Na kafi potmě

Vypít kafe, běžná věc. Jak to ale prožívají lidé, kteří nevidí? Skupina z Hradce Králové to vyzkoušela na vlastní kůži.

Stává se již pomalu tradicí, že koncem června místní skupina Hradec Králové navštíví festival Divadlo evropských regionů, a ani letošní rok nebyl výjimkou. Jako obvykle jsme se chystali na některé z představení pod širým nebem, při plánování jsme však objevili jednu netradiční akci, která přitáhla naši pozornost. V místě našich pravidelných schůzek byla v provozu Temná kavárna.

Temná kavárna je projektem obecně prospěšné společnosti Tyfloservis, jejímž cílem je názorně přiblížit veřejnosti podmínky, v jakých lidé bez zraku žijí, a zprostředkovat setkání s nevidomými a slabozrakými lidmi, kteří v kavárně obsluhují a zajišťují doprovodný program. Obecným cílem projektu je pak podpora integrace nevidomých a slabozrakých lidí do společnosti.

Před vstupem do prostor kavárny jsme měli možnost vyzkoušet různé typy brýlí zatemněných tak, aby simulovaly různé zrakové vady, a prohlédnout si pomůcky, které usnadňují nevidomým život. Pak už jsme byli se zakrytýma očima uvedeni do absolutní tmy. Sympatický Lukáš nás uvítal a předal nám nápojové lístky, ve kterých byly jednotlivé položky vyvedeny v Braillově písmu, plasticky v latince a v hmotné podobě (zrnko kávy, čajový sáček či etiketa od vína). Odvážnější z nás si objednali horkou kávu, ti opatrnější zvolili bílé víno. Zatímco náš nevidomý hostitel se kolem stolů pohyboval s naprostou grácií a i při servírování byla jeho ruka zcela jistá, my jsme pokládali sklenky na stůl velice opatrně a snažili se tak předejít případné nehodě. Na absolutní tmu si naše oči zvyknout nemohly, a tak jsme museli, nerušeni zrakovými vjemy, o to silněji zapojit ostatní smysly. Za hudebního doprovodu nám čas strávený v kavárně utekl jako voda a byl pro nás všechny velice zajímavým a nevšedním zážitkem.

Poté, co jsme vyšli opět na světlo, jsme zamířili na nádvoří nedaleké městské hudební síně na studentské představení Sonda do duše pubertálních dívek, které dokázalo patřičně provětrat naše bránice. Své zážitky z celého večera jsme následně rozebrali v nedaleké čajovně, kde jsme při pití brčálově zeleného nápoje z jarního ječmene konstatovali, že je občas možná lepší nevidět, co pijete.

Autor: Marta Heřmanová
Sdílet

Komentáře

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 4/2019 (srpen) si můžete stáhnout ve formátu PDF kliknutím na obrázek.
Titulní strana časopisu Mensa 4/2019
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .