se zahraničními kolegy a při neformálních rozhovorech se dozvěděla různé kuloární informace. Například že v některých Mensách ubývá členů, jiné paralyzují vnitřní boje o moc, v dalších by uvítali časopis podobný tomu českému. Bylo moc zajímavé dozvědět se od lidí z z různých zemí názory na věci, které nás spojují, ale i na rozdílné způsoby života a žebříčky hodnot.

Na závěr kuriózní zážitek: o jedné přestávce ke mně přistoupil neznámý mensan, který se mě tlumeným hlasem zeptal: „Také si myslíte, že většina lidí tady jsou blázni?“ Ještě tlumenějším hlasem jsem mu odpověděla: „Nevím, jestli většina, ale já rozhodně blázen jsem.“

Zkrátka jsem si na EMAGu uvědomila, že mě opravdu těší být členkou Mensy a že jsem hrdá na to, že patřím zrovna do té české. A ráda bych poděkovala Tomáši Blumensteinovi za organizaci výletu.

Autor: Pavla Janovská, redakčně upraveno
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 4/2019 (srpen) si můžete stáhnout ve formátu PDF kliknutím na obrázek.
Titulní strana časopisu Mensa 4/2019
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .