Emoční versus kritická inteligence

4.04.2013 15:37, autor: Z originálu Emotional v. Critical Intelligence by Thomas Hally, Mensa International Journal, leden 2012, číslo 556, přeložila Jitka Nováková
Existuje něco jako emoční inteligence? A pokud ano, jak se emoční a kritická inteligence liší? Fungují společně? Existují dva lidské mozky, dvě mysli? Nebo existuje jediný mozek či mysl, ve kterém jak emoční myšlení, tak logický úsudek fungují „synergicky“ jako celek?

Creating a Supermind

19.02.2013 14:05, autor: Z originálu „Creating a Supermind“, Brian Page, Mensa International Journal, červenec 2012 přeložil Jiří Chmela.
Jedna z vědeckých teorií předpovídá, že nové objevy v počítačových a biologických technologiích umožní vytvoření supermysli – spojení umělé inteligence a lidského mozku. Jaké by měl takový objev důsledky?
Více | Rubrika - Věda > Inteligence

Inteligence, genetika a prostředí

19.02.2013 13:35, autor: Z originálu „Intelligence, Genetics and Environment“, Thomas Hally, tjh@thomas-hally.com, Mensa International Journal, srpen 2012, číslo 560 přeložila Miroslava Lungová.
Lidskou inteligenci lze považovat za velmi zvláštní schopnost, která nám umožňuje interpretovat a chápat jedinečné a složité prostředí, v němž žijeme. Je tedy inteligence výsledkem dědičnosti, či prostředí?
Více | Rubrika - Věda > Inteligence

Mapování mozku

19.02.2013 13:16, autor: Z originálu „Whole-brain Circuit Mapping“, Mensa International Journal, srpen 2012, číslo 560 přeložil Jiří Chmela
Neurologové z Cold Spring Harbor Laboratory zveřejnili první část dat získaných v rámci projektu konstrukce první "mapy" celého mozku obratlovce - myši.
Více | Rubrika - Věda > Inteligence

Přílišná přemýšlivost může vést k přílišnému pití

14.10.2012 09:17, autor: Z originálu „Too Much Thinking, Too Much Drinking?“, Alex Shrap, Mensa International Journal, březen 2011 s využitím článku „Wine and IQ...“, MIJ, říjen 2011 přeložila Hana Erbsová, foto: Mick Stephenson, Wikimedia Commons,
Vědci tvrdí, že existuje souvislost mezi vysokou inteligencí v dětství a nadměrnou konzumací alkoholu. Britská zdravotní rada a americký časopis „Veřejné zdraví“ dávají do souvislosti IQ a alkoholismus a naznačují, že u nadaných dětí existuje zvýšené riziko nadměrného požívání alkoholu.
Více | Rubrika - Věda

Jak se změní III. pilíř?

14.10.2012 09:05, autor: Vladimír Kutálek, vladimir.kutalek@abcdfinance.cz, SIG Peníze
Pokud už máte penzijní připojištění (PP), možná přemýšlíte, jestli a jak/kdy přejít na nové podmínky – dobrovolné penzijní spoření (DPS). Pokud ho nemáte, možná přemýšlíte, jestli do konce listopadu založit původní PP a využít staré podmínky.
Více | Rubrika - Věda

Mám vstoupit do II. pilíře důchodového systému?

8.08.2012 09:45, autor: Vladimír Kutálek, SIG Peníze
V roce 2013 vstoupí v platnost zákon o doplňkovém penzijním spoření č. 427/2011 Sb. a zákon o důchodovém spoření 426/2011 Sb. Pojďme se podívat na změny v zabezpečí penzí, které přináš druhý z nich zavedením II. pilíře důchodového systému, tzv. důchodového spoření.
Více | Rubrika - Věda > Ekonomie

Odposlech tónů orchestru lidského mozku

5.08.2012 18:33, autor: Z originálu „Tapping the Brain Orchestra“, Mensa International Journal, číslo 558, duben 2012, str. 3 přeložil Petr Psutka
„Zjistili jsme, že pokud se nervové buňky ozývají náhodně jedna přes druhou a nesynchronně, je dosah elektrody malý, takže dokáže přijímat signály od nervových buněk vzdálených méně než asi 0,3 mm.“

Finanční gramotnost, investice

24.06.2012 23:31, autor: Vladimír Kutálek
Dnešní svět vyžaduje, aby každý byl poloviční doktor, právník ... a to navíc ke svému povolání. Kde na nutné sebevzdělávání brát čas? To vám nepovím. Ale pokusím se snížit čas k pochopení investování pomocí přirovnání k setbě obilí.

Výhoda optimistů

24.06.2012 23:22
Jste inteligentní optimista, pesimista, či se nacházíte někde mezi? Inteligentní optimista i pesimista jsou svým způsobem realisté. Podívejme se blíže na tyto osobnostní typy, především na optimisty a pokusme se zařadit sami sebe.

Osobnost a tvořivost

18.06.2012 21:37, autor: Thomas Hally, přeložila Hana Erbsová
Tvůrčí činnost nás nejen odlišuje od opic, ale také nám dává hluboké procítění života, které daleko přesahuje naše chápání, a její výsledky přispívají k rozmanitosti i spletitosti věcí budoucích.

Řízení kvality

18.06.2012 21:31, autor: Pavel Cafourek
Jak již mnohokrát rodiče četli pohádku o Červené Karkulce, tak víme, jak celý příběh proběhl. Vlk v posteli, ham, myslivec, vlk ve studni, babička v posteli. Konec. Ale co bylo dál?

Myšlení kritické a kreativní

23.12.2011 23:28, autor: Thomas Hally, přeložil Petr Psutka
Z originálu Critical Thinking and Creative Thinking, Thomas Hally, Mensa International Journal, prosinec 2011, číslo 555 přeložil Petr Psutka

Úvěrová krize a její příčiny VI.

7.11.2011 00:00, autor: Vlad Ender
Jdeme do finále! V okamžiku, kdy hypotéku mohl dostat každý - i ten, u koho bylo jasné, že z ní nesplatí ani dolar, byla už krize na spadnutí. Závěr seriálu Vlada Endera přibližuje okamžik pádu, kdy systém prakticky přes noc přestal být udržitelný.

Úvěrová krize a její příčiny V.

31.10.2011 00:00, autor: Vlad Ender
Touha lidí po penězích je nekonečná, a tak i nekonečný kolotoč dluhopisů na dluhopisy brzy přestal stačit. V pátém díle našeho seriálu vstupují do hry shortové - s dalším magickým receptem na rychlé zbohatnutí.

Úvěrová krize a její příčiny IV.

24.10.2011 00:00, autor: Vlad Ender
Z hypoték dluhopisy, z dluhopisů další dluhopisy, povinnost jistit se kapitálem zrušena... Čtvrtý díl seriálu o hospodářské krizi nás zavede ještě dál k jejím kořenům. Celé kolečko se totiž dá donekonečna opakovat.

Úvěrová krize a její příčiny III.

17.10.2011 00:00, autor: Vlad Ender
Už jsme se dozvěděli, že se dá vydělávat na dluhopisech. Třetí díl našeho seriálu nám přesně přiblíží mechanismus, jaký bankéři na přelomu 80. a 90. let minulého století objevili a pomocí něhož začali vydělávat na teprve budoucích ziscích.

Sámo

12.10.2011 19:45, autor: Vilém Vácha
Tak jako jsou šachy hrou ukazující imaginární bitvu, tak můžeme politiku vidět jako hru reálnou. Za dobrého hráče této reálné hry pak lze považovat Sáma.

Požehnané šílenství 

12.10.2011 19:37, autor: Thomas Hally
Kde je hranice mezi bláznovstvím a genialitou? Rozhodně k sobě nemají tak daleko, jak by si někteří přáli. Aspoň podle výzkumu Thomase Hallyho, který společné znaky obou stavů duše vyzdvihuje v následujícím článku.

Neurony krys vystavených nedostatku spánku tlučou špačky

12.10.2011 19:23
Nevyspaný člověk bývá pomalejší ve svých úsudcích, méně pozorný, náchylný k chybám, podrážděný... Americký výzkumný tým teď tento fenomén zkoumal na krysách a dospěl k zajímavému závěru: unavené neurony nevyspaného zvířete si i v bdělém stavu dávají dvacet.
Počet položek: 121položek na stránku: |< < 1 2 3 4 5 6 7 > >|
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 4/2017 (srpen) si můžete stáhnout ve formátu PDF kliknutím na obrázek.
Titulní strana časopisu Mensa 4/2017
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .