Mensa

Mensa jsou lidé. Mensa je otevřenost a tolerance. Mensa je nebát se být sám sebou. Mensa je respekt k ostatním. Mensa je rozmanitost.

Ač jsou lidé v Mense opravdu nesmírně různorodí, myslím si, že minimálně většina těch, které potkávám, má jednu vlastnost společnou – krom oslnivého výsledku v testu inteligence – mají osobní zkušenost s tím, jaké to je lišit se od okolí. To většině z nich umožňuje pochopit a respektovat názory a osobitost ostatních, což v Mense vytváří nesmírně přátelskou a otevřenou atmosféru. Atmosféru, která podněcuje člověka k tomu, aby se nebál být sám sebou. Doufám, že Vám časopis Mensa dokáže tuto atmosféru přiblížit. Tomáš Kubeš, šéfredaktor

Nehraj prstýnek! Buď prstýnek!

18.06.2018 15:02, autor: Mirek Charvát
S divadelní improvizací jsem se jako hráč setkal poprvé v roce 2005. Bylo to na víkendovém workshopu, který vedla Míša Puchalková, zakladatelka první improvizační skupiny, která začala pořádat zápasy v improvizaci.
Více | Rubrika - Rozhovory

Pohoda mezi vinohrady

18.06.2018 14:14, autor: Marta Kubánková
Letošní jarní celostátní setkání v Zaječí se neslo v duchu hesla „Pohoda“ a nutno říci, že organizátoři to, co již mnozí před nimi proklamovali a slibovali, konečně opravdu dodrželi a konečně to byla pohoda, jak má být. Alespoň tedy tak, jak to cítím já.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Mensa a inteligence v médiích (leden - květen 2018)

13.06.2018 23:26, autor: Čestmír Kalus
Odkazy na zajímavé články týkající se Mensy, inteligence a nadaných dětí v médiích (leden - květen 2018).
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Exkurze do firmy IVEP

9.06.2018 09:23, autor: Stanislav Wolf
V době konání jarního celostátního setkání jste měli možnost podívat se do brněnské firmy IVEP. Ta je zajímavá jak vlastní výrobou a službami, tak svým zaměřením. Je totiž ideální ukázkou historického vývoje brněnského průmyslu a s ním spjatým výzkumem.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Rozhovor: MARTIN ŠÍP BITCOIN A JINÉ KRYPTOMĚNY

9.06.2018 09:07, autor: Stanislav Wolf
Zájmová skupina SIG Manager sleduje a vnímá trendy nejen v managementu, ale i ekonomice a ekonomii, a proto mezi sebe tentokráte pozvala odborníka na nový fenomén, který vznikl poměrně nedávno, a to díky jedné geniální myšlence a prudkému rozvoji informačních technologií.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Tajemství relikviáře svatého Maura

9.06.2018 08:58, autor: Zuzana Šimková
Relikviář svatého Maura je po korunovačních klenotech druhou nejvýznamnější movitou památkou v České republice, na přednášku o jeho zkoumání pomocí záření jsme proto přicházeli s velkým očekáváním.
Více | Rubrika - Reakce na akce

FABLABy – otevřené dílny s moderními technologiemi

9.06.2018 08:37, autor: Stanislav Wolf
Brno se za poslední roky proslavilo úspěšnými startupy, technologickými firmami a tak trochu i kontroverzním uměním. Proto je až symbolické, že zde vznikly tři moderní LABy nebo přesněji řečeno FabLaby, protože právě zde se společně setkávají lidé z těchto oblastí. Takovou příležitost jsme si v SIGu Manager nemohli nechat ujít a uskutečnili jsme do FabLabů sérii exkurzí.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Jak jsem si zaječel (aneb ještě jedna individuální z jarního setkání)

4.06.2018 21:49, autor: Ivan Chocenský
Sotva jsem přešel dřevěný mostek přes smrdutou stoku u nádraží, už se odkudsi shůry ozval hlas: „Jdeme do bloků! Tři, dva, jedna, start! A běžíme!“ Tělo podvědomě napnulo svaly a zrychlilo frekvenci střídání dolních končetin. „A držíme tempo!“ Sakra, Bože, kam koukáš, že nevidíš? Vždyť jsem nezpomalil. Nebo že už i tam nahoře by se fixlovalo? Ivánku, kamaráde, cink! Takže je to cinknutý? Kam ses to vydal?
Více | Rubrika - Reakce na akce

Návštěva Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR

11.03.2018 16:09, autor: Stanislav Wolf
Zájmová skupina SIG Manager si pro mensany připravila v rámci poznávání moderních špičkových technologií v pořadí již čtvrtou exkurzi do brněnské výzkumné instituce ÚPT AV ČR, která se zabývá výzkumem fyzikálních metod, speciálních technologií a unikátních přístrojových principů ve vědních oblastech elektronové optiky a mikroskopie, nukleární magnetické rezonance, bioinformatiky a koherenční světelné optiky a také vytváří špičkové technologické p...
Více | Rubrika - Reakce na akce

Ondřej Kania: Klíč k lepšímu vzdělání

11.03.2018 15:31, autor: Stanislav Wolf
Ondřej Kania je z mého pohledu jedním z těch, koho vypravěč z románu Saturnin nazývá „Bílé vrány“, čili člověk, který se nebojí svoji odvážnou a někdy se může zdát až bláznivou myšlenku dotáhnout do konce a uskutečnit ji. Ondřej takovou myšlenku, takový sen měl a odvážil se, uskutečnil ho, dotáhl jej do konce a ještě dál. Tím se pro nás stal zajímavým, a proto jsme ho pozvali jako váženého hosta mezi nás do SIGu Manager.
Více | Rubrika - Rozhovory

Mensa a inteligence v médiích (říjen - prosinec 2017)

9.03.2018 17:48, autor: Čestmír Kalus
Odkazy na zajímavé články týkající se Mensy, inteligence a nadaných dětí v médiích (říjen - prosinec 2017).
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Historické okénko - první mensovní setkání

8.03.2018 10:27, autor: Jiřina Vlková
Na září 2018 chystá Milada Pytelová retro setkání v Hálově mlýně, které se uskuteční na stejném místě po 25 letech od prvního mensovního setkání v roce 1993
Více | Rubrika - Historie Mensy

Vidíme hvězdy v minulosti, nebo v současnosti?

8.03.2018 10:22, autor: Jan Fikáček
To, že hvězdy vidíme v minulosti, je představa založená na Einsteinově definici současnosti (označme si ji jako E-současnost), jak ji vyložil ve svém článku v roce 1905, kterým světlu světa představil svoji speciální teorii relativity (STR) se známou kontrakcí délek, dilatací času atd. Všechny tyto efekty se opírají o jeho definici současnosti.
Více | Rubrika - Věda

SIGHT - MS Praha potkává MS El Paso

8.03.2018 10:15, autor: Tomáš Nováček
Přijde senzibil, kněz a válečný veterán do baru a… ne, to není vtip, to je čtvrtletní setkání Mensy El Paso v Texasu!

Hypergrid

16.12.2017 00:00, autor: Zuzana Kořínková
Jaké to je vymyslet a vydat vlastní deskovku? A jak se v současné záplavě deskovek zorientovat?
Více | Rubrika - Rozhovory

Poslání Mensy

16.12.2017 00:00, autor: Mark Dettinger, Mezinárodní radní pro malé národní Mensy Z článku On the Goals Of Mensa, Mensa World Journal 12/2017, číslo 059, přeložil Petr Psutka.
Když Lance Ware a Roland Berrill v roce 1946 zakládali Mensu, měli ambiciózní vizi. Chtěli vytvořit intelektuální aristokracii, řešit problémy světa, vytvořit mozkové centrum, které bude radit vládě v politických otázkách.

Minulost na vlastní kůži

16.12.2017 00:00, autor: Veronika Pilná
Patrně každého z nás nejméně jednou napadlo, jaké by to bylo propadnout se do minulosti – ať už jen tak ve snu, dotykem megalitu, pomocí Tardis nebo jiného časového přístroje. Naštěstí žijeme v 21. století, a tak na cestu do minulosti potřebujeme jen obyčejné auto nebo vlak a správné souřadnice, abychom si život našich předků mohli zblízka prohlédnout anebo přímo vyzkoušet.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Já a setkání v Ústí

16.12.2017 00:00, autor: Eva Marie Tobiášová
Začalo to už v den příjezdu na ubytování – objednala jsem si od pěti prohlídku zámku a kostela. Podle navigace mi měla stačit hodina a pět minut, dala jsem si půlhodinu k dobru. Až k Ústí nad Labem dobré...
Více | Rubrika - Reakce na akce

Podzimní celostátní setkání Mensy v Ústí nad Labem

16.12.2017 00:00, autor: Tomáš Kubeš
Setkání ve mně zanechalo spoustu hezkých zážitků, pokud bych však měl volit jeden, o kterém bych rád napsal, vybírám střípek, který možná není až tak podstatný, ale v mé šedé kůře mozkové zanechal opravdu hlubokou rýhu.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Neslyšící Alenka z Ústí

16.12.2017 00:00, autor: Hana Kotinová
Každé setkání je něčím výjimečné. Zatím se mi daří nepřerušená šňůra výjezdů na setkání a moc doufám, že ji ani v příštím roce nepřetrhnu, i když je čím dál těžší vyšetřit volný víkend a ideálně pár dní dovolené k tomu.
Více | Rubrika - Reakce na akce
Počet položek: 866položek na stránku: |< < 1 2 3 4 5 6 7 > >|
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 2/2021 (duben) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 2/2021
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .