Vinařský večer

Osm statečných Mensanů vyrazilo začátkem února v pražské restauraci ochutnávat moravská vína. O tom, co okoštovali a jak jim chutnalo, píše Martin Kašpar.

V průběhu února, v úterý 10., se konalo další setkání u vína. Protože místo, kde jsme se sešli dvakrát po sobě předtím, jsme již měli téměř vypité, respektive „vyochutnané", konala se tentokráte degustace v restauraci „U Dobré myšlenky“ v Praze 2. Dorazilo nás osm, z toho jeden zahraniční host a jedna slečna, která hledá vhodné typy pro natáčení dokumentu. Myslím, že jsme se všichni víceméně shodli, že zde bylo velmi příjemné prostředí. Jedinou drobnou skvrnou na kráse se stal neaktualizovaný vinný list, kterého ale bylo možné dočkat se až za půl roku. Tak dlouho se nám čekat nechtělo. Vybíralo se tedy z toho, který jsme měli k dispozici.

V podniku nabízeli vína od výrobce Vinné sklepy Lechovice a my se vrhli do jejich ochutnávání. Tentokrát jsme se neomezili pouze na vína jedné barvy, ale červená i bílá. Jako první, zatím však jen ve dvou odvážlivcích z našeho tvrdého jádra, jsme zvolili bílý Sauvignon pozdního sběru z roku 2007. Víno bylo díky obsahu zbytkového cukru v kategorii polosladké, nádherně aromatické, s výbornou chutí. Po příchodu ostatních účastníků byl již Sauvignon téměř pryč a tito se rozhodli zkusit suchý červený Cabernet Sauvignon, původem z Argentiny. Víno bylo, s ohledem na kategorii, dobře vyzrálé a velmi příjemně pitelné. V řadě bílých vín jsme pokračovali odrůdou Rulandské šedé, jakostní suché, které bylo dobře vyzrálé, i když v porovnání s předchozím suchost výrazně vynikala. V tomto ohledu se nám nepodařilo zvolit pořadí úplně nejlépe, nicméně víno chutnalo i tak velmi dobře. Na původně první závěr jsme vybrali bílé víno Tramín červený, pozdní sběr 2007, polosuché, velmi chuťově výrazné a silně aromatické.

Konečně, na druhý a poslední závěr následovalo červené André, jakostní ročník 2004, které se ukázalo velmi dobrou tečkou. Všechna ochutnaná vína, s výjimkou Cabernetu Sauvignon, pocházela od výše zmíněného výrobce. Obsluha se také snesla, i když ke konci se servírka, která se o nás starala, přiznala, že vína rozlišuje pouze na červená a bílá. Pokud bychom se však rozhodli z důvodu špatné kvality nějaké vrátit, musela by přivolat na pomoc kolegyni. Večer se dobře vydařil. Ochutnali jsme velmi kvalitní vína a předběžně již začali domlouvat místo dalšího setkání. Zároveň jsme si velmi dobře popovídali nejen o víně. 

Autor: Martin Kašpar
Sdílet

Komentáře

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 4/2019 (srpen) si můžete stáhnout ve formátu PDF kliknutím na obrázek.
Titulní strana časopisu Mensa 4/2019
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .