Sebeovládání šimpanzů souvisí s jejich inteligencí

10.02.2019 17:42, autor: Adéla Vicherková
Podle nového výzkumu na Státní univerzitě v Georgii má, stejně jako u lidí, obecná inteligence šimpanzů co dočinění s jejich schopností sebeovládání a schopností odložit svůj vlastní požitek.
Více | Rubrika - Věda

„Prostě Hawking!“ 

10.02.2019 17:38, autor: Zdeněk Pytela
„Prostě Hawking!“ – tak se jmenuje poslední kniha Rüdigera Vaase, a je to již jeho třetí kniha přímo o Stephenu Hawkingovi. Cílí na širokou veřejnost, je možné ji doporučit i zvídavějším žákům základních škol. Ilustrační obrázky a karikatury Gunthera Schulze odlehčují jinak těžké téma a dělají knihu čtivější. Na přebalu navíc najdeme časový sled událostí z Hawkingova života v souvislostech.
Více | Rubrika - Věda

Výzkumy a jak je číst

31.10.2018 00:00, autor: Vladimír Kutálek, redakčně upraveno
Že nemá moc smysl brát za bernou minci novinové titulky, vám řekne mnohý výzkumník a přidá možná i detaily o tom, jak novináři překroutili jeho závěry. O řád lepší sice jsou jednovětá shrnutí od samého výzkumníka, ale ke zkreslení bohužel stejně dochází. Jak tedy číst výzkumy, abyste z nich získali maximum informací, které se budou co nejvíce blížit realitě?
Více | Rubrika - Věda

Vidíme hvězdy v minulosti, nebo v současnosti?

8.03.2018 10:22, autor: Jan Fikáček
To, že hvězdy vidíme v minulosti, je představa založená na Einsteinově definici současnosti (označme si ji jako E-současnost), jak ji vyložil ve svém článku v roce 1905, kterým světlu světa představil svoji speciální teorii relativity (STR) se známou kontrakcí délek, dilatací času atd. Všechny tyto efekty se opírají o jeho definici současnosti.
Více | Rubrika - Věda

Lety do minulosti a zase zpátky

10.09.2017 19:05, autor: Veronika Pilná
Když jsem posílala do redakce pro mensany malou pozvánku jak se pobavit a trochu „zopáknout“ ty zdánlivě nezajímavé události školního dějepisu, došel mi zpět zajímavý návrh. Napiš spíš o tom, co děláš. Chce to v časopise i trochu humanitního ducha.
Více | Rubrika - Věda

VZLUSAT-1, česká družice na světové úrovni

10.09.2017 18:48, autor: Lukáš Houška
V pátek 23. června zaburácely motory indické rakety PSLV. Tímto okamžikem započala na české poměry zcela ojedinělá mise, která se bez nadsázky řadí šíří svého výzkumu na světovou špičku v dané kategorii. Na špici indické rakety letělo několik desítek družic, mezi kterými byla i česká družice VZLUSAT-1. Nejen, že tak Česká republika po dlouhých čtrnácti letech konečně získala svoji družici, ale právě vědecké cíle této družice ji zařadily mezi uzná...
Více | Rubrika - Věda

Globální svět a komunikace

10.09.2017 18:13, autor: Martin Dokoupil, Zuzana Kořínková
S odchodem Británie z EU se v médiích objevila otázka možné změny jednacího jazyka EU. Může ale některý jazyk reálně ohrozit pozici angličtiny jako současné světové linguy francy? Jaká je historie univerzálních dorozumívacích jazyků, proč se tolik prosadila právě angličtina a nedokázal by některý jazyk naplnit naše potřeby lépe než ona?
Více | Rubrika - Věda

Vězni a vzdělání

10.09.2017 17:55, autor: Martin Adamec
V červnu letošního roku Univerzita Karlova informovala o tom, že má mezi svými absolventy toho vůbec prvního, kterému se podařilo vystudovat „za mřížemi“.
Více | Rubrika - Věda

Jak dobře fotit mobilem

24.06.2017 15:35, autor: Martin Krejčí
Když mě redakce oslovila, zda bych pro časopis nenapsal nějaký článek o fotografování, ani ve snu mě nenapadlo, jak těžké bude přijít s prvním tématem. O čem smysluplně psát pro inteligentní, ale velice nesourodé publikum, navíc převážně jen s okrajovým zájmem o oblast fotografování? A pak mě to napadlo: Jasně, přece o focení mobilem! To totiž dělají (skoro) všichni.
Více | Rubrika - Věda

Inteligence v hlubinách oceánů

23.06.2017 19:35, autor: Stanislav Wolf
Chobotnice mají ohromující intelekt. Alespoň to s jistotou platí o chobotnicích pobřežních. Již v 50. a 60. letech minulého století experimenty prokázaly, že dobře zvládají úkoly, k jejichž splnění potřebují paměť a schopnost učit se. A právě tyto vlastnosti si spojujeme s inteligencí.
Více | Rubrika - Věda

Státní pojištění invalidity a smrti 

26.02.2017 14:27, autor: Vladimír Kutálek, redakčně upraveno
Je vám třicet, čtyřicet a stále si říkáte, že myslet na státní důchod je v tomhle věku zbytečné? Nebo že se státního důchodu nedožijete? Musím vás zklamat, riziko, že se státního důchodu dožijete, je nadpoloviční, i kdyby se mezitím posunul věk odchodu do důchodu na 70 let. Skutečnost, zda a jak dlouho budete doma pečovat o dítě nebo zda budete oficiálně v evidenci úřadu práce, může mít zásadní vliv na to, jestli a kdy dostanete státní důchod.
Více | Rubrika - Věda > Ekonomie

Trump prezidentem. Co jen teď se Spojenými státy bude?

26.02.2017 14:19, autor: Michal Macháček
Ať už se nám to líbí, nebo ne, Donald Trump je novým americkým prezidentem. V dnešním článku necháme emoce za dveřmi a zkusíme odhadnout, co bude Trumpovo prezidentství znamenat v ekonomické oblasti.
Více | Rubrika - Věda

Varianty důchodového zabezpečení krátce před důchodem

28.01.2017 15:03, autor: Vladimír Kutálek
Nedávno jsme řešili případ klienta, kterému scházely asi čtyři roky do řádné penze a ztratil zaměstnání. Má se evidovat na úřadu práce? Jak dlouho tam má pobýt? Má si vzít předčasný důchod (z prvního povinného „státního“ pilíře)? A kdy? Má využít předdůchod (z třetího dobrovolného pilíře)? Kdy a na jak dlouho? Která z těchto variant je nejvýhodnější pro klienta, když se dožije věku 70? Nebo 75 či 80? Klient měl dostatečné finanční rez...
Více | Rubrika - Věda > Ekonomie

Rozhodnuto: Ve které zemi najdeme nejchytřejší absolventy?

28.01.2017 14:57, autor: Volný překlad Petra Štěpána a Tomáše Cironise z časopisu The Independent, říjen 2016
Ve své profesní kariéře jsem spolupracoval s příslušníky různých národů. Mnohokrát jsem se setkal s lidmi, kteří se chlubili svým vzděláním, a já jsem pojal podezření, že to naše české nestojí za nic. A to i přesto, že mi někteří od počátku nepřipadali až tak vzdělaní, jak bych dle jejich slov a postojů předpokládal. K tomu se navíc přidal i český komplex méněcennosti, který v nás byl po dlouhá léta pěstován.
Více | Rubrika - Věda

Učení nemusí být mučení, zvlášť když jde o cizí jazyky

11.09.2016 14:32, autor: Markéta Sedláčková
Tradiční způsob učení jazyků, který se využívá ve školách, není to, po čem byste měli sáhnout, pokud se jazyk chcete naučit rychle a zábavně. Abychom opravdu dokázali mluvit cizím jazykem, potřebujeme mnohem víc než pořádnou slovní zásobu, znalost gramatiky a pár užitečných frází.
Více | Rubrika - Věda > Inteligence

Esperanto a umělé jazyky

11.09.2016 14:28, autor: Martin Dokoupil
Umělými jazyky se zabývala celá řada lidí a vzniklo tedy již mnoho různých jazyků, z nichž málokterý se prosadil. Jazyk, který se proslavil nejvíce je Esperanto, ale ani tento jazyk neobstál v boji s angličtinou a nestal se univerzálním jazykem.
Více | Rubrika - Věda > Inteligence

Brexit a jeho ekonomické dopady

21.08.2016 11:48, autor: Michal Macháček
Po britském referendu se v médiích objevila spousta negativních předpovědí od propadu trhů přes zpomalení růstu ekonomik až po zvýšenou nezaměstnanost, a to jak v Británii, tak v EU. Předpovídat budoucnost je vždy obtížné, přesto bych chtěl jít proti proudu a ukázat, proč není v současnosti panika na místě.
Více | Rubrika - Věda > Ekonomie

Co přinese nový program ECB na podporu ekonomiky?

11.06.2016 17:21, autor: Michal Macháček
Na mensovní diskusi „SIG BC – Tvorba akciového portfolia“ jsme narazili na problém kvantitativního uvolňování (QE) Evropské centrální banky (ECB). Ta v březnu oznámila změny v současných programech na podporu ekonomiky. O jaké změny jde, co vlastně znamenají a jaký vliv mohou mít na ekonomiku eurozóny, Evropské unie i na nás samotné?
Více | Rubrika - Věda

Milion USD za strukturu prvočísel

1.06.2016 13:51, autor: David Bohatý
Prvočíslo je přirozené číslo, které je beze zbytku dělitelné právě dvěma různými přirozenými čísly, a to číslem jedna a sebou samým. Velký praktický význam mají prvočísla v šifrovacích systémech, jako je RSA (šifra s veřejným klíčem).
Více | Rubrika - Věda

Vážení mozků, sto inteligencí

21.10.2015 22:49, autor: Ivana Vajnerová
Ve snaze poznat a porozumět inteligenci prošlo lidstvo různými cestami a teoriemi od dědičnosti a vážení mozků přes „jedinou“ inteligenci po její (možná) stovky dimenzí. Některé názory na ni dnes působí směšně, jiné hrůzně, další posunuly hranice poznání nás samých. Velký „boom“ zájmu o fenomén inteligence procházel celým minulým stoletím, připomeňme si však i ty úplně nejstarší pokusy o porozumění inteligenci a teorie sou...
Více | Rubrika - Věda
Počet položek: 129položek na stránku: 1 2 3 4 5 6 7 > >|
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 2/2019 (duben) si můžete stáhnout ve formátu PDF kliknutím na obrázek.
Titulní strana časopisu Mensa 2/2019
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .