Koncert s písněmi sefardských Židů

Ladino Concert - The Jewish Soul - Koncert s písněmi sefardských Židů byl letošním prvním kulturním cílem MS Hradec Králové.

První březnový den vyrazila MS Hradec Králové letos poprvé za kulturou, a to na koncert s názvem Ladino Concert – The Jewish Soul – Koncert s písněmi sefardských Židů. Sefardští Židé odvozují svůj původ od předků, kteří žili na území Pyrenejského poloostrova, podle některých legend již od časů krále Šalamouna. Po španělské reconquistě v 15. století byli sefardé, kteří nekonvertovali ke křesťanství, nuceni Pyrenejský poloostrov opustit a rozptýlili se do zemí severní Afriky a do zemí Středomoří. Další početné skupiny zamířily na Balkán či do Nizozemí, kde žily po několik staletí, komunity sefardských Židů v těchto lokalitách však byly téměř zcela vyvražděny během holokaustu. V současné době žije většina sefardských Židů v Izraeli, početné komunity však nalezneme i ve Francii, USA a v původních sefardských zemích. Od většinové skupiny Židů – aškenázů se odlišují některými náboženskými a liturgickými zvyklostmi, kulturou, rozdílnou historickou zkušeností a specifickým jazykem. Jazyk sefardských Židů ladino představuje směsici hebrejštiny, španělštiny a arabštiny, po jejich vyhnání ze Španělska pak přejal řadu výrazů z francouzštiny, italštiny a jazyků dalších zemí, ve kterých sefardé žili. A právě písně v tomto jazyce zazněly na koncertě, na který jsme společně zavítali. Až na místě samém jsme zjistili, na jak významný a jedinečný koncert jsme vyrazili. Koncert spolupořádala Filharmonie Hradec Králové společně s Velvyslanectvím Státu Izrael a dalšími jedenácti zahraničními ambasádami majícími sídlo v Praze. V historii České republiky to bylo poprvé, kdy se v podobném společném projektu spojilo několik velvyslanectví. Jako hosté se koncertu zúčastnili ambasadoři jednotlivých velvyslanectví, která se na koncertu podílela, hejtman Královéhradeckého kraje, náměstkyně hradeckého primátora či skupinka hradeckých mensanů. Tato poslední skupina návštěvníků se tak ocitla v mírném bezpečnostním riziku. ;-)) Krom tohoto historického unikátu byl koncert také jedinečným kulturním zážitkem. Sólistkami koncertu byly mezzosopranistka Edita Adlerová (v historii české opery nejmladší zpěvačka zpívající Carmen) a altistka Barbora Baranová, které výborným výkonem na hudební nástroje doprovodili izraelský klarinetista Israel Zohar a členové orchestru Filharmonie Hradec Králové. Návštěva této mimořádné akce se tedy vyvedla k naší plné spokojenosti.

Autor: Věra Heřmanová, Marta Heřmanová
Sdílet

Komentáře

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 4/2019 (srpen) si můžete stáhnout ve formátu PDF kliknutím na obrázek.
Titulní strana časopisu Mensa 4/2019
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .