Zamyšlení nad smyslem programu SIGHT

"SIGHT je mezinárodní aktivita Mensy, díky které jsou poskytovány informace a kontakty na mensany v zahraničí s možností levného nebo bezplatného ubytování, popř. dalších služeb."(mensa.cz) Je však možnost výhodného přespání prioritní vlastností tohoto programu? Nejsou právě tyto "další služby" jádrem SIGHTu a tím, proč ho stojí za to využít...? Se svým názorem a zkušenostmi více Tomáš Kubeš.

Po pozitivních ohlasech na úvodník z časopisu 4/2010, za které velice děkuji, bych velmi rád doplnil své zamyšlení na téma, co pro mě znamená Mensa, drobným komentářem k programu SIGHT (Service for Information, Guidance and Hospitality to Travellers), který si myslím nešťastně zůstává stranou zájmu, ačkoliv může být jedním ze způsobů, jak z Mensy získat to nejlepší.

Z článků o SIGHT se může zdát, že se jedná především o možnost získat na svých cestách zdarma ubytování. Mně osobně však přijde, že to je ten nejméně zajímavý benefit. Obávám se také, že jeho snadná popsatelnost vede k jeho vyzdvihování nad pravý, avšak hůře uchopitelný hlavní smysl programu.

SIGHT je stejně jak Mensa sama především o možnosti obohatit svůj život a své cestování o možnost setkávání s přátelsky naladěnými lidmi, se kterými si budete moci otevřeně popovídat a kteří s Vámi budou sdílet onu „esenci Mensy“ – především otevřenost a toleranci. SIGHT je o tom, že se v cizině můžete setkat s někým, s kým budete mít větší šanci najít společnou řeč (to, že ji najdete, však zaručit nelze) a kdo Vám umožní podívat se na svět místníma očima. Nemusí se jednat o vyvážený pohled, ale určitě to bude pohled autentický – a to je možná ještě důležitější.

Sám jsem program využil několikrát, a dokonce jsem se záměrně vyhýbal možnosti získat jeho prostřednictvím ubytování. Mnohem více jsem si vážil toho, že jsem si měl s kým projít kousek jeho města, všimnout si míst, kam se turisté nevodí, a dozvědět se pár věcí o místním životě. Několikrát jsem se tak ocitl na místech, kam bych se sám asi nepodíval.

To nejlepší, co Vám Mensa může nabídnout, je možnost potkat nové zajímavé lidi. Všechno ostatní jsou pouze prostředky k dosažení tohoto cíle. Nedovolte, aby Vám prostředky cíl zakryly, a nebojte si sami vzít. Mensa Vám nic vnucovat nebude, je čistě na Vás, abyste si „vzali“.

Autor: Tomáš Kubeš
Sdílet

Komentáře

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 2/2018 (duben) si můžete stáhnout ve formátu PDF kliknutím na obrázek.
Titulní strana časopisu Mensa 2/2018
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .