Mensa

Mensa jsou lidé. Mensa je otevřenost a tolerance. Mensa je nebát se být sám sebou. Mensa je respekt k ostatním. Mensa je rozmanitost.

Ač jsou lidé v Mense opravdu nesmírně různorodí, myslím si, že minimálně většina těch, které potkávám, má jednu vlastnost společnou – krom oslnivého výsledku v testu inteligence – mají osobní zkušenost s tím, jaké to je lišit se od okolí. To většině z nich umožňuje pochopit a respektovat názory a osobitost ostatních, což v Mense vytváří nesmírně přátelskou a otevřenou atmosféru. Atmosféru, která podněcuje člověka k tomu, aby se nebál být sám sebou. Doufám, že Vám časopis Mensa dokáže tuto atmosféru přiblížit. Tomáš Kubeš, šéfredaktor

Mozartův efekt

8.12.2009 09:40, autor: Z originálu: The Mozart Effect, Thomas Hally; Mensa International Journal, červen 2009, číslo 525 přeložil Jiří Chmela
Vztah mezi hudbou a lidskou inteligencí je předmětem zájmu již od dob Pythagorových. Jeden z posledních objevů v této oblasti se nazývá Mozartův efekt (Mozart Effect), pojem, který oživuje zájem rodičů o klasické hudební vzdělání.

Netypicky v ZOO

7.12.2009 11:42, autor: Jan Pinz
Jednoho sobotního odpoledne mne napadlo, že bych mohl zajít na návštěvu zoologické zahrady. A rozhodl jsem jí navštívit stylově oblečený. Ve sklepě jsem měl vycpaného medvěda, jehož skolil můj pradědeček. Ten byl vášnivým lovcem ledasčehos, zvláště žen, a pak si připadal jako štvaná zvěř, když prchal před partnery oněch dam...

Povídky doktora Cvokaře

7.12.2009 11:41, autor: Vlasta Moravec
Jak také může vypadat dialog mezi pacientem a doktorem.

Povídky ze slov se stejným počátečním písmenem

2.11.2009 10:45, autor: více autorů
Potravu pro průběžné přemýšlení podskupin příchozích představovala příprava příběhu poskládaného pouze při použití podmnožiny prostředků promlouvání pokrývající pouze přiřknuté první písmeno. (Tyto krátké veselé povídky sepsali účastníci Podzimního celostátního setkání Mensy 2009. Redakce se zříká zodpovědnosti za náplň textu.)

Cimrman, krtci a oxfordský předchůdce Mezisítě

24.10.2009 14:17, autor: Jana Axman Vlková
Jára Cimrman se již před příchodem do Velkých Losin delší dobu zabýval problémem rychlé a spolehlivé komunikace na delší vzdálenosti. Metodu dělové pošty opustil už dříve pro vysoký úbytek adresátů. Také rychle opustil myšlenku poštovních holubů. Holub trefí pouze do místa svého bydliště, majitel ho proto musel osobně zavézt členovi, od kterého čekal zprávu, což komunikaci komplikovalo. Další nepříjemnost pro majitele i poštovní doručovatele před...

Jára Cimrman básník

24.10.2009 14:15, autor: tým Básníci (Jarní celostátní sektání Mensy Velké Losiny 2009)
Básnický tým se rozhodl pominout vlastní básnické dílo Mistra, neboť ho považujeme za natolik známé, řekl bych přímo profláklé, že jeho další připomínání zasvěceným by bylo svážením uhlí do dolů a nezasvěceným by pointa stejně unikla. Zaměřili jsme se tedy na méně známou oblast, a to Cimrmanův přínos sborové recitaci. Vzhledem k omezenému časovému prostoru tohoto semináře se omezíme pouze na doložená fakta.

Jára Cimrman hudebník

24.10.2009 14:05, autor: Věra Čepková
Už jako malý chlapec miloval Jára hudbu. V hlavě se mu hromadila spousta hudebních nápadů, ale nebylo kam je přenést. Pocházel z chudých rodičů a od těch nedostal ani haléř kapesného, jak byl rok dlouhý. A kdyby si řekl o peníze, aby si mohl koupit papír, kam by si už sám nalinkoval notovou osnovu, poslali by ho rodiče okopávat brambory, aby si vyčistil hlavu.

Jára Cimrman génius

24.10.2009 13:58, autor: tým Vynálezci (Jarní celostátní sektání Mensy Velké Losiny 2009)
Tým Vynálezci se pustil do rozsáhlého mezinárodního pátrání a pečlivou mravenčí prací kombinovanou s neutuchajícím zkoumáním drobných, na první pohled nesouvisejících a nejasných útržků na různých, od sebe často velmi vzdálených místech se mu podařilo sestavit velkolepou mozaiku ilustrující práci českého génia a velikána Járy da Cimrmana v oblasti, která mu je, stejně jako mnoho jiných, neprávem odpírána – v oblasti zpříjemnění života mnoha...

Jára Cimrman výtvarník aneb Cimrmanovy živé obrazy

24.10.2009 13:52, autor: tým Malíři (Jarní celostátní sektání Mensy Velké Losiny 2009)
Zpráva ze studijního výjezdu malířů do Velkých Losin za účelem historického průzkumu aktivit Járy Cimrmana v rozvoji heraldiky. Přednáška s podtitulem „Zpráva ze studijního výjezdu malířů do Velkých Losin za účelem historického průzkumu aktivit Járy Cimrmana v rozvoji heraldiky“.

Kterak Jára Cimrman ve Velkých Losinách zakládal Mensu c. k. R-U 

24.10.2009 13:47, autor: Jarek Zavadil
Prostějovská MS učinila při prohledávání archivu MěÚ neuvěřitelný objev. V našem městě krátce pobýval geniální český vynálezce Jára Cimrman, než ho bodří Hanáci vyhnali z města. (Pro týmovou hru na jarním celostátní setkání Mensy 2009 ve Velkých Losinách připravil Jarek Zavadil.)

Výměnné pobyty středoškoláků

11.10.2009 18:04, autor: Lída a Honza Wallovi
Jak to vypadá, když si k sobě domů vezmete zahraničního studenta? A co všechno k výměnným pobytům obecně patří? O tom hovoří Lída a Honza Wallovi.

Ergonomie

8.10.2009 00:00, autor: Karla Kotková
Dne 14. 2. 09 proběhl mini seminář o ergonomii sedu, stoje a práce na PC. Z širokého pole ergonomie, kterou můžeme popsat jako „vědu o přizpůsobení práce člověku“, jsem vybrala právě tyto polohy, protože převažují v našem civilizovaném životě.

Výsledky národního kola fotografické soutěže Convergence 2009

7.10.2009 11:32, autor: Tomáš Kubeš
Do národního kola soutěže se zapojilo celkem 30 snímků dvanácti autorů. Mensané v hlasování prostřednictvím intranetu vybrali a do mezinárodního kola také postupují následující tři fotografie.

S hlavou v oblacích

5.10.2009 22:45, autor: :o) + jaz
Dva Mensané poprvé vyzkoušeli paragliding. Počasí sice trochu nepřálo, ale přesto si oba odnesli zážitek na celý život. O to, jak se na let připravovali a jak jej prožívali, se s námi podělí v následujícím článku.

Cyklo-vodní výlet

5.10.2009 22:35, autor: Milan Bubal
Co všechno se může přihodit na čtyřdenním cyklovýletě s Mensou. Jeden den výlet k pramenům Vltavy, druhý den povodně. Příští rok ale určitě pršet nebude!

Anglie během 63 let českýma očima

5.10.2009 22:26, autor: Kristian Svoboda, svobodakris@volny.cz
Jak vypadá Anglie dnes a jak vypadala před 63 lety očima jednoho z Mensanů. Nakolik se život v ostrovní monarchii změnil, zachytil Kristian Svoboda.

Aplikace teorie her v ekonomice i politice a otevřené problémy teorie redistribučních systémů

5.10.2009 22:24, autor: Doc. Radim Valenčík, CSc.
V příjemném prostředí restaurace Austria na Praze 5 na setkání Business Clubu 10.3.2009 proběhla zajímavá beseda na téma Aplikace teorie her v ekonomice a politice.

Inteligence je sexy?

5.10.2009 21:50, autor: Karel Kostka
O lidském myšlení, jeho úrovni a projevech existuje bezpočet studií a knih, nicméně není a nebylo na Zemi člověka, který by dokázal přesně vysvětlit, co to myšlení ve skutečnosti je.

Osobnost a kreativita: extroverze versus introverze?

2.10.2009 23:04, autor: Hally Thomas (přeložil Pavel Psutka)
Sociologové jsou přesvědčeni, že introverze a extroverze představují základní způsob reakce na naše prostředí, vytvářené polygenetickými vlivy a interakcí.

Mensa English Group aneb prstem po mapě

1.10.2009 20:00, autor: Jana Axman Vlková
Můžeme si o světě povídat jen tak mezi sebou, ale také můžeme zvát hosty, kteří ten svět znají, nebo v něm něco prožili a mají o něm co říci.
Počet položek: 866položek na stránku: |< < 31 32 33 34 35 36 37 > >|
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 1/2023 (únor) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 1/2023
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .