Strakova Akademie 31. 10. 2008

Do uzávěrky časopisu nakonec přišly ještě tři další reportáže z této akce, což je opravdu úctyhodné číslo. Srdečně všem autorům děkujeme za jejich práci! Kvůli omezenému místu v časopisu jsme bohužel nemohli otisknout všechny. Ty neotištěné vám nyní nabízíme v elektronické podobě.

O exkurzi do Úřadu vlády jsem se dozvěděla až z hromadného mailu pár dnů předem. Naštěstí jsem zareagovala relativně včas, zájemců totiž byla spousta. Docela jsem se těšila, přece jenom se do takovýchto míst nechodí běžně, i když kolem denně alespoň projíždím.

Po úvodním rentgenu se nás ujali dva zástupci z Oddělení pro styk s veřejností a začali jsme s prohlídkou v Tiskovém sále. Naše průvodkyně nejprve vyprávěla o historii Strakovy akademie, bohužel pro mě dosti uspávacím tónem, až jsem měla chvílemi pocit, že nám text pouští z nahrávky. Připadala jsem si jako na většině českých zámků, kde nás průvodci stylem „kolovrátek“ informují o tom, že se na zámku vyskytuje Modrý salonek, Kuřácký salonek, černá kuchyně, největší lustr, kamna plněná zezadu, benátské zrcadlo, nábytek z doby Biedermeier a delfská fajáns.

Já osobně však preferuji výklad zažitý, tak jako nám poskytl náš druhý průvodce. Bylo na něm vidět, že ho práce baví, odpovídal na jakékoli dotazy a jeho neformální styl výkladu zněl vtipně a zajímavě. Myslím, že nám věnoval maximum času a informací. Mohli jsme si také vyzkoušet, jak se sedí v premiérském křesle, zjistili jsme, že barva koberců a židliček se, podle vládnoucí strany, nemění, i když současná modrá tomu napovídala a spoustu dalších zajímavostí, které se běžně na internetu najít nedají.

Podtrženo sečteno, exkurze super, první část pro mě byla sice méně zajímavá, ale ta druhá to bohatě vynahradila, a tak ji určitě můžu doporučit ostatním.

Autor: Michaela Kubaníková Saitzová

Související články:
Návštěva Úřadu vlády ČR
Sdílet

Komentáře

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 4/2019 (srpen) si můžete stáhnout ve formátu PDF kliknutím na obrázek.
Titulní strana časopisu Mensa 4/2019
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .