Mé první celostátní setkání

Jsem členkou Mensy jen pár měsíců, sotva jsem se seznámila s osazenstvem místní skupiny a už mě přemlouvají, abych se vydala napospas spoustě dalších neznámých lidí na celostátním setkání.
Vždyť tam nikoho neznám. Všichni se budou bavit se svými známými a já se tam budu sama krčit někde v rohu. To abych si vzala dost knížek. A co tam vlastně budu dělat? Mluvili o jakési soutěži družstev – vždyť jsem levá jako turecká šavle a o šifrách nevím vůbec nic. Budu jim to tam strašlivě kazit. Snad bude možné z většiny soutěží vycouvat. A bydlení na pokoji s dvěma cizími lidmi? Co když to budou nějací strašliví morousové?

Přibližně takové byly mé pocity, když jsem zvažovala, jestli se zúčastním celostátního setkání v Železné Rudě. Bála jsem se tak moc, že k odeslání přihlášky jsem se odhodlala až úplně na poslední chvíli. A celou cestu na místo konání jsem si nervózně okusovala nehty. Téma setkání znělo „Přežít Železnou Rudu“ – a já zoufale doufala, že se mi to povede.

Se zahanbeným uzarděním musím přiznat, že mé obavy se ukázaly být zcela liché.

Z domnělých „zanícených luštitelů šifer“ se vyklubali skvělí lidé, na své spolubydlící jsem si nemohla ani v nejmenším stěžovat, program byl báječný – a světe div se, i když mi něco nešlo, nikomu to nevadilo. Před setkáním bych si rozhodně netipla, že budu s chutí každý den nabírat spánkový deficit, jen abych mohla do tří do rána hrát společenské hry, a přesto mi zbude dost energie, abych mohla přes den lozit po lese a sbírat šišky nebo vyrábět prak.

Nejen, že jsem Železnou Rudu přežila v celkové duševní i psychické pohodě, ale dokonce jsem si ji i neuvěřitelně užila.

Celostátní setkání mi mimo jiné přineslo řadu důležitých poznatků:

 • poznávačky hub v hodinách biologie mne očividně nijak výrazněji nepoznamenaly
 • po hlase nepoznám ani toho cvrlikajícího prevíta, který každý den časně zrána sedává na břízce pod okny a oblažuje mě svým zpěvem
 • podle stop neodliším jezevce od veverky
 • mám výrazně jiný vkus než němečtí skláři
 • i když jsem Jurský park viděla pětkrát, očividně o dinosaurech nevím všechno…
 • …to ostatně ani o hokeji
 • i ponožky můžou být zašifrované
 • asi se přestanu posmívat Američanům, kteří nevědí, kde hledat Francii (protože můj pokus o umístění některých amerických států na slepou mapu byl vskutku žalostný)
 • na základě makrofotografií jsem zatoužila pozřít antrax, spálu a dokonce i letecký motor; naopak sušené hrušky už asi nikdy nevezmu do úst
 • při testech BESIPu jsem na základě svých výsledků v zahanbení skoro ani nechtěla přiznat, že jsem také řidičem motorového vozidla
 • ulovit na špagát plastovou lahev není tak jednoduché, jak to vypadá
 • kdo by řekl, že slovo sešit může mít něco společného s ajťáky?
 • požární útok není až tak špatná věc – pokud se nepokusíte předběhnout hadici, kterou nesete, a nepodtrhnete si tak nohy
 • vybrané pasáže z „Latyše“ budu schopná recitovat ještě asi i na smrtelné posteli

Závěrem musím spokojeně podotknout, že celé setkání probíhalo v příjemně poklidném tempu – přesto se stihlo všechno, co bylo v plánu, a v plánu toho rozhodně nebylo málo. Ačkoliv jako nováček nemohu srovnávat s předchozími setkáními, myslím si, že organizátoři odvedli opravdu dobrou práci, a smekám před nimi a mnohokrát děkuji (a to rozhodně neříkám jen proto, že jsem členkou téže místní skupiny...).

Autor: Zuzana Novotná
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 1/2019 (únor) si můžete stáhnout ve formátu PDF kliknutím na obrázek.
Titulní strana časopisu Mensa 1/2019
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .