Šifrování jako NP – úplný problém?

Každé celostátní setkání členů Mensy je událostí, na kterou účastníci rádi vzpomínají. Moje schopnost lovit z dlouhodobé paměti už řadu let vykazuje značnou selektivnost a jsem rád, když si jednotlivá místa setkání spojím s několika prožitky a celkovým dojmem (na rok už většinou rezignuji).

Tuto reakci na Nebákov ovšem píši značně za čerstva, takže musím vytřídit hlavní složky z kaleidoskopu těch 90 hodin v Českém ráji pomocí zvážení jejich významu (pochopitelně pro mne). Věřím, že se na mne organizátoři nebudou zlobit, když vynechám ódy na krásně vybrané a perfektně připravené exkurze, a doufám, že o nich napíše někdo další.

Co se mi v budoucnu nejspíše vybaví s pojmem Nebákov? Především množství individuálních soutěží, zejména těch průběžných, napočítal jsem jich 12, možná 13. Vyvolává to otázku, zda neměla vzniknout další soutěž, totiž hlasování o nejoblíbenější soutěž.

Dalším mezníkem se pro mne stala celodenní „bojovka“, která posunula hranici pro kombinační schopnosti nebo spíš pro znalosti, které lze po soutěžících vyžadovat. Tím se dostávám k pojmu, použitému v nadpisu. Definici i příklady lze najít na Wikipedii, zde postačí hlavní charakteristika NP complete problémů: najít (optimální) řešení znamená postupně probírat všechny možnosti a ověřovat, zda vyhovují, ovšem jakmile to řešení najdu, hned nebo velmi snadno ověřím, že je to to správné. V „nebákovském“ případě šlo o nalezení společné vlastnosti pro osm historických postav (můj tým vyřešil jen tyto: Arnošt z Pardubic, J. G. Mendel, Václav IV., B. Smetana, J. E. Purkyně a Mikoláš Aleš). To, co je pro počítač hračka (už čtyři z nich stačí vyhledávači Google k nalezení stránky, která obsahuje správné řešení), je pro člověka značně obtížné. Pro úplnost dodávám, že kromě oněch postav byly řešitelům k dispozici i pohádky s velmi dovedně skrytými narážkami.

Třetím zážitkem, který bych si rád zapamatoval, byla geniální průběžná soutěž o nástupce Rumcajse. Pro mne byl nový i princip, který bych pojmenoval „udeř nebo uteč“. Každému byl určen jeho sok, kterého mohl vyřadit tím, že jej přiměl udělat určitý úkol (většinou vyslovit nějakou informaci nebo vykonat službičku, či naopak něco odmítnout). Zároveň každý mohl útočníka vyřadit tím, že onen úkol odhalil (dříve, než se stal obětí provedením úkolu). Kdo podlehl, předal útočníkovi svůj úkol, případně všechny úkoly, které svými vlastními úspěšnými zásahy získal. V kolektivu, kde se lidé znají natolik, že se jeden neostýchá druhého o něco požádat, taková hra způsobí mnoho legrace.

Všechny tyto nezapomenutelné prvky (a pochopitelně další zážitky) způsobily, že toto setkání jsem si opravdu užil a že svůj účel splnilo snad ještě lépe než v předchozích letech. Mám totiž pocit, že (zřejmě díky příjemně uvolněné atmosféře) jsem se blíže poznal s více lidmi než na jiných setkáních.

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 4/2019 (srpen) si můžete stáhnout ve formátu PDF kliknutím na obrázek.
Titulní strana časopisu Mensa 4/2019
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .