Etiketa je životní styl

24.06.2010 07:00, autor: Filip Gantner
Rozhovor s PhDr. Ladislavem Špačkem, odborníkem na etiketu a bývalým tiskovým mluvčím prezidenta republiky Václava Havla nejenom o Mense a etiketě.

Rozhovor s horolezcem a bonsajistou Miloslavem Rybou

14.04.2010 00:51, autor: Zuzana Šimková
„New Bydžov je poklidné městečko, ve kterém se neděje nic výjimečného. Během několika měsíců tam jenom otrávili studně, ukradli Zrzavého a Špálu a chtěli vyhodit do vzduchu místní gymnázium!“ těmito slovy mi Miloslav Ryba představil Nový Bydžov, kde žije. Začíná to dobře! řekla jsem si, a ještě než skončilo setkání v Čenkovicích, rychle jsem ho poprosila o rozhovor pro mensovní časopis, abyste měli možnost poznat ho také.

Rozhovor s Annou Rývovou nejen o korespondenčním šachu

11.04.2010 23:42, autor: Zuzana Šimková
Čekáte na pohled, list anebo e-mail. Obdržíte popis tahu, dlouhé hodiny ho analyzujete, až konečně naleznete tu správnou odpověď. Pošlete ji zpátky. Znovu čekáte ... To jsou radosti a vzrušení korespondenčního šachu. Dnes přinášíme rozhovor s mezinárodní velmistryní v korespondenčním šachu.

Rozhovor s ministryní spravedlnosti JUDr. Danielou Kovářovou

8.03.2010 23:50, autor: Zuzana Šimková, foto Luděk Kovář
JUDr. Daniela Kovářová zastává post ministryně spravedlnosti České republiky ve vládě premiéra Jana Fischera. Členkou Mensy ČR je od roku 1998.

Rozhovor s panem Zbyňkem Otáhalem

16.12.2009 00:00, autor: Zuzana Šimková
Pan Zbyněk k nám přijel ze Středočeského kraje, pracuje v obchodní firmě a k jeho koníčkům patří dopravní letadla, sledování sportovních utkání a vědomostní soutěže. Pane Zbyňku, prosím, pojďte za mnou k soutěžnímu stolku a začneme!

Rozhovor s RNDr. PharmDr. Kristiánem Svobodou, CSc. 

16.12.2009 00:00, autor: Zuzana Šimková
Jedním z nejstarších aktivních členů Mensy ČR je pan Kristián Svoboda, jehož článek Anglie během 63 let českýma očima zveřejněný v květnovém čísle časopisu (5/2009) se u čtenářů setkal s velkým zájmem. Dovolili jsme si tedy pana Svobodu požádat o rozhovor. Ochotně nám vyhověl, takže Vám můžeme blíže představit tohoto mimořádně zajímavého, vzdělaného a sympatického pána. RNDr. PharmDr. Kristián Svoboda, CSc. se narodil v roce 1931 v Olomouci. P...

Rozhovor s organizátorkami setkání Čenkovice 2009

16.12.2009 00:00, autor: Zuzana Šimková
Na podzimním celostátním setkání Mensy České republiky v Čenkovicích jsme si do sytosti zašifrovali, více či méně úspěšně jsme prošli nástrahami paní Hudby, v soutěžích se prozradili pravidelní čtenáři bulvárních plátků, verbálně nadaní a znalí pranostik i příznivci starších českých filmů. Na své si v tvrzi Bouda přišli militantně ladění účastníci setkání i esteticky založené slečny a paní, které téměř vykoupily zásoby knoflíkárny v Jablonném. No...

Rozhovor s manželi Fořtíkovými o celostátním setkání rodin s nadanými dětmi 

1.10.2009 19:20, autor: Zuzana Šimková
Celostátní setkání rodin s nadanými dětmi se letos uskutečnilo v krásném prostředí Krkonoš, v hotelu Větrov ve Vysokém nad Jizerou. Organizátoři rozdělili setkání do dvou po sobě navazujících termínů podle věku dětí, které se programu účastnily - první termín byl tematicky primárně věnován rodičům s předškolními a mladšími školními dětmi a druhý termín byl více zaměřen na rodiny se školními dětmi (prvního i druhého stupně ZŠ). Účastníci pobytu si...

Rozhovor s Hywelem Clarkem, zakladatelem nového SIG-u Mensa English Group 

1.10.2009 18:31, autor: Zuzana Šimková
Pan Hywel Clark je členem Mensy Velké Británie, pracuje jako systémový analytik a je jedním ze zakladatelů nového SIGu Mensa English Group.

Rozhovor s Kateřinou Havlíčkovou

13.04.2009 14:09, autor: Hana Svobodová
Účastnila se zakládání Mensy Československo, zakládala Gymnázium Buďánka a dlouhou dobu byla jedním z klíčových členů vedení Mensy, kde svým neoblomným realismem a smyslem pro detail odvrátila nejednu katastrofu; pomáhala tak z mensovního těsta hníst méně spolek a více organizaci. Mnozí jen obtížně přijímali její přímé a věcné otázky a striktně realistické hodnocení megalomanských plánů. Dlouhou dobu byla jedním z klíčových administrátorů testová...

Rozhovor s Jaroslavem Flejberkem

1.03.2009 22:31, autor: Hana Svobodová
Jaroslav Flejberk byl jedním z prvních členů Mensy v Československu, založil místní skupinu Pardubice a dlouhou dobu působil v Radě Mensy. Kromě toho je jedním z nejvýznamnějších sběratelů hlavolamů v ČR, jeho sbírka čítá více než 7 000 kusů.

Rozhovor s Daliborem Hrabcem

15.02.2009 20:44, autor: Hana Svobodová
Dnes Vám přinášíme rozhovor s „duchovním otcem“ soutěží Íkváč Frýdku-Místku, Bedna Moravskoslezského kraje a Logická olympiáda, tedy inteligenčních soutěží pro žáky základních a středních škol. I přesto, že se název soutěže a místo jejího pořádání mění, koncept je stále stejný, tak jak ho Dalibor vymyslel už na začátku tohoto tisíciletí.

Rozhovor s Danou Havlovou

24.11.2008 01:02, autor: Hana Svobodová
Ne náhodou si právě v tomto čísle časopisu Mensa čtete rozhovor s Danou Havlovou. V prosinci se chystá velké testování IQ a právě Dana Havlová je od minulého roku členkou Rady Mensy ČR zodpovědnou za koordinaci testování IQ. Dále se také Mensa čím dál tím víc snaží mnoha různými způsoby o podporu nadaných dětí a takové má Dana Havlová hned dvě.

Rozhovor s Jiřím Hynkem

17.11.2008 23:24, autor: Hana Svobodová
Mensan Jiří Hynek působí již osmým rokem ve funkci prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu. Téma obrany a bezpečnosti je dnes opět velmi aktuální – nasazení českých vojáků v zahraničních misích, zřízení radarové základny protiraketového štítu na našem území, členství ČR v NATO a mnoho dalších. Pokud vás zajímá pohled člověka „z oboru“, čtěte dál…

Manželé Brzuskovi

25.07.2008 22:40, autor: Hana Svobodová
Dnes vám chceme představit dvě třetiny iRady. Jak je to možné? Jedná se totiž o manželský pár – Lenku a Romana Brzuskovi.

Mensan Petr Tluchoř

10.07.2008 00:04, autor: Hana Svobodová
Poslance Petra Tluchoře asi znáte, zvláště pokud sledujete zprávy nebo čtete noviny, ale možná nevíte, že je i členem Mensy ČR. O jeho mensovním, ale i politickém životě se dočtete v tomto rozhovoru.

Zakladatelka československé Mensy Hana Drábková

10.07.2008 00:00, autor: Hana Svobodová
Na úvodní stránce každého časopisu Mensa se můžete dočíst, že: „Mensa na území ČR byla založena na jaře 1989 Dr. Hanou Drábkovou.“ Tuto skromnou informaci si dnes můžete významně doplnit v následujícím rozhovoru.

Předseda Mensy Tomáš Blumenstein

9.07.2008 23:42, autor: Hana Svobodová
Novým předsedou byl, s platností od července 2007, zvolen Tomáš Blumenstein. Své plány pro budoucí dva roky již částečně představil ve volebním projevu (viz. č. 2/2007), přesto jsem se podrobněji zeptala na některé zajímavé oblasti mensovního života.

Exmensan Jan Fikáček

9.07.2008 23:33, autor: Hana Svobodová
V roce 1989 zakládal Mensu Czechoslovakia, v roce 1993 byl u jejího dělení, v letech 1991 – 1997 jí předsedal. A co si myslí o svém působení v Mense s odstupem několika let? Zeptala jsem se za Vás…

Mensan Václav Fořtík

9.07.2008 23:19, autor: Hana Svobodová
Našlo by se jistě mnoho lidí, pro které je Václav Fořtík synonymem Mensy ČR. Dlouholetý předseda, organizátor, popř. důležitý účastník jak mensovních, tak i těch akcí, kde výskyt lidí s vysokým IQ není čistě náhodný. Co ho ale do Mensy přivedlo a jak vidí její budoucnost?
Počet položek: 41položek na stránku: |< < 1 2 3 > >|
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 6/2017 (prosinec) si můžete stáhnout ve formátu PDF kliknutím na obrázek.
Titulní strana časopisu Mensa 6/2017
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .