Mensa

Mensa jsou lidé. Mensa je otevřenost a tolerance. Mensa je nebát se být sám sebou. Mensa je respekt k ostatním. Mensa je rozmanitost.

Ač jsou lidé v Mense opravdu nesmírně různorodí, myslím si, že minimálně většina těch, které potkávám, má jednu vlastnost společnou – krom oslnivého výsledku v testu inteligence – mají osobní zkušenost s tím, jaké to je lišit se od okolí. To většině z nich umožňuje pochopit a respektovat názory a osobitost ostatních, což v Mense vytváří nesmírně přátelskou a otevřenou atmosféru. Atmosféru, která podněcuje člověka k tomu, aby se nebál být sám sebou. Doufám, že Vám časopis Mensa dokáže tuto atmosféru přiblížit. Tomáš Kubeš, šéfredaktor

Mensa v letech 1968 - 1989

3.05.2016 19:58, autor: Lucie Peláková, Jitka Pourová, Irena Závacká, Veronika Flídrová, Zita Nidlová, Eva Marie Tobiášová a Jan Kašpar.
To nejzajímavější z dění v Mense v létech 1968 - 1989.
Více | Rubrika - Historie Mensy

Zemřel akademický malíř a grafik Karel Šafář

28.04.2016 17:57, autor: Zuzana Šimková
S lítostí zveřejňujeme zprávu o úmrtí akademického malíře a grafika, pana Karla Šafáře, který mimo jiných prací vytvořil i grafický list předávaný laureátovi Čestného uznání.
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

46. Rampoucháč 2016

28.04.2016 17:44, autor: Zdenka Pániková
Stejně jako v předchozích letech jsme postavili i letos družstvo do trampské soutěže bojující o pořadí v různých zapeklitých disciplínách.
Více | Rubrika - Reakce na akce

„Otravná“ statistika

24.04.2016 18:52, autor: Iva Berčíková
Iva Berčíková se rozhodla udělat anketu o tom, jaká je pro mensany ideální akce.

Mensa a inteligence v médiích (leden - březen 2016)

27.02.2016 22:50, autor: Čestmír Kalus
Odkazy na zajímavé články týkající se Mensy, inteligence a nadaných dětí v médiích (leden - březen 2016).
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Přednáška klubu Sisyfos o nenávisti k vědě

21.02.2016 10:55, autor: Vladimír Andrš
Na základě pozvání Petra Štěpána (v rámci SIG Business Club) jsem navštívil přednášku „Věda jako nepřítel? Odkud přišla nenávist k vědě, jak vypadá u nás a ve světě a kam se bude vyvíjet?", kterou pořádal 16. prosince 2015 v prostorách Akademie věd ČR Český klub skeptiků Sisyfos. Přednášejícím byl pan Bc. Leoš Kyša, spisovatel, publicista a předseda klubu.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Výběr ze sbírky Za okny tma

21.02.2016 10:35, autor: Eliška Anna Kubičková
Následující texty jsou ukázkami z povídek ze sbírky Za okny tma. Poslední text je jedna ze zajímavých soutěžních povídek, které se již nevešly do sbírky.

Rozhovor s členem Mensy PharmDr. Vladimírem Finsterlem, MBA 

11.02.2016 16:17, autor: Petr Štěpán
S Vladimírem jsem se sešel 11. listopadu v restauraci s krásným výhledem na Pražský hrad. Ač schůzka trvala necelou hodinu, rád bych vás přizval ke stolu a podělil se s vámi o zajímavý rozhovor s jedním z našich kolegů mensanů.

Skvělá cesta do neznáma

13.12.2015 23:51, autor: Ludmila Polešovská
Coby novopečená členka Mensy jsem se i s manželem přihlásila na svůj první mensovní zájezd, který byl zároveň jubilejním desátým v pořadí. Zajímavý byl i tím, že byl tajný. Vůbec jsme nevěděli, kam jedeme, a informace jsme dostávali průběžně v autobuse těsně před příjezdem do našeho denního cíle.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Work-Mensa balance

13.12.2015 23:33, autor: Satnislav Wolf
Nejmladší z nás to teprve čeká a naopak těch nejstarších se to už zpravidla netýká. O čem je řeč? O uplatnění se na trhu práce. To s Mensou souvisí víc, než by se mohlo na první pohled zdát. Mensa je totiž místem, kde můžete svou kariéru nastartovat. Je dobrým zdrojem seberealizace a zkušeností, ale především v ní potkáte spoustu zajímavých lidí z různých oborů.
Více | Rubrika - Kariéra

Šílenci a zombice

9.12.2015 11:19, autor: Hana Kotinová
Berounské celostátní setkání bylo naším čtvrtým v pořadí, dá se tedy říci, že jsme se stali pravidelnými účastníky takovýchto setkání. Každé je svým způsobem nezapomenutelné, jedinečné, a abychom je po letech od sebe dokázali rozlišit, není na škodu udělat si pár poznámek.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Podzimní celostátní setkání v Berouně 

9.12.2015 11:11, autor: Petra Jelínková
Je středa odpoledne a naše rodina poprvé vyráží na mensovní akci. Jaké to bude? Nikoho neznáme, ale pubertální dcera pobrala nějaké body IQ a je tedy členkou.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Mensa a inteligence v médiích (říjen - prosinec 2015)

9.12.2015 01:37, autor: Čestmír Kalus
Odkazy na zajímavé články týkající se Mensy, inteligence a nadaných dětí v médiích (říjen - prosinec 2015).
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Přehled aktivit SIGů v roce 2015

6.12.2015 14:58
Přehled aktivit zájmových skupin v roce 2015
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Přehled aktivit místních skupin v roce 2015

6.12.2015 14:31
Zprávy o činnosti místních skupin Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Karlovy Vary, Ostrava, Olomouc, Pardubice, Plzeň, Praha, Prostějov, Ústí nad Labem a Zlín za rok 2015
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Vážení mozků, sto inteligencí

21.10.2015 22:49, autor: Ivana Vajnerová
Ve snaze poznat a porozumět inteligenci prošlo lidstvo různými cestami a teoriemi od dědičnosti a vážení mozků přes „jedinou“ inteligenci po její (možná) stovky dimenzí. Některé názory na ni dnes působí směšně, jiné hrůzně, další posunuly hranice poznání nás samých. Velký „boom“ zájmu o fenomén inteligence procházel celým minulým stoletím, připomeňme si však i ty úplně nejstarší pokusy o porozumění inteligenci a teorie sou...
Více | Rubrika - Věda

Jak se vybírají řídící letového provozu

18.10.2015 16:37, autor: David Langr, redakčně upraveno
Profese řídícího letového provozu je vysoce odborná a psychicky náročná práce spojená s nadprůměrnou osobní zodpovědností. Výkon této profese vyžaduje vysokou profesionalitu, dlouhodobou systematickou přípravu a neustálé vzdělávání během celé kariéry.
Více | Rubrika - Kariéra

Změna perspektivy: Jak myslel Kasparov? 

18.10.2015 16:21, autor: Stanislav Wolf, redakčně upraveno
Nejen šachoví pamětníci vzpomínají na dobu, kdy spolu soupeřili šachoví velmistři Garri Kasparov a Anatolij Karpov. Každý z nich používal vlastní strategii a taktiku.
Více | Rubrika - Věda

Mensovní výlet do Koree

15.10.2015 21:48, autor: Alena Kořínková
Ve dnech 21.–31. 8. 2015 se uskutečnil devátý zahraniční zájezd pod taktovkou známé cestovatelské dvojky Hanky Kalusové a Tomáše Blumensteina, tentokrát na Dálný východ do Jižní Koreje.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Co chybí dětem v dětských domovech? Samostatnost!

13.10.2015 21:45, autor: Ondřej Podlešák
Dovedete si představit, jak se žije v dětských domovech? Moje představa byla taková, že zde vegetuje několik dětí, kterým tragicky zahynuli rodiče, a nemá se o ně kdo postarat. Myslel jsem, že děti žijí v nuzných podmínkách, podobných jako třeba na ubytovnách. Opak je pravdou.
Počet položek: 866položek na stránku: |< < 4 5 6 7 8 9 10 > >|
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 6/2022 (prosinec) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 6/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .