Po stopách Dr. Emila Holuba

MS Pardubice a MS Hradec Králové vyhlásily rok 2014 rokem putování za svými slavnými rodáky. V tomto duchu se v sobotu 12. dubna 2014 skupinka devíti odvážných mensanů z různých krajů českých vydala na strastiplnou cestu napříč Afrikou.

A s ohledem na fakt, že Afrika je daleko a mensanům dobře známý urychlovač zájezdů (předseda Mensy ČR), který by cestu Afrikou jistě za odpoledne stihl, se nepřihlásil, jako prostředek poznání jim k tomu muselo stačit Africké muzeum Dr. Emila Holuba v Holicích. Toto muzeum, otevřené již v roce 1966, prošlo v nedávné době rozsáhlou rekonstrukcí a nabízí návštěvníkům unikátní expozici vypovídající o životě významného východočeského rodáka Dr. Emila Holuba (1847–1902). Představuje jej nejen jako významného cestovatele, ale také jako lékaře, kartografa a etnografa, kterého si váží celá Evropa. V muzeu jsme obdivovali sbírky z jeho dvou cest po Africe, které náš krajan uskutečnil v letech 1872–1879 a 1883–1887. Během svého nelehkého putování po africké přírodě poznával jinakost tamního života domorodých obyvatel a nasbíral několik desítek tisíc předmětů. Jeho deníky jsou natolik cenné, že dodnes slouží státům Zambie a Zimbabwe jako historické prameny o jejich kultuře druhé poloviny 19. století.

Obohaceni znalostmi reálií černého kontinentu jsme muzeum opustili a pokračovali v doprovodu manželů Hladíkových v procházce městem Holice. Navštívili jsme novou moderní budovu místního Gymnázia Dr. Emila Holuba, kde jsme se formou přednášky dozvěděli něco málo z historie a současnosti města a o dalších významných holických rodácích, jako je například herec a režisér Jan Kačer, sochař Josef Malejovský nebo basketbalista NBA Jiří Welsch. Naplněni poznáním se mensané v závěru slunečného odpoledne přesunuli do nedaleké restaurace naplnit i dobrým jídlem. Rád bych touto cestou poděkoval vedoucí naší africké výpravy Janě Hřebíčkové za zorganizování této obohacující akce a manželům Hladíkovým za jejich elán, se kterým se zhostili role průvodců.
foto vlevo: Jana Hřebíčková, foto vpravo: Wikimedia Commons

Autor: Martin Felgr
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 4/2019 (srpen) si můžete stáhnout ve formátu PDF kliknutím na obrázek.
Titulní strana časopisu Mensa 4/2019
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .