Exkurze do České televize

S nadšením jsme očekávali tento den. Bylo to poprvé, kdy jsme se mohli podívat přímo do ostravského studia České televize.
Exkurze začínala v 9.00, hned na recepci jsme se setkali s několika hvězdami, hlavně ze seriálů České televize. Pak už následovala cesta do prvního studia, kde normálně probíhá živé vysílání zpráv pro severní Moravu. Všichni účastníci exkurze zahlcovali naši průvodkyni hromadami technických otázek, avšak ta nás většinou odkázala na své kolegy, se kterými jsme se setkali později. Pak se šlo k druhému, mnohem většímu studiu, kam jsme ale jen tiše nakoukli. Právě tam probíhal konkurz na novou moderátorku pořadu Sama doma. Konečně jsme se dostali do místnosti techniků, kteří upravovali titulky pro moderátory a přepínali kamery. Odtud se vysílá signál po optické síti do Prahy, z níž pak míří do celé ČR. První technická místnost ještě nebyla v HD rozlišení, avšak hned nato jsme se šli podívat do druhé, větší místnosti, která byla pokrytá obrovskými plochými HD monitory. Jediné, co nám bylo proti srsti, byl opožděný obraz oproti zvuku. Ptali jsme se techniků, kde je chyba, a ti nás ujistili, že to chyba není, pouze při zpracování se video zpožďuje o dva snímky, avšak zvuk je přenášen s nulovým zpožděním. Vysílání probíhá už však opět synchronizovaně, ve výsledku tak žádné zpoždění není. Zvláštní je, že ne všechna vysílání se posílají po optické síti do Prahy. Ta předtočená se nahrávají na úložné médium a fyzicky je někdo musí do Prahy zavézt. Nakonec jsme se podívali ke střihačům, našim malým účastníkům exkurze jsme pustili pohádku, pak poslední dotazy a ani jsme se nenadáli a exkurze byla u konce. Děkujeme velice Haně Kalusové a všem ostatním organizátorům akce za možnost podívat se na televizi z druhé strany.

Autor: Petr Hawliczek
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 1/2019 (únor) si můžete stáhnout ve formátu PDF kliknutím na obrázek.
Titulní strana časopisu Mensa 1/2019
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .