Výlet za letadly

U příležitosti celostátního setkání podnikla místní skupina Plzeň výpravu do kunovického leteckého muzea a do výrobny letadel Aircraft Industries.

Role průvodce se ujal odborník na slovo vzatý, pan Otomar Šimák, zaměstnanec výše zmíněného podniku, jemuž se letadla stala nejen profesí, ale i celoživotním koníčkem. Jakmile pan Šimák začal povídat, k naší skupině se nenápadně připojovali ostatní návštěvníci muzea. Dokonce se mezi nás vmísil i pán z pokladny, aby si poslechl, co všechno ještě neví.

Dozvěděli jsme se úplně všechno, co jsme o letadlech vědět chtěli, a ještě mnohem víc. Nikdy by nás nenapadlo, že letadla mohou být tolik zajímavá. Od historie přes technické parametry až po anekdoty ze života letců nebo ze samotné výroby letadel… Měli jsme možnost nahlédnout do několika strojů a do některých dokonce i vlézt, čehož jsme pochopitelně využili, a tak jsme obsadili půlku letadla, jako bychom očekávali, až se stroj vznese. Při odchodu z muzea nás míjeli čerstvě příchozí návštěvníci s povzdechem: „Přišli jsme pozdě. Takový výklad tak mít…“ A skutečně bylo co závidět.

Příval zajímavých informací se nezastavil ani ve výrobě letadel, kterou jsme sledovali od frézování a ražení jednotlivých komponentů přes kontrolu kvality, pečlivé sestavování trupů, přípravu elektroniky a kabeláže až po finální kompletaci a hotová letadla. Náš průvodce nás seznámil s přísnými standardy leteckého průmyslu a my žasli nad tím, že každý, i ten nejelementárnější díl, musí být vyrobený s přesností na setinu milimetru, jinak se nesmí použít. I taková kuchyňka musí splňovat tytéž regule jako zbytek letadla. Na tomto místě nám organizátorka akce Dáša Hladíková s tajemným výrazem přislíbila, že bude šance dozvědět se víc. Vypadá to tedy, že se do budoucna máme na co těšit…

Na závěr jsme si prohlédli hotová letadla připravená k předání a setkali jsme se s pracovníkem oddělení testování letadel, který nám přiblížil průběh testovacích letů i další normy leteckého průmyslu.

Bylo po pracovní době, všichni dělníci už byli pryč, když jsme pozvolna odcházeli z továrny, vyčerpaní z množství informací, ale spokojení a nesmírně vděční. S naším milým průvodcem jsme se ještě půl hodiny zapovídali na parkovišti, věděl toho zkrátka tolik, že jsme se nemohli odtrhnout.

Za báječnou prohlídku s erudovaným výkladem patří panu Šimákovi velký dík. Vzhledem k tomu, že nám zdaleka nestihl sdělit vše, co je o letadlech k vědění, i vzhledem k nadšení účastníků je docela dobře možné, že toto setkání nebylo poslední.

Autor: Zuzana Novotná
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 4/2019 (srpen) si můžete stáhnout ve formátu PDF kliknutím na obrázek.
Titulní strana časopisu Mensa 4/2019
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .