Jak se řídí letadla na nebi

12.08.2014 07:11, autor: David Langr
Když se řekne řízení letového provozu, většina lidí si nejspíše představí řídící věž na letišti, ve které sedí osoba, která nějakým způsobem řídí letadla na nebi. Není to tak úplně pravda. Zajímá vás, jak vypadá standardní postup z pohledu řízení letového provozu, když se například v létě vydáte letadlem na dovolenou?
Více | Rubrika - Věda

Krásná matematika 

12.08.2014 07:08, autor: Z originálu Beautiful Maths… (MWJ 4/2014) přeložila Pavla Janovská, MWJ článek převzal ze ScienceDaily „Mathematical beauty activates same brain region as great art or music“
Lidem, kteří dokáží ocenit krásu matematiky, se při obdivování esteticky dokonalého vzorce aktivuje stejná část mozku jako těm, kteří se kochají uměním nebo hudbou, což naznačuje, kde leží neurologický základ vnímání krásy.
Více | Rubrika - Věda

Zdvořilostní formy v evropských jazycích

7.06.2014 22:32, autor: Pavel Marušinec, Magdaléna Tydrichová, Vít Švachouček
Široce diskutované téma v dlouho očekávaném článku. Víte, kdy a kde neurazíte tykáním a naopak kdy a kde vykáním někoho naštvete?
Více | Rubrika - Věda

Spektroskopie

7.06.2014 21:48, autor: Oto Huml
Jak se provádí identifikace cizorodých látek v životním prostředí? Jak se analyzují barvy, papíry, plnidla nebo emaily při restaurování uměleckých památek a historických děl? Jak se ověří čistota látek nebo stanoví jejich obsah ve směsích?
Více | Rubrika - Věda

Sfinga

9.02.2014 19:34, autor: přeložil Petr Psutka
Jak stará je Velká sfinga v Gíze? Někteří by rádi uvěřili, že je to 10 000 let, a vycházejí přitom z vodní eroze na jejím plášti vytesaném z vápence.
Více | Rubrika - Věda

Jak na židovské náhrobky

8.02.2014 22:00, autor: Magdaléna Tydrichová
Jistě jste někdy byli na židovském hřbitově nebo alespoň máte představu, jak takový židovský hrob vypadá. Vím, že člověka, který neumí hebrejsky, asi nenapadne zkoumat, co znamená to druhé slovo ve třetím řádku odspoda, ale přesto. Poté, co jsme s Pavlem Marušincem navštívili židovský hřbitov v Libochovicích, abychom nalezli předky jeho (teď už i mých) přátel, jsem se rozhodla napsat o na toto téma trošku víc.
Více | Rubrika - Věda > Historie

Schizofrenie a bipolární afektivní porucha – čiré bláznovství, nebo geniální tvůrčí vlohy?

8.02.2014 21:39, autor: Z originálu „Schizophrenia and Bipolar Disorder – Pure Folly or Creative Genius Potential“, Thomas Hally (MWJ 3/2013) přeložila Hana Erbsová
„Na tvůrčím procesu je něco tajemného a nevysvětlitelného, stejně jako na duševních chorobách.“ – Hans Estroff Marano, 2007
Více | Rubrika - Věda > Inteligence

Apollo syndrom: jsou týmy složené z mensanů odsouzeny k neúspěchu?

8.02.2014 21:18, autor: Z anglického originálu „The Apollo Syndrome – Are Mensa Teams Doomed to Failure?“, MWJ, leden 2013 přeložil Petr Psutka
Členka kanadské Mensy Vicki Herdová se po přečtení článku o řídících týmech „Proč jsou některé úspěšné a jiné ne“ (Belbin, 1980) zamýšlí nad týmovou dynamikou. „Nejnáchylnější k pohromě bývá tým složený výhradně z velmi chytrých lidí.“ – Jay, 1980
Více | Rubrika - Věda > Inteligence

Rychlé čtení - stručné seznámení

15.10.2013 21:33, autor: Jana Krejčí
Jedním z největších informačních problémů současnosti se stalo informační přehlcení. Na každého z nás se denně valí lavina klasických papírových i elektronických dokumentů, audiovizuálních vjemů z internetu, televize nebo rádia. Jedním z prostředků, jak vybrat užitečné a cenné informace ze záplavy, která nás obklopuje, je právě (alespoň u textových dokumentů) rychlé čtení.
Více | Rubrika - Věda

Myšlenkové mapy a vaše myšlení

15.10.2013 21:20, autor: Miloslav Hubatka
Myšlenková mapa je graficky znázorněná struktura nějakého problému, pojmu, plánu, akce nebo něčeho tak abstraktního, jako je nápad, inspirace, pocit, nebo něčeho, co dost možná neumím ani popsat. Důležité je, ž epomocí paprskovitě se rozvíjejících a dále se členících částí - větví - evokujeme a de facto se snažíme kopírovat způsob myšlení a práci našeho mozku.
Více | Rubrika - Věda

Důchodová reforma. Jak se rozhodnout? Vstoupit či nevstoupit?

20.08.2013 23:02, autor: Ing. Vladimír Kutálek
V předchozím vydání jsme uveřejnili první díl článku, který vám má pomoci při rozhodování o vstupu do jednotlivých pilířů důchodové reformy. Představili jsme jednotlivá fakta i omyly, které ovlivňují rozhodování, probrali jsme historické souvislosti i důvody pro vstup i proti němu. V dnešním dílu nahlédneme do budoucnosti a zmíníme se o III. pilíři.
Více | Rubrika - Věda

Vliv alkoholu na pankreatitidu – čili na zánět slinivky břišní 

17.08.2013 10:33, autor: Václav Brázda
Chronická konzumace alkoholu má celou řadu negativních účinků na zdraví. Jedním z nich je i alkoholická pankreatitida – tedy zánět slinivky břišní vyvolaný chronickou konzumací alkoholu.
Více | Rubrika - Věda

Uvědomění + vhled = tvořivost?

17.08.2013 10:27, autor: Thomas Hally. Přeložila Hana Erbsová
Všeobecně rozšířené přesvědčení o vztahu mezi tvořivostí a pravou mozkovou hemisférou se zrodilo už v 70. letech 20. století. Nyní však máme o mozku nové a přesnější poznatky.
Více | Rubrika - Věda

Nové poznatky o autismu

17.08.2013 10:18, autor: Přeložila Hana Erbsová
Výzkumná práce publikovaná 19. září 2012 v časopise „Neuron“ přichází s myšlenkou, že různé projevy autismu lze vysvětlit nespolehlivou aktivitou neuronů v mozku při reakci na základní smyslové vjemy. Na základě nových poznatků se zdá, že autismus je poruchou obecných nervových přenosů. Patrně tak bude možné vysvětlit i původ mnoha psychiatrických a neurologických onemocnění.
Více | Rubrika - Věda

Aspergerův syndrom a práce v technickém oboru

17.08.2013 10:10, autor: Přeložila Hana Erbsová
Stephen Plowright, člen australské Mensy, vydal v loňském roce příručku s názvem „Povědomí o Aspegrerově syndromu: Klíč k úspěchu pro vedoucí zaměstnance v IT a technických oborech“ („Asperger Awareness: A Key to Success for IT and Technical Managers“).
Více | Rubrika - Věda

Důchodová reforma, 2. díl

20.06.2013 23:35, autor: Ing. Vladimír Kutálek, Ph.D.
V předchozím dílu jsme uveřejnili informace, které vám mají pomoci při rozhodování o vstupu do jednotlivých pilířů důchodové reformy. Představili jsme jednotlivá fakta i omyly, které ovlivňují rozhodování a probrali jsme historické souvislosti i důvody pro vstup i proti němu. V dnešním díle nahlédneme do budoucnosti a zmíníme se o III. pilíři. Protože téma důchodové reformy je složité, doporučuji prostudovat připojené odkazy.
Více | Rubrika - Věda > Ekonomie

Důchodová reforma, 1. díl

20.06.2013 23:13, autor: Ing. Vladimír Kutálek, Ph.D.
Další článek o důchodové reformě? Ano, ale věřím, že zde najdete něco víc než dokola omílaná fakta. Protože rozhodnutí je složité a kompletní vysvětlování je na několik hodin, budu se snažit o maximální stručnost. Získáte zde odkazy pro vlastní studium.
Více | Rubrika - Věda > Ekonomie

G-faktor

4.04.2013 15:45, autor: Z originálu The G Factor, Thomas J. Hally, který vyšel v Mensa International Journal květen 2012, přeložil Petr Psutka. Článek je kapitolou z autorovy knihy Concepts of Intelligence.
„Lidé s mírně podprůměrným IQ mají 88× vyšší pravděpodobnost, že nedokončí střední školu, sedmkrát vyšší pravděpodobnost, že skončí ve vězení, a pětkrát vyšší pravděpodobnost, že budou v dospělosti žít v chudobě...“

Emoční versus kritická inteligence

4.04.2013 15:37, autor: Z originálu Emotional v. Critical Intelligence by Thomas Hally, Mensa International Journal, leden 2012, číslo 556, přeložila Jitka Nováková
Existuje něco jako emoční inteligence? A pokud ano, jak se emoční a kritická inteligence liší? Fungují společně? Existují dva lidské mozky, dvě mysli? Nebo existuje jediný mozek či mysl, ve kterém jak emoční myšlení, tak logický úsudek fungují „synergicky“ jako celek?

Creating a Supermind

19.02.2013 14:05, autor: Z originálu „Creating a Supermind“, Brian Page, Mensa International Journal, červenec 2012 přeložil Jiří Chmela.
Jedna z vědeckých teorií předpovídá, že nové objevy v počítačových a biologických technologiích umožní vytvoření supermysli – spojení umělé inteligence a lidského mozku. Jaké by měl takový objev důsledky?
Více | Rubrika - Věda > Inteligence
Počet položek: 119položek na stránku: |< < 1 2 3 4 5 6 > >|
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 2/2017 (duben) si můžete stáhnout ve formátu PDF kliknutím na obrázek.
Titulní strana časopisu Mensa 2/2017
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .