Jarní setkání členů a příznivců Dětské Mensy

aneb Něco střípků od jednoho nadaného rodiče nadaného dítěte
Rodiče nadaných dětí tak jako každoročně vyrazili i letos na jarní víkendové setkání. Tentokrát na Českomoravské vrchovině. Hry nakonec čekaly nejen na děti, ale i na rodiče.

V pátek 25. dubna jsme vyrazili z Prahy směr Hotel Podlesí, který se nachází na krásné Českomoravské vysočině, v CHKO Žďárské vrchy, nedaleko jejího nejvyššího bodu Devět skal. Nevýhodou tohoto místa je, že nejrychlejší cesta sem vede po rekonstruované dálnici D1. Tuto nevýhodu jsme celkem úspěšně eliminovali tím, že jsme vyjeli o chvíli dříve než hlavní vlna Pražáků, a tak jsme po D1 projeli bez výraznějšího zdržení.

I přes chmurné předpovědi meteorologických serverů nás přivítalo slunečné počasí, které až na výjimky vydrželo po celou dobu pobytu. Jaký rozdíl proti loňskému roku! Letos auta na letních pneumatikách a mužská část v krátkých rukávech, loni průjezd zasněženou krajinou a bobování na zasněžené louce.

Do večera dorazilo celkem asi 80 dospělých a dětí. Někteří z nás se už viděli poněkolikáté, ale také přijelo mnoho nových „příznivců“, kteří zatím jen matně tušili, co je čeká. Po ubytování a večeři proběhlo krátké seznámení s plánovaným programem a hlavním bodem pátečního večera bylo rozdělení přítomných do týmů. To, že večer proběhla první zajímavá přednáška a že děti (a nejen ony) vzaly deskové hry ve vyhrazené hrací místnosti útokem, netřeba snad dodávat. To nejlepší přišlo až po uspání dětí. Jako už tradičně jsme si někteří milovníci dobrého moku a dobrých her (Havlovi, Čavojský, Pokorní, Měchurová) otevřeli víno a slané pochutiny a spolu s některými novými účastníky si zahráli oblíbený „noční Dixit“. Dana nás dokonce zvládla naučit ještě novou hru Bluff, která měla velký úspěch. Hlavně ti, co ji nemohli dlouho pochopit, vykazovali vysokou míru úspěšnosti…

V sobotu jsme vyrazili na „bojovku“, šifrovací hru spojenou s výletem okolní přírodou. Počasí bylo příznivé, atmosféra v našem týmu dobrá. Bavili se dospělí, bavily se děti. Nikdo se neztratil, nikdo nezranil. Prostě pohoda, jak má být. Odpoledne si rodiče vyslechli přednášku dvou dětských psycholožek na téma „Jak podporovat a povzbuzovat děti, aby neztratily odvahu“. Děti ve stejném čase zkoušely v okolí hotelu najít co nejvíce papírových netopýrů, o jejichž přesném počtu však neměl přehled ani sám organizátor, také sbíraly ingredience na čarovný lektvar a nakonec stavěly stavby ze špejlí a z marshmallow. Kdyby věděly, že se budou stavby započítávat do týmového bodování, možná by některé méně konzumovaly a více stavěly… Kupodivu se moc neunavily, takže jsme museli čekat dlouho do noci, než usnou a my si budeme moci opět sednout k vínu a k deskovkám.

Nedělní vyhlášení vítězných týmů a obdarování všech dětí malými dárky ukončilo další báječný sraz rodin nadaných dětí, který proběhl jako vždy v pohodové a přátelské atmosféře tak, jak to umí zorganizovat Dana Havlová se svými chlapy. Díky, Dano!

Autor: Jan Pokorný
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 4/2019 (srpen) si můžete stáhnout ve formátu PDF kliknutím na obrázek.
Titulní strana časopisu Mensa 4/2019
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .