Důchodová reforma. Jak se rozhodnout? Vstoupit či nevstoupit?

20.08.2013 23:02, autor: Ing. Vladimír Kutálek
V předchozím vydání jsme uveřejnili první díl článku, který vám má pomoci při rozhodování o vstupu do jednotlivých pilířů důchodové reformy. Představili jsme jednotlivá fakta i omyly, které ovlivňují rozhodování, probrali jsme historické souvislosti i důvody pro vstup i proti němu. V dnešním dílu nahlédneme do budoucnosti a zmíníme se o III. pilíři.
Více | Rubrika - Věda

Vliv alkoholu na pankreatitidu – čili na zánět slinivky břišní 

17.08.2013 10:33, autor: Václav Brázda
Chronická konzumace alkoholu má celou řadu negativních účinků na zdraví. Jedním z nich je i alkoholická pankreatitida – tedy zánět slinivky břišní vyvolaný chronickou konzumací alkoholu.
Více | Rubrika - Věda

Uvědomění + vhled = tvořivost?

17.08.2013 10:27, autor: Thomas Hally. Přeložila Hana Erbsová
Všeobecně rozšířené přesvědčení o vztahu mezi tvořivostí a pravou mozkovou hemisférou se zrodilo už v 70. letech 20. století. Nyní však máme o mozku nové a přesnější poznatky.
Více | Rubrika - Věda

Nové poznatky o autismu

17.08.2013 10:18, autor: Přeložila Hana Erbsová
Výzkumná práce publikovaná 19. září 2012 v časopise „Neuron“ přichází s myšlenkou, že různé projevy autismu lze vysvětlit nespolehlivou aktivitou neuronů v mozku při reakci na základní smyslové vjemy. Na základě nových poznatků se zdá, že autismus je poruchou obecných nervových přenosů. Patrně tak bude možné vysvětlit i původ mnoha psychiatrických a neurologických onemocnění.
Více | Rubrika - Věda

Aspergerův syndrom a práce v technickém oboru

17.08.2013 10:10, autor: Přeložila Hana Erbsová
Stephen Plowright, člen australské Mensy, vydal v loňském roce příručku s názvem „Povědomí o Aspegrerově syndromu: Klíč k úspěchu pro vedoucí zaměstnance v IT a technických oborech“ („Asperger Awareness: A Key to Success for IT and Technical Managers“).
Více | Rubrika - Věda

Důchodová reforma, 2. díl

20.06.2013 23:35, autor: Ing. Vladimír Kutálek, Ph.D.
V předchozím dílu jsme uveřejnili informace, které vám mají pomoci při rozhodování o vstupu do jednotlivých pilířů důchodové reformy. Představili jsme jednotlivá fakta i omyly, které ovlivňují rozhodování a probrali jsme historické souvislosti i důvody pro vstup i proti němu. V dnešním díle nahlédneme do budoucnosti a zmíníme se o III. pilíři. Protože téma důchodové reformy je složité, doporučuji prostudovat připojené odkazy.
Více | Rubrika - Věda > Ekonomie

Důchodová reforma, 1. díl

20.06.2013 23:13, autor: Ing. Vladimír Kutálek, Ph.D.
Další článek o důchodové reformě? Ano, ale věřím, že zde najdete něco víc než dokola omílaná fakta. Protože rozhodnutí je složité a kompletní vysvětlování je na několik hodin, budu se snažit o maximální stručnost. Získáte zde odkazy pro vlastní studium.
Více | Rubrika - Věda > Ekonomie

G-faktor

4.04.2013 15:45, autor: Z originálu The G Factor, Thomas J. Hally, který vyšel v Mensa International Journal květen 2012, přeložil Petr Psutka. Článek je kapitolou z autorovy knihy Concepts of Intelligence.
„Lidé s mírně podprůměrným IQ mají 88× vyšší pravděpodobnost, že nedokončí střední školu, sedmkrát vyšší pravděpodobnost, že skončí ve vězení, a pětkrát vyšší pravděpodobnost, že budou v dospělosti žít v chudobě...“

Emoční versus kritická inteligence

4.04.2013 15:37, autor: Z originálu Emotional v. Critical Intelligence by Thomas Hally, Mensa International Journal, leden 2012, číslo 556, přeložila Jitka Nováková
Existuje něco jako emoční inteligence? A pokud ano, jak se emoční a kritická inteligence liší? Fungují společně? Existují dva lidské mozky, dvě mysli? Nebo existuje jediný mozek či mysl, ve kterém jak emoční myšlení, tak logický úsudek fungují „synergicky“ jako celek?

Creating a Supermind

19.02.2013 14:05, autor: Z originálu „Creating a Supermind“, Brian Page, Mensa International Journal, červenec 2012 přeložil Jiří Chmela.
Jedna z vědeckých teorií předpovídá, že nové objevy v počítačových a biologických technologiích umožní vytvoření supermysli – spojení umělé inteligence a lidského mozku. Jaké by měl takový objev důsledky?
Více | Rubrika - Věda > Inteligence

Inteligence, genetika a prostředí

19.02.2013 13:35, autor: Z originálu „Intelligence, Genetics and Environment“, Thomas Hally, tjh@thomas-hally.com, Mensa International Journal, srpen 2012, číslo 560 přeložila Miroslava Lungová.
Lidskou inteligenci lze považovat za velmi zvláštní schopnost, která nám umožňuje interpretovat a chápat jedinečné a složité prostředí, v němž žijeme. Je tedy inteligence výsledkem dědičnosti, či prostředí?
Více | Rubrika - Věda > Inteligence

Mapování mozku

19.02.2013 13:16, autor: Z originálu „Whole-brain Circuit Mapping“, Mensa International Journal, srpen 2012, číslo 560 přeložil Jiří Chmela
Neurologové z Cold Spring Harbor Laboratory zveřejnili první část dat získaných v rámci projektu konstrukce první "mapy" celého mozku obratlovce - myši.
Více | Rubrika - Věda > Inteligence

Přílišná přemýšlivost může vést k přílišnému pití

14.10.2012 09:17, autor: Z originálu „Too Much Thinking, Too Much Drinking?“, Alex Shrap, Mensa International Journal, březen 2011 s využitím článku „Wine and IQ...“, MIJ, říjen 2011 přeložila Hana Erbsová, foto: Mick Stephenson, Wikimedia Commons,
Vědci tvrdí, že existuje souvislost mezi vysokou inteligencí v dětství a nadměrnou konzumací alkoholu. Britská zdravotní rada a americký časopis „Veřejné zdraví“ dávají do souvislosti IQ a alkoholismus a naznačují, že u nadaných dětí existuje zvýšené riziko nadměrného požívání alkoholu.
Více | Rubrika - Věda

Jak se změní III. pilíř?

14.10.2012 09:05, autor: Vladimír Kutálek, vladimir.kutalek@abcdfinance.cz, SIG Peníze
Pokud už máte penzijní připojištění (PP), možná přemýšlíte, jestli a jak/kdy přejít na nové podmínky – dobrovolné penzijní spoření (DPS). Pokud ho nemáte, možná přemýšlíte, jestli do konce listopadu založit původní PP a využít staré podmínky.
Více | Rubrika - Věda

Mám vstoupit do II. pilíře důchodového systému?

8.08.2012 09:45, autor: Vladimír Kutálek, SIG Peníze
V roce 2013 vstoupí v platnost zákon o doplňkovém penzijním spoření č. 427/2011 Sb. a zákon o důchodovém spoření 426/2011 Sb. Pojďme se podívat na změny v zabezpečí penzí, které přináš druhý z nich zavedením II. pilíře důchodového systému, tzv. důchodového spoření.
Více | Rubrika - Věda > Ekonomie

Odposlech tónů orchestru lidského mozku

5.08.2012 18:33, autor: Z originálu „Tapping the Brain Orchestra“, Mensa International Journal, číslo 558, duben 2012, str. 3 přeložil Petr Psutka
„Zjistili jsme, že pokud se nervové buňky ozývají náhodně jedna přes druhou a nesynchronně, je dosah elektrody malý, takže dokáže přijímat signály od nervových buněk vzdálených méně než asi 0,3 mm.“

Finanční gramotnost, investice

24.06.2012 23:31, autor: Vladimír Kutálek
Dnešní svět vyžaduje, aby každý byl poloviční doktor, právník ... a to navíc ke svému povolání. Kde na nutné sebevzdělávání brát čas? To vám nepovím. Ale pokusím se snížit čas k pochopení investování pomocí přirovnání k setbě obilí.

Výhoda optimistů

24.06.2012 23:22
Jste inteligentní optimista, pesimista, či se nacházíte někde mezi? Inteligentní optimista i pesimista jsou svým způsobem realisté. Podívejme se blíže na tyto osobnostní typy, především na optimisty a pokusme se zařadit sami sebe.

Osobnost a tvořivost

18.06.2012 21:37, autor: Thomas Hally, přeložila Hana Erbsová
Tvůrčí činnost nás nejen odlišuje od opic, ale také nám dává hluboké procítění života, které daleko přesahuje naše chápání, a její výsledky přispívají k rozmanitosti i spletitosti věcí budoucích.

Řízení kvality

18.06.2012 21:31, autor: Pavel Cafourek
Jak již mnohokrát rodiče četli pohádku o Červené Karkulce, tak víme, jak celý příběh proběhl. Vlk v posteli, ham, myslivec, vlk ve studni, babička v posteli. Konec. Ale co bylo dál?
Počet položek: 129položek na stránku: |< < 1 2 3 4 5 6 7 > >|
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 2/2019 (duben) si můžete stáhnout ve formátu PDF kliknutím na obrázek.
Titulní strana časopisu Mensa 2/2019
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .