Nejčernější koně dostihu

Během dostihového odpoledne Charvát České derby ve Velké Chuchli proběhlo jednu červnovou neděli zuřivé klání osmi významných expertů z řad Mensy ČR.
Zmínění znalci zkřížili pomyslné meče na poli sázkařském a již od začátku bylo zjevné, že každý z nich má své specifické know-how zakládající se na strategii zcela odlišné od konkurentů.

Zuzana N. vsadila své studentské kapesné 30 CZK na největšího outsidera 8. dostihu Seenachta (GER) v kurzu 1 : 12. Tento však zůstal (alespoň pro první polovinu letošní dostihové sezony) skrytým talentem.

Strategie Václava S. byla zaměřena především na data. Podle výsledků statistik z předchozích sezon a úrovně handicapů zcela neomylně sázel ve všech dostizích na vytipované favority, kteří ale zarputile dojížděli na posledních místech.

Zuzana Š. se zaměřila především na šarm a grácii zapsaných hřebců a klisen, které neoblomným okem módní policie hodnotila z terasy nad pedokem. Sázkou v 7. nejdůležitějším dostihu na elegantního hřebce Buonarottiho (GER) v kurzu 1 : 10 však svoji strategii zařadila mezi zcela nevýdělečné.

Nezazářila ani Dagmar H., která opovrhujíc čímkoli, včetně příslovečného „štěstí v lásce, neštěstí ve hře“, v 7. dostihu Charvát České derby demonstrativně vsadila v kurzu 1 : 80 na outsidera Love Me (GER), který (zcela proti jejímu záměru) dojel mezi prvními a přinesl tak překvapivou výhru.

Pokud jde o klání dvoučlenných týmů, zaskočit výhrou se nenechali Jana a Jan H., kteří tipovali vítěze mezi zvučnými jmény jako Mikesch (IRE), Kreola Tyger, Cut Me Loose (GB) nebo Mister Westminster (GB). Žádný z uvedených nepřekvapil a nedojel mezi prvními.

Jako pravděpodobně nejúspěšnější se ukázalo taktizování týmu Samuel a Eva O., kteří ctili názory profesionálních bookmakerů a sázeli převážně na favority. Jejich opatrná chůze podél zdi vynesla tolik, aby si za pouhé jedno odpoledne vydělali dostatek prostředků na zakoupení vlastního dostihového koně. Plyšového. Držíme palce, aby se příští dostihovou sezonu umístil.

I přes dílčí neúspěchy dojeli domů všichni zúčastnění experti na dostihové sázení obohaceni. Obohaceni o poznání, že sázením si na sebe (asi) nevydělají, ale že sázení na koně je psina.

Autor: Dagmar Hladíková
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 4/2019 (srpen) si můžete stáhnout ve formátu PDF kliknutím na obrázek.
Titulní strana časopisu Mensa 4/2019
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .