PLŠi

MS Plzeň rozšířila repertoár svých akcí a jedné říjnové noci se zúčastnila Plzeňské šifrovačky, zvané zkráceně PlŠi. Již název sliboval kvalitní zábavu, start v pět hodin večer a plánované ukončení v sedm hodin ráno pak lákavost celé akce ještě podpořily.

Do luštitelsko-turistického klání byly nasazeny dva špičkové týmy. Navzdory očekávání urazil tým MXX podstatnou část trasy. Na stanovišti v Ledcích u Plzně ovšem chybně vyluštil šifru a po krásné hodinové procházce při měsíčku naprosto špatným směrem svou motivaci a nasazení ztratil. Dva členové soutěž krátce po druhé hodině ráno vzdali, další se ve své hrdosti dobelhali ještě na jedno stanoviště. Pouze jeden ze členů toužil pokračovat, a tak se jako šedá eminence připojil k týmu MXY, který byl o tři stanoviště před MXX. Vyšlo to včas, aby stihl stanoviště ve starém kaolinovém dole, které prý opravdu stálo za to.Tým MXY, sestávající výhradně z mužů, bylpověřen úkolem šifrovačku se ctí dokončit a pokud možno vyhrát. Tým MXX, vycházkový a převážně dámský, měl poskytovat prvnímu týmu morální podporu a neodpadnout jako první. Oba týmy se svého poslání zhostily se ctí. Tým výherní projevoval obrovské nasazení, neváhal za chladného deštivého večera pro nápovědu přeplavat jezírko ani v půl čtvrté v noci lézt po stromech. Soutěží postupoval rychle a efektivně. Tým vycházkový pak k jednotlivým stanovištím se šiframi přistupoval velice procítěně. Ačkoliv zpočátku byla většina členů vůči akci poněkud skeptická, záhy i v MXX převládl soutěžní duch, tým odhodlaně lezl do bažin, sklepení, na půdu kostela či na vrcholky kaolinových velehor a schovával se před Širokem, děsivou postavou s červeným světýlkem a píšťalkou, jež děsila nebohé týmy a kradla nápovědy. Ovšem tým MXX mu mohl s přehledem konkurovat, alespoň co do děsivých zvuků. Jeden ze členů týmu se totiž na celonoční pochod vybavil pouze malou baterkou na kličku, takže většinu cesty doprovázel kolísavým zzzzz-ZZ-zzz..., jiný zase neustále sténal, že ho bolí nožičky.

Tým MXY do cíle, tedy tělocvičny základní školy v městě Touškov, došel v 5:49:50 jako osmý z celkového počtu 35 týmů, po více než dvanácti hodinách a třiceti kilometrech od startu. Tým MXX se pak umístil také osmý, ovšem počítáno z druhého konce žebříčku.

Všichni zúčastnění si akci chválili, jen některé prý nožky bolely ještě několik dní. Navzdory tomu se členové MS Plzeň hodlají zúčastnit i příští rok.

Autor: Zuzana Novotná
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 4/2019 (srpen) si můžete stáhnout ve formátu PDF kliknutím na obrázek.
Titulní strana časopisu Mensa 4/2019
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .