Rozhovor s Miss Mensa 2010 Lucií Sezemskou

Lucka Sezemská byla během slavnostního finále pořádaného v rámci Valné hromady Mensy ČR 12. 6. zvolena Miss Mensa 2010. Kdo to je, se vám pokusím převážně nevážně přiblížit v následujícím rozhovoru.

Lucko, gratuluji ti k tvému vítězství v soutěži! Prosím, pověz mi do začátku pár slov o sobě. Odkud jsi, co studuješ a jaké jsou tvé plány do budoucna?

Děkuji. Právě si užívám delších prázdnin, protože jsem tento rok odmaturovala na jednom pražském osmiletém gymnáziu. Dále budu studovat management na ČVUT a na Univerzitě Karlově obor Mediální studia.

Proč se nejmenuješ Karel?

Protože nejsem ani Veliký ani Erben ani Mácha a ani třeba Gott. :)

Čerstvá Miss Mensa přebírá květiny
Čerstvá Miss Mensa přebírá květiny

Sportuješ?

Sport mě vždycky moc bavil. Dříve jsem si vyzkoušela mnoho různých sportovních aktivit, ale nakonec u mě zvítězila lehká atletika a tanec. Zpočátku jsem se věnovala tanci latinskoamerickému a standardnímu, v současnosti orientálnímu.

Umíš číst?

I psát a počítat. :) Nejraději mám knihu „Poslední pokušení Krista“ (Nikos Kazantzakis) a obecně historické romány, jako je „Nebeský strom“ od Edith Pargeterové, dále básně od nejrůznějších autorů a samozřejmě i knížky humorné na odlehčení – jako jsou „Tři muži ve člunu“ (Jerome Klapka Jerome) nebo „Študáci a kantoři“ (Jaroslav Žák) a samozřejmě „Saturnin“ od Zdeňka Jirotky.

Co tě ještě baví?

Tady by se toho dalo říci asi hodně, ale jen ve stručnosti bych uvedla své nejoblíbenější činnosti (kromě spaní, pochopitelně), to jsou: počítačová grafika, fotografování, již zmíněný sport a četba, hudba, cestování a mnoho dalších věcí.

Baví tě okusovat si palec u nohy?

To překvapivě mezi mé záliby nepatří. :)

Kdy ses nechala testovat a co tě přivedlo k rozhodnutí přijít na test?

Před třemi lety jsem se poprvé setkala s Mensou na letním pobytovém campu Vaška Fořtíka, kde jsem i měla příležitost si jen tak vyzkoušet test. Udělala jsem ho a dostala jsem možnost vstoupit do Mensy.

Byl výsledek testu negativní nebo pozitivní?

Můj byl pozitivní, ale přesně na tohle téma znám jeden vtip. Baví se blondýnka s brunetkou: „Tak si představ, že jsem byla na testu IQ.“ „No a jak to dopadlo?“ „Zaplať pánbůh, negativní.“

Proč ses rozhodla vstoupit do Mensy, odkdy jsi členkou?

Odpověď na otázku začínající „proč“ je někdy docela těžká. Někdy člověk důvod ani nepotřebuje a prostě to udělá. To byl asi můj případ před třemi lety.

Co ti Mensa přináší a kolik členů Mensy, mimo sebe sama, znáš osobně?

Mensa mě v jistém smyslu inspiruje. Díky ní jsem potkala mnoho zajímavých lidí, kteří měli různé výjimečné zkušenosti nebo zájmy. Také se mi líbí, že mensané pořádají různé výlety a jiné aktivity, a nejvíce asi oceňuji hraní deskových her, protože v dnešní době se to již tak často nevidí. Samozřejmě nevím přesně, kolik členů Mensy znám osobně, ale právě z letních campů jich znám docela hodně.

Lucka Sezemská
Lucie Sezemská (Miss Mensa)

Jaké to je být krásná a zároveň chytrá? Setkáváš se s tím, že tě někdo stereotypně považuje za „blbou blondýnu“?

Myslím si, že moderní společnost bohužel začíná lidi hodnotit podle jiných kritérií než dřív – stále více záleží na tom, jak člověk vypadá, než jaký opravdu je a co má v hlavě. Pak má výhodu právě ten, kdo se vejde nějak obstojně do obou těchto kritérií.

Mnohokrát jsem se s tím setkala. Ale na druhou stranu, když někdo nemá o vás valné mínění, tak ho pak můžete jako „neblbá blondýna“ pouze příjemně překvapit a ne zklamat. 

Znáš nějaký vtip o blondýnkách, kterému ses sama zasmála?

Jeden jsem již zmínila … a mohla bych přidat klidně další …

Podařilo se ti někoho zaskočit?

Pokud bych zůstala u Mensy, tak si teď vzpomínám na situaci na campu, když jsem měla krátkou přednášku o ezoterických programovacích jazycích. Myslím si, že ti lidé okolo zřejmě moc nečekali, že si pro svou přednášku vyberu právě toto téma.

V čem si myslíš, že pro tebe byla inteligence v životě nejpřínosnější?

Jako introvert jsem vždy o věcech více přemýšlela a možná právě proto jsem se v životě vyvarovala unáhlených rozhodnutí, která by se později jevila jako špatná. A tak mi moje přemýšlivost, všímavost a schopnost nacházet ty správné souvislosti doposud pomáhala se správně orientovat v nových situacích a v běžném životě vůbec.

Houpala ses na lustru?

Kdybych byla dostatečně vysoká a na lustr dosáhla, když jsem byla malá, tak bych to možná zkusila, protože jsem se na jiných méně neobvyklých houpacích předmětech houpala obvykle docela ráda.

A na závěr, co si myslí tvoje křeslo?

Je to správná holka, i když někdy trochu náladová a výbušná. Na druhé straně se mnou tráví dost času a to je pak velmi tichá a hloubavá. Jako křeslo extrovertní bych ji vyhnalo více mezi lidi, aby se věnovala ve větší míře svým koníčkům a zábavě vůbec, což se teď po maturitě určitě zase povede.

Děkuji za rozhovor!

Finalistky Miss Mensa 2010, zleva: Jana Kolomašová (vicemiss), Lucie Sezemská (Miss Mensa), Jana Veličová (vicemiss)
Finalistky Miss Mensa 2010, zleva: Jana Kolomašová (vicemiss), Lucie Sezemská (Miss Mensa), Jana Veličová (vicemiss)
Autor: Tomáš Kubeš, šéfredaktor
Sdílet

Komentáře

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 2/2019 (duben) si můžete stáhnout ve formátu PDF kliknutím na obrázek.
Titulní strana časopisu Mensa 2/2019
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .