Pustevny - Radhošť

Snad každý zájemce o vysokohorskou turistiku matně tuší, že na něj někde v dáli čeká jeho Manaslu nebo Lhotse. Zlínští mensané nejsou výjimkou – ale ještě předtím, než k batohu přivážeme mačky, vydali jsme se v rámci tréninku zdolat jiný zajímavý vrchol. Namazali jsme chleba, teple oblékli děti a s veselou písničkou na rtech vyrazili na Radhošť.

Na místo srazu v Pustevnách jsme se dopravovali pěšky, na kole, autobusem, autem, lanovkou a jinými zajímavými prostředky. Každý zvolil přístupovou trasu podle svých sil a zkušeností a po náročném výjezdu jsme se občerstvili teplou polévkou či bramborákem z tamního bufetu. Když se nás sešel dostatečný počet, mohli jsme vyrazit vstříc smělému vrcholu.

Nepoddal se snadno, co vám budu nalhávat. Na zhruba tříkilometrové asfaltovo-štěrkové trase jsme narazili na spoustu překážek, které náš vyčerpávající výstup protahovaly téměř do nekonečna. Samá lavička, vyhlídka, svačina... No prostě hrůza. Ale největší nepřítel vytrvalého tempa nás doslova obklopoval ze všech stran. Byly to borůvky. Jakmile je děti objevily, začaly si jimi barvit tváře, ruce, oblečení, a co bylo vůbec nejhorší, i jícny a žaludky. A tak se naše skupina dostala do konfliktu. Část osazenstva byla na vrchol doslova nabuzena: těšila se, až usedne ke stolu a dá si něco na oslavu vrcholového sportovního výkonu. Menšina čítající děti a jejich otce si vystačila s nabídkou místních přírodních zdrojů.

Borůvkové nadělení

Jakž takž jsme postupovali dál. Naše dívčí juniorské osazenstvo prodělalo transformaci na vlčí sourozence Kláru a Sáru a žonglovalo se svým genofondem jako s nějakou lacinou hračkou, což na chvíli odpoutalo pozornost od pojídání borůvek. Tudíž jsme se dostali až k soše Radegasta.

Ženy ho zhodnotily tradičně skeptickým pohledem: „Ten je malej, představovala jsem si ho většího.“ A mohli jsme dál.

To, co jsme v dáli zatím jen tušili, se před námi zjevilo jako sen. Ne, ještě to nebyl vrchol, ale už jsme byli blízko. Byla to chata s výčepem. Ta nás dokázala zabavit téměř jako borůvky. Děti se vrhly na dráhu artistů a okusily vše, co umožnilo dětské hřiště.

Pak se šlo na vrchol. Někteří ho vskutku dosáhli, věřte nebo ne. A pokud vede k vrcholu spousta rozmanitých cest, vede jich stejně i dolů. Rozprchli jsme se každý svým směrem, do svých domovů v nížinách, kam mraky nemohou, plánovat další odvážnou cestu blíž ke hvězdám a jednou… Jednou vyjdeme třeba i na Lysou horu.

Nezbývá než poděkovat organizátorům akce za organizaci, přírodě za borůvky a všem výletníkům před námi, kteří je nesbírali, a určitě taky pivovaru Radegast za to, že se náš výlet mohl uskutečnit.

Autor: Lenka Stodůlková
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 1/2019 (únor) si můžete stáhnout ve formátu PDF kliknutím na obrázek.
Titulní strana časopisu Mensa 1/2019
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .