Neviditelná Olomouc aneb Co Všechno jsme (ne)viděli

Každý z nás si jistě někdy zkusil, jaké to je, nevidět. Zavřel oči a pokusil se udělat běžnou věc.
Někdo vydržel minutu, někdo o něco déle. Pak oči otevřel a bylo vše jako dříve. Představte si však, že vás vezmou do místnosti, kde se máte pohybovat a poznávat různé věci, přičemž si nevidíte ani na špičku nosu – doslova. Právě to jsme zažili na výstavě „Neviditelná Olomouc“ pořádané olomouckým TyfloCentrem, kterou jsme navštívili v lednu s malou skupinou mensanů a mensanek. První část „prohlídky“ nás ponořila na dvě hodiny do naprosté tmy, kde jsme se museli spolehnout pouze na svůj sluch, hmat a čich. „Prohlédli“ jsme si modely známých staveb z Olomouce, poznávali jsme kožešiny zvířat (sáhli jste si někdy za úplné tmy na lva?), zkoušeli uhodnout materiál podle zvuků a vůní, ale hlavně jsme poslouchali velice zajímavé vyprávění průvodkyně Romany, která je od narození nevidomá.

Její zážitky z běžného života jsou až neuvěřitelné. Uvědomili jsme si, jaké překážky musí ve srovnání s námi „normálními“ lidmi denně překonávat, a obdivovali jsme, jaký optimismus z ní vyzařuje. Srovnávala například život nevidomých v Ústí nad Labem, kde sedm let žila, a v Olomouci z pohledu stavebních nástrah a chování lidí. Nás Olomoučany musí těšit to, že z tohoto srovnání vychází Olomouc a její obyvatelé jednoznačně lépe. Asi po hodině v neviditelné části výstavy nás paní Romana vyváděla na světlo se slovy: „Tak pro vás to skončilo, mně to pokračuje“.

Ve druhé části výstavy, tentokrát už na světle, jsme si pomocí speciálních brýlí vyzkoušeli, jak vidí lidé s různými zrakovými vadami, zahráli hmatové a sluchové pexeso nebo se seznámili s Braillovým písmem. Už v neviditelné části jsme si „hmatem“ vybrali výrobky od nevidomých a za světla jsme žasli nad tím, jak je možné vymodelovat z hlíny pět navlas stejných delfínů. Tyto výrobky bylo možné si také zakoupit a tím nevidomé finančně podpořit.

Pro ostatní zájemce o tento nevšední zážitek je výstava prodloužena až do konce roku. Děkujeme paní Lídě Děcké, která pro nás exkurzi zorganizovala, a paní Romaně, která nám byla průvodkyní ve světě nevidomých a podělila se s námi o spoustu zajímavých historek.


Autor: František Děcký, Marta Adámková
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 4/2019 (srpen) si můžete stáhnout ve formátu PDF kliknutím na obrázek.
Titulní strana časopisu Mensa 4/2019
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .