Zobrazení vzpomínek pomocí magnetické rezonance

29.01.2011 16:51, autor: Václav Brázda, Biofyzikální ústav AV ČR, Brno
Nové technologie umožnily v loňském roce týmu britských vědců provést průlomový objev.

Křiváci? Ne, jenom leváci

14.01.2011 23:09, autor: John Hosken (přel. Jiří Chmela)
Lidstvo si utvořilo svět ke svému - pravorukému - obrazu. Leváci se přesto snaží. Nevěřili byste, kolik slavných osobností psalo levou, ne pravou rukou.

Problémy s geniálními jedinci

14.01.2011 22:58, autor: Esmeralda Kleinreesink (přel. Petr Psutka)
Už vás někdy napadlo, proč ne všichni Mensané prožívají úspěšný život? Jednu z možných odpovědí přináší kniha Malcolma Gladwella "Outliers: The Story of Success", jejíž recenzi v českém překladu si zde můžete přečíst.

Antarktida

8.12.2010 16:37, autor: Petr Salaba
Antarktida je pátý největší kontinent na světě s rozlohou přes 14 miliónů čtverečních kilometrů. Zároveň je nejstudenější krajinou na Zemi. 21.7.1983 byla ve stanici Vostok naměřena nejnižší přírodní teplota na Zemi -89,6°C.
Více | Rubrika - Věda

Je šedá důležitější než bílá?

4.09.2010 02:38, autor: Z originálu: Does Grey Matter Matter More Than White Matter Matters?, Thomas Hally, thomas_hally@yahoo.com; Mensa International Journal, srpen 2010, číslo 539 přeložila Hana Erbsová
Mužský mozek se od ženského liší velikostí, stavbou i fungováním. Muži a ženy vykazují odlišné vzorce chování, protože se jejich mozky vyvinuly na základě různých genetických schémat.

Historie CERNu

4.09.2010 02:13, autor: Na základě „CERN: Společně soupeřit i tvořit, Václav Kratochvíl, AbcLinuxu 23. 12. 2009“ připravila Pavla Janovská
Pojďme si dnes představit instituci, kde se mimo jiné položily základy dnešního internetu, kde vznikl dnešní www svět. Proč se vlastně této instituci říká CERN a kdo, kdy a proč jej založil? Co významného se zde za 55 let existence objevilo či dokázalo? A kde vlastně leží?

Spánek a mozek, melatonin

23.06.2010 16:26, autor: Natalie Kšajtová Faitlová
Pěstujme si spánek; pro naše zdraví, kondici, dobrou paměť a kvalitní činnost mozku je nenahraditelný. O svůj spánek se musíme starat s láskou a péčí jako o miminko, čím jsme starší, tím víc.

Komu vděčíme za čokoládu

23.06.2010 16:08, autor: Carl Turner
Ať už tmavá, mléčná, bílá, ledová či ochucená. Čokoláda je vášeň, bez které už si jen málokdo z nás dokáže představit svůj život. Čokoláda je prostě láska, ba možná i víc...: "Forget love... I'd rather fall in chocolate!" (autor neznámý). Od kdy se z ní však mohli naši předci těšit...?

Nadaní, leč bez titulu

14.04.2010 01:10, autor: Anne Favier-Townsend
„Kdybych si vzala dolar, libru nebo v kontextu dnešních ekonomických trendů raději euro pokaždé, když mě všichni ti dobromyslní lidé zrazovali od obav o mého syna, kterému je dnes 23 let, který se díky tomu, že je bystrý, bude mít bezpochyby vždy dobře, byla bych teď skutečně bohatá. Ale tak jako já nejsem bohatá, ani můj syn se nemá příliš dobře“ ...

Klesá naše kreativita s tím, jak stárneme?

14.04.2010 01:10, autor: Thomas Hally
Když jsme byli mladí, byla mysl každého z nás otevřena novým a fantastickým možnostem. Naše probouzející se zvědavost nás hnala neprobádaným lesem dobrodružství a objevování. Neustále jsme zkoumali život a vše, co nás obklopovalo, dotazovali se rodičů a starších sourozenců a pátrali jsme v nás samých i v celistvosti přírody po odpovědích na naše otázky.

Chytří muži jsou sexy

14.04.2010 01:10, autor: Thomas Hally
Všichni určitě na první pohled poznáme, co je „sexy“. Není těžké na to přijít, že ne? Slovník cizích slov k tomu říká: sexy – přitažlivý, mající sex-appeal, smyslný, erotický, svůdný. Geofrey Miller, uznávaný profesor psychologie a vývojový psycholog pracující od roku 2001 na univerzitě v Albuquerque v Novém Mexiku, je známý svými výzkumy v oblasti vývojové psychologie a výběru sexuálního partnera. Tvrdí, že se náš rozum vyvíj...

IQ, inteligence, etnická příslušnost a pohlaví

14.03.2010 14:08, autor: Thomas Hally
Tradiční pojetí a studie na téma IQ a inteligence se snaží vysvětlit podstatu, původ a praktické dopady individuální a skupinové inteligence. Tyto výzkumy lidského intelektu jsou však všeobecně předpojaté a stereotypní a opírají se o model, který je neslučitelný s kulturou mnoha lidí z tzv. třetího světa, zejména Afričanů.

Jsou krásní lidé inteligentnější? 

14.03.2010 13:58, autor: Thomas Hally
Dr. Satoshi Kanazawa, evoluční psycholog z London School of Economics, píše, že mnoho experimentů ukazuje, že lidé hodnotí přitažlivé lidi jako inteligentnější a schopnější než ty méně přitažlivé.

Pořadí mezi sourozenci a inteligence

15.12.2009 07:44, autor: Z originálu: Birth order and intelligence, Thomas Hally; Mensa International Journal Extra, říjen 2009, číslo 529 přeložil Petr Psutka.
Existuje korelace mezi prvorozeností a výjimečností a má vliv pořadí sourozenců na jejich životní úspěchy?

Mozartův efekt

8.12.2009 09:40, autor: Z originálu: The Mozart Effect, Thomas Hally; Mensa International Journal, červen 2009, číslo 525 přeložil Jiří Chmela
Vztah mezi hudbou a lidskou inteligencí je předmětem zájmu již od dob Pythagorových. Jeden z posledních objevů v této oblasti se nazývá Mozartův efekt (Mozart Effect), pojem, který oživuje zájem rodičů o klasické hudební vzdělání.

Ergonomie

8.10.2009 00:00, autor: Karla Kotková
Dne 14. 2. 09 proběhl mini seminář o ergonomii sedu, stoje a práce na PC. Z širokého pole ergonomie, kterou můžeme popsat jako „vědu o přizpůsobení práce člověku“, jsem vybrala právě tyto polohy, protože převažují v našem civilizovaném životě.

Aplikace teorie her v ekonomice i politice a otevřené problémy teorie redistribučních systémů

5.10.2009 22:24, autor: Doc. Radim Valenčík, CSc.
V příjemném prostředí restaurace Austria na Praze 5 na setkání Business Clubu 10.3.2009 proběhla zajímavá beseda na téma Aplikace teorie her v ekonomice a politice.

Inteligence je sexy?

5.10.2009 21:50, autor: Karel Kostka
O lidském myšlení, jeho úrovni a projevech existuje bezpočet studií a knih, nicméně není a nebylo na Zemi člověka, který by dokázal přesně vysvětlit, co to myšlení ve skutečnosti je.

Osobnost a kreativita: extroverze versus introverze?

2.10.2009 23:04, autor: Hally Thomas (přeložil Pavel Psutka)
Sociologové jsou přesvědčeni, že introverze a extroverze představují základní způsob reakce na naše prostředí, vytvářené polygenetickými vlivy a interakcí.

Sebeobrana

28.09.2009 15:47, autor: Vladimír Kutálek (redakčně upraveno)
V Praze se 7. 3. 2009 konal seminář na téma ,,Sebeobrana ve městě aneb Jak přežít své hrdinství“. Jeho obsah byl natolik zajímavý, že se ho pokusím zpětně zrekonstruovat.
Počet položek: 126položek na stránku: |< < 1 2 3 4 5 6 7 > >|
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 5/2018 (říjen) si můžete stáhnout ve formátu PDF kliknutím na obrázek.
Titulní strana časopisu Mensa 5/2018
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .