Víkend s Dětskou Mensou

28. 9. jsem se poprvé účastnila společného víkendového setkání členů a příznivců Dětské Mensy v Sokolově na Karlovarsku.
V pátek jsme se ubytovali v hotelu uprostřed pěkného zámeckého parku. I uvnitř to bylo hezké. Dvě místnosti byly vybaveny optickými klamy a hlavolamy, v sále určeném pro setkání se už pohybovalo dost lidí a na stolech byly rozložené stolní hry. Během chvíle se sál proměnil v papírový chaos – to proto, že jsme stříhali a lepili a přitom objevovali kouzlo Möbiových pásků, které mají jen jednu stranu a jednu hranu. Když jsme se dostatečně vyřádili a ozdobili, příjemná organizátorka Dana Havlová nás vzájemně představila. Brzy jsem se ocitla ve skupince hráčů a ti mě ochotně zasvětili do hry. Mezi náctiletými byl i kluk z Brazílie Rangel, který s námi mluvil anglicky.

Večer jsme měli možnost navštívit relaxační centrum. Nebylo moc velké, ale vyhřáli jsme se v sauně, abychom pak chladli ve vířivce. Byla to místa, kde jsme se mohli lépe poznat.

Ráno nás přivítalo slunce a my jsme v týmech ochotně vyběhli do okolí najít cestu plnou záhadných vzkazů. Luštili jsme a pomalu došli do malebného statku Bernard. Tam nás k naší smůle nečekal klid k prohlídce jednotlivých stavení s přehlídkou lidových řemesel. Vedle našeho setkání se totiž konal i sraz motorkářů, takže to na statku vřelo, hučelo, hrálo… Některé týmy si daly nepsaný úkol a spočítaly 300 motorek, šílené. Postupně jsme se přemístili k vyhlídce dolu Jiří. I tento pohled měl svou poezii v podobě barevných vrstev zeminy a k Sokolovsku doly neodmyslitelně patří.

Odpoledne následovaly hry a odborné přednášky pro dospělé a vše se protáhlo do nočních hodin – tak moc jsme byli činností pohlceni. Pro pár nadšenců čekalo ještě milé představení dovedností dalšího z organizátorů, pana Čavojského. Byla to parádní noční bojovka s krásnou odměnou. Vraceli jsme se celí znavení…

Ráno se podle libosti opět hrálo, diskutovalo, někteří absolvovali IQ testy. Prima čas s pohodovými a hravými lidmi až moc rychle utekl a už zbývalo jen závěrečné hodnocení, loučení a posilnění smaženým řízkem na cestu. Tak snad zase někdy. Moc děkuji organizátorům.

Autor: Radka Janků
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 1/2019 (únor) si můžete stáhnout ve formátu PDF kliknutím na obrázek.
Titulní strana časopisu Mensa 1/2019
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .