Mensa

Mensa jsou lidé. Mensa je otevřenost a tolerance. Mensa je nebát se být sám sebou. Mensa je respekt k ostatním. Mensa je rozmanitost.

Ač jsou lidé v Mense opravdu nesmírně různorodí, myslím si, že minimálně většina těch, které potkávám, má jednu vlastnost společnou – krom oslnivého výsledku v testu inteligence – mají osobní zkušenost s tím, jaké to je lišit se od okolí. To většině z nich umožňuje pochopit a respektovat názory a osobitost ostatních, což v Mense vytváří nesmírně přátelskou a otevřenou atmosféru. Atmosféru, která podněcuje člověka k tomu, aby se nebál být sám sebou. Doufám, že Vám časopis Mensa dokáže tuto atmosféru přiblížit. Tomáš Kubeš, šéfredaktor

Falešná paměť: odvrácená strana naší skutečné paměti

9.10.2014 23:19, autor: Z originálu Basque Research. False memories: The hidden side of our good memory, Science Daily, February 2014, přeložil Petr Psutka
„… vytváří-li mozek dospělého člověka opakovaně znovu a znovu spojení mezi různými zónami spjatými s pamětí, zmechanizuje si proces sémantického propojování nových informací pro jejich snazší zapamatování.“
Více | Rubrika - Věda

Ocenění převzali diplomy k Čestnému uznání Mensy ČR

8.10.2014 22:57, autor: Zuzana Šimková
Přednášku české jaderné fyzičky Ing. Dany Drábové, Ph.D., dr. h. c., která se konala 11. 9. 2014 v přednáškovém sále na Novotného lávce, jsme využili k tomu, abychom jí v náhradním termínu předali diplom spojený s Čestným uznáním Mensy České republiky udělený v roce 2012.
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

EMAG 2014

7.10.2014 17:30, autor: Petr Mazal
I letos proběhlo každoroční mezinárodní evropské setkání – EMAG. Po loňském Slovensku se tentokrát role pořadatelů ujala švýcarská Mensa. Již obvyklou součástí EMAGu se staly After-EMAG tours, my jsme se pro změnu rozhodli pro putování po hostitelské zemi před setkáním.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Do Verony (nejen) na operu

7.10.2014 17:16, autor: Zuzana Šimková
SIG Hudba letos uspořádal výlet do italské Verony. Účastníci mohli obdivovat hlavně starou římsou Arenu, kde si vychutnali Carmen a středověké písně Carmina Burana.
Více | Rubrika - Reakce na akce

EMAG 2014 aneb Šeptanda z Curychu

6.10.2014 21:08, autor: Pavla Janovská, redakčně upraveno
Přestože jsem členkou Mensy již více než osm let, curyšský EMAG a s ním spojené poznávání Švýcarska byl mým prvním větším mensovním výletem. Moje očekávání byla velká, přesto se realitě ani zdaleka nepřiblížila.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Oznámení o úmrtí

6.10.2014 21:03, autor: redakce
Skončil život zasvěcený vědě - zemřela profesorka Růžena Dostálová, přední česká odbornice na dějiny a kulturu Řecka a Byzance.
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Nejčernější koně dostihu

15.08.2014 21:56, autor: Dagmar Hladíková
Během dostihového odpoledne Charvát České derby ve Velké Chuchli proběhlo jednu červnovou neděli zuřivé klání osmi významných expertů z řad Mensy ČR.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Jak se řídí letadla na nebi

12.08.2014 07:11, autor: David Langr
Když se řekne řízení letového provozu, většina lidí si nejspíše představí řídící věž na letišti, ve které sedí osoba, která nějakým způsobem řídí letadla na nebi. Není to tak úplně pravda. Zajímá vás, jak vypadá standardní postup z pohledu řízení letového provozu, když se například v létě vydáte letadlem na dovolenou?
Více | Rubrika - Věda

Krásná matematika 

12.08.2014 07:08, autor: Z originálu Beautiful Maths… (MWJ 4/2014) přeložila Pavla Janovská, MWJ článek převzal ze ScienceDaily „Mathematical beauty activates same brain region as great art or music“
Lidem, kteří dokáží ocenit krásu matematiky, se při obdivování esteticky dokonalého vzorce aktivuje stejná část mozku jako těm, kteří se kochají uměním nebo hudbou, což naznačuje, kde leží neurologický základ vnímání krásy.
Více | Rubrika - Věda

Patricie Řeháčková: Historky často cenzuruju, protože některý z nich jsou dost divoký

10.08.2014 20:35, autor: Nicole Snová
Zahrádka jedné zapadlé pražské kavárničky, příjemné letní odpoledne; přichází ke mně usměvavá opálená blondýnka ve středních letech. Úsměv ji neopouští ani během příští hodiny, kdy naše povídání nejednou okoření nějakou černohumornou zkazkou. Patricie Řeháčková (patricie@caribissimo.com), mensanka a ředitelka cestovní kanceláře Caribissimo se zaměřením na Dominikánskou republiku, boří mýtus o tropickém ráji a představuje jej v mnohem působivějším...
Více | Rubrika - Rozhovory

Dialog o užitečné organizaci

10.08.2014 20:14, autor: Lucie Merunková
Studentka Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a dnes již bývalá členka Mensy Lucie Merunková zpracovala letos bakalářskou práci s názvem „Komunikace společenské organizace Mensa ČR“. Jako přílohu této práce připravila rozhovor s mensanem a zakladatelem SIGu Manager v Brně Stanislavem Wolfem. Rozhovor je vnitřním pohledem na samotnou Mensu očima jednoho z jejích členů, který v ní spatřuje užitečnou organizaci sdružující zajímavé ...
Více | Rubrika - Rozhovory

Mensa a inteligence v médiích (červenec - září 2014)

10.08.2014 09:55, autor: více autorů
Odkazy na zajímavé články týkající se Mensy, inteligence a nadaných dětí v médiích (červenec - září 2014).
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Pároš, nepároš aneb Mensa všude s námi

9.08.2014 14:38, autor: Hana Kotinová
Jaké jsou zkušenosti s propagováním Mensy na akcích jako je Bambiriáda a festival šachu a her Czech Open? To nám popíše autorka tohoto článku.

Umění prezentace – teorie a praxe

9.08.2014 10:26, autor: Stanislav Wolf
Jedním ze základních požadavků na manažera je i umění výborně zvládnout prezentaci. Právě proto nedávno proběhla v SIGu Manager přednáška s názvem Umění prezentace.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Jachtařčiny zápisky

9.08.2014 10:19, autor: Zuzana Novotná
Na břehu Boleveckého rybníka kousek od Plzně byl nalezen vodou nasáklý deník, přesvědčující každého, kdo si jej přečte, že jachtaření s Mensany je docela věda.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Chřibská 2014 Cowboy Meeting

14.06.2014 22:38, autor: Hana Kotinová
Udělat si prima víkend a zúčastnit se celostátního setkání jsem plánovala už nějaký čas, nějak to ale prostě dřív nešlo, a tak jsem se tedy konečně ocitla na tom mém prvním, v Chřibské. Kovbojská tematika, to bude něco i pro našeho malého kovboje, řekla jsem si, takže jsme vyrazili ve dvou.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Na trénincích si hrajeme, popisuje kaskadérka Michaela Šalamounová

14.06.2014 22:22, autor: Karel Vandas
Michaela Šalamounová vystudovala Fakultu humanitních studií Univerzity Karlovy a Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. V profesním životě se věnuje zejména umění a sportu. V současné době žije v Praze.
Více | Rubrika - Rozhovory

Po stopách Dr. Emila Holuba

8.06.2014 14:33, autor: Martin Felgr
MS Pardubice a MS Hradec Králové vyhlásily rok 2014 rokem putování za svými slavnými rodáky. V tomto duchu se v sobotu 12. dubna 2014 skupinka devíti odvážných mensanů z různých krajů českých vydala na strastiplnou cestu napříč Afrikou.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Jarní setkání členů a příznivců Dětské Mensy

8.06.2014 14:23, autor: Jan Pokorný
Rodiče nadaných dětí tak jako každoročně vyrazili i letos na jarní víkendové setkání. Tentokrát na Českomoravské vrchovině. Hry nakonec čekaly nejen na děti, ale i na rodiče.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Zdvořilostní formy v evropských jazycích

7.06.2014 22:32, autor: Pavel Marušinec, Magdaléna Tydrichová, Vít Švachouček
Široce diskutované téma v dlouho očekávaném článku. Víte, kdy a kde neurazíte tykáním a naopak kdy a kde vykáním někoho naštvete?
Více | Rubrika - Věda
Počet položek: 866položek na stránku: |< < 7 8 9 10 11 12 13 > >|
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 5/2022 (říjen) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 5/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .