Mensa

Mensa jsou lidé. Mensa je otevřenost a tolerance. Mensa je nebát se být sám sebou. Mensa je respekt k ostatním. Mensa je rozmanitost.

Ač jsou lidé v Mense opravdu nesmírně různorodí, myslím si, že minimálně většina těch, které potkávám, má jednu vlastnost společnou – krom oslnivého výsledku v testu inteligence – mají osobní zkušenost s tím, jaké to je lišit se od okolí. To většině z nich umožňuje pochopit a respektovat názory a osobitost ostatních, což v Mense vytváří nesmírně přátelskou a otevřenou atmosféru. Atmosféru, která podněcuje člověka k tomu, aby se nebál být sám sebou. Doufám, že Vám časopis Mensa dokáže tuto atmosféru přiblížit. Tomáš Kubeš, šéfredaktor

Geotermální elektrárna v Litoměřicích

1.10.2009 19:36, autor: Jana Axman Vlková
První jarní den jsme navštívili Litoměřice, abychom si poslechli přednášku o novém projektu geotermální elektrárny.

Rozhovor s manželi Fořtíkovými o celostátním setkání rodin s nadanými dětmi 

1.10.2009 19:20, autor: Zuzana Šimková
Celostátní setkání rodin s nadanými dětmi se letos uskutečnilo v krásném prostředí Krkonoš, v hotelu Větrov ve Vysokém nad Jizerou. Organizátoři rozdělili setkání do dvou po sobě navazujících termínů podle věku dětí, které se programu účastnily - první termín byl tematicky primárně věnován rodičům s předškolními a mladšími školními dětmi a druhý termín byl více zaměřen na rodiny se školními dětmi (prvního i druhého stupně ZŠ). Účastníci pobytu si...

Rozhovor s Hywelem Clarkem, zakladatelem nového SIG-u Mensa English Group 

1.10.2009 18:31, autor: Zuzana Šimková
Pan Hywel Clark je členem Mensy Velké Británie, pracuje jako systémový analytik a je jedním ze zakladatelů nového SIGu Mensa English Group.

Novinky z programu SIGHT

1.10.2009 00:57, autor: Zuzana Poláková, Martina Krosesková (sight@mensa.cz)
Krátké zprávy o aktuálních SIGHT aktivitách: Zapojte se do programu SIGHT, Zpráva pro cestovatele do Velké Británie a Itálie, Osobní zkušenost se SIGHT.

Zrnka písku

29.09.2009 20:22, autor: Petra Frumarová
Osud tomu chtěl a v prvních pár dnech tohoto roku mě vítr odvál do Saudské Arábie. A konkrétně přímo do hlavního města této velmi zajímavé a trochu zvláštní země - Riyadhu. Zde se pokouším pracovat jako zdravotní sestřička v nemocnici.

Sebeobrana

28.09.2009 15:47, autor: Vladimír Kutálek (redakčně upraveno)
V Praze se 7. 3. 2009 konal seminář na téma ,,Sebeobrana ve městě aneb Jak přežít své hrdinství“. Jeho obsah byl natolik zajímavý, že se ho pokusím zpětně zrekonstruovat.

Energie

28.09.2009 15:38, autor: Květuše Soukupová
Měla krásné hnědé vlasy, řekl bych do půlky zad. Byly rovné a lesklé. Její oříškové oči oslovily opravdu každého. Úsměv jí dodával nadpozemský vzhled. Neobvykle zasněný pohled a postava tak akorát. Před pár měsíci se rozešla se svojí dvouletou známostí. To, co mě překvapilo, bylo, že jsem ji neviděl ani jednou smutnou. Pokaždé přišla a usmívala se, pořád chtěla realizovat nápady, které by mě v životě nenapadly, oplývala jakousi energií, která ji ...

Zpráva pro valnou hromadu Mensy v roce 2009 za kapitolu časopis

27.09.2009 16:10, autor: Tomáš Kubeš
Stručné shrnutí vývoje časopisu za období červenec 2008 - červenec 2009.

Mensa a inteligence v médiích 1

27.09.2009 15:52, autor: Tomáš Kubeš
Odkazy na zajímavé články týkající se Mensy nebo inteligence v českých médiích (leden - červen 2009).

Výprava do anglie

7.07.2009 19:59, autor: Vladimír Kutálek (redakčně upraveno)
Slyšte, slyšte příběh převeliký o výpravě 36 odvážlivců do kolébky Mensy. Dopředu upozorňuji, že vše je po pravdě, bez přikrašlování, doufejme že bez cenzury.

Hrátky s čísly

6.05.2009 14:15, autor: Z časopisu mc2 (Mensa Kanada) březen 2008, str. 4 přeložila Lucie Svitáková.
Použijte číslice 1, 9, 9, 6 tak, abyste utvořili co nejvíce čísel. Cílem je pokračování řady 1, 2, 3, 4, 5, 6 … tak daleko jak je to možné, bez toho, aby chybělo jakékoliv číslo.

Akce Aquapark Vyškov

13.04.2009 14:19, autor: Lucie Fajkošová
Akci pořádanou brněnskými mensany si každý účastník dosyta užil! Jakápak všechna tajemství vyškovský Aquapark skrývá? To zjistili naši členové v sobotu 27.12.

Rozhovor s Kateřinou Havlíčkovou

13.04.2009 14:09, autor: Hana Svobodová
Účastnila se zakládání Mensy Československo, zakládala Gymnázium Buďánka a dlouhou dobu byla jedním z klíčových členů vedení Mensy, kde svým neoblomným realismem a smyslem pro detail odvrátila nejednu katastrofu; pomáhala tak z mensovního těsta hníst méně spolek a více organizaci. Mnozí jen obtížně přijímali její přímé a věcné otázky a striktně realistické hodnocení megalomanských plánů. Dlouhou dobu byla jedním z klíčových administrátorů testová...

Business Club 10. 2. 2009 - O čerpání peněz z fondů EU

8.04.2009 21:34, autor: Vladimír Souček (redakčně upraveno)
Únorové setkání Business Clubu se neslo ve znamení čerpání evropských peněz. Hostem byla ing. Helena Minichová, která zvědavým Mensanům vysvětlila, jak to s evropskými penězi chodí, a některým i poradila, jak o ně žádat.

Vinařský večer

8.04.2009 21:28, autor: Martin Kašpar
Osm statečných Mensanů vyrazilo začátkem února v pražské restauraci ochutnávat moravská vína. O tom, co okoštovali a jak jim chutnalo, píše Martin Kašpar.

Proč být s námi

8.04.2009 21:22, autor: Ronald Němec
Pozvánka na pravidelná setkání skupiny v Karlových Varech

Sex na Špilberku

29.03.2009 11:59, autor: Vladimír Kutálek
Vše, co jste vždy chtěli vědět o sexu a báli jste se zeptat… Výstava zkoumá dějiny sexuality a erotiky od nejranějších počátků lidstva až po nedávnou minulost. Pomocí mnoha atraktivních exponátů z celé Evropy ukazuje různorodost přístupů k sexualitě a erotice v průběhu staletí.

Jak jsem se stal místopředsedou aneb Jak také mohou proběhnout volby

29.03.2009 11:42, autor: Vladimír Kutálek
Pravdivý příběh o tom, jak jsem se stal místopředsedou brněnské Mensy a jak málem i předseda byl znovuzvolen.

Eugenio

5.03.2009 19:48, autor: Jana Votrubcová
Byl pátek odpoledne. Těšila jsem se, že za chvilku vypnu počítač a za tři hodiny dorazím domů do Plzně a budu mít po dlouhé době téměř volný víkend. Avšak v poslední chvíli před odchodem jsem si ve své emailové schránce přečetla mail od Zuzky Polákové, naší SIGHT zpravodajky.

SIGHT v ČR – statistika za rok 2008

5.03.2009 19:17
Statistika nuda je, má však cenné údaje... V rámci programu SIGHT ČR navštívilo 9 zahraničních mensanů a vycestovalo 6 Čechů.
Počet položek: 866položek na stránku: |< < 32 33 34 35 36 37 38 > >|
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 1/2023 (únor) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 1/2023
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .