Mensa

Mensa jsou lidé. Mensa je otevřenost a tolerance. Mensa je nebát se být sám sebou. Mensa je respekt k ostatním. Mensa je rozmanitost.

Ač jsou lidé v Mense opravdu nesmírně různorodí, myslím si, že minimálně většina těch, které potkávám, má jednu vlastnost společnou – krom oslnivého výsledku v testu inteligence – mají osobní zkušenost s tím, jaké to je lišit se od okolí. To většině z nich umožňuje pochopit a respektovat názory a osobitost ostatních, což v Mense vytváří nesmírně přátelskou a otevřenou atmosféru. Atmosféru, která podněcuje člověka k tomu, aby se nebál být sám sebou. Doufám, že Vám časopis Mensa dokáže tuto atmosféru přiblížit. Tomáš Kubeš, šéfredaktor

Návštěva z Mensy Německo

5.03.2009 19:02, autor: Jana Hesová, jana.hesova@mensa.cz
Toto není článek popisující typické fungování SIGHT, tedy možnost, jak se díky Mense dostat do různých zemí, či jak hostit člena jiné Mensy, ale vyprávění, jak díky Mense můžete získat přátele po celém světě.

CERN – „země“ technickým studentům zaslíbená

5.03.2009 09:23, autor: Tomáš Kubeš
Možností jak jako student získat kousek na pracovním trhu tolik žádané praxe, vydělat si slušných pár korun, procvičit si cizí jazyk nebo se zdokonalit ve svém oboru můžete v dnešní době nalézt nespočet. Málokdy se Vám však podaří vše skloubit do jednoho jediného zážitku, na který budete dlouho vzpomínat. Rád bych Vám v následujícím článku představil jednu z cest jak toho dosáhnout – program CERN Technical Students, který Vám umožní až rok ...

Se SIGHTem do světa ...

4.03.2009 21:54, autor: Jana Štefaniková
… tedy prozatím do Evropy. Ale možná od začátku: Rozhodnutí, zda využít možností SIGHT, bylo pro mě jako nadšenou cestovatelku záležitostí okamžiku. A zkušenosti vnímám určitě pozitivně!

Rozhovor s Jaroslavem Flejberkem

1.03.2009 22:31, autor: Hana Svobodová
Jaroslav Flejberk byl jedním z prvních členů Mensy v Československu, založil místní skupinu Pardubice a dlouhou dobu působil v Radě Mensy. Kromě toho je jedním z nejvýznamnějších sběratelů hlavolamů v ČR, jeho sbírka čítá více než 7 000 kusů.

Vyhodnocení ankety časopisu Mensa

16.02.2009 13:02, autor: Tomáš Kubeš
V listopadu 2008 vyšla anketa tážící se čtenářů jak se jim nový časopis líbí. Do redakce dorazily celkem 53 odpovědi, 52 z nich elektronicky a 1 písemně. Opravdu velmi nás v redakci potěšilo, že odezva na nový časopis se nesla ve značně pozitivním duchu. Těší nás, že se všechna práce, kterou jsme novému návrhu věnovali, vyplatila. Nejčastěji zmiňované nedostatky rádi napravíme a pokusíme se splnit i vaše další přání. Prezentaci výsledků přenechám...

Kam kráčí časopis Mensa?

16.02.2009 12:53, autor: Tomáš Kubeš - šéfredaktor
Hledání nové tváře časopisu Mensa přineslo mnoho otázek. Jedna z nich, zrovna ta nejvýznamnější, však zatím zůstala částečně nezodpovězena. Zní: „Čím by měl být časopis Mensa?“ Jako šéfredaktor jsem se vždy intuitivně snažil připravovat časopis, který by členy informoval, pomáhal jim a sbližoval je jak s Mensou samotnou, tak mezi sebou, čímž by mimoděk také nabízel pravdivý a aktuální obraz Mensy i lidem mimo ni.

Kreativní génius nebo psychotik?

16.02.2009 12:18, autor: Thomas Hally
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je velmi úzká. Více o problematice zařazení jedince mezi tu či onu skupinu se dočtete v tomto článku.

Rozhovor s Daliborem Hrabcem

15.02.2009 20:44, autor: Hana Svobodová
Dnes Vám přinášíme rozhovor s „duchovním otcem“ soutěží Íkváč Frýdku-Místku, Bedna Moravskoslezského kraje a Logická olympiáda, tedy inteligenčních soutěží pro žáky základních a středních škol. I přesto, že se název soutěže a místo jejího pořádání mění, koncept je stále stejný, tak jak ho Dalibor vymyslel už na začátku tohoto tisíciletí.

Přehled aktivit SIGů v roce 2008

13.02.2009 17:45
Tři nebo více členů Mensy může vytvořit zájmovou skupinu nebo-li SIG (z anglického special interest group) za účelem rozvíjení a pěstování svého společného zájmu. Více o jednotlivých zájmových skupinách se dozvíte v tomto článku. http://sig.mensa.cz

Přehled aktivit místních skupin v roce 2008

13.02.2009 16:23
10 a více členů, kteří žijí či pracují v jedné oblasti, může se souhlasem Rady založit místní skupinu. Každá místní skupina má podle stanov určitou ekonomickou samostatnost. V rámci místních skupin se pořádají pravidelná setkání a různé společenské či sportovní akce. Více o jednotlivých místních skupinách se dozvíte v tomto článku. http://ms.mensa.cz

Přehled aktivit Mensy v roce 2008

13.02.2009 16:02, autor: Lucie Malechová, Tomáš Blumenstein, Tomáš Kubeš
Vážení mensané, předkládáme vám přehled nejdůležitějších akcí Mensy ČR, které se uskutečnily v roce 2008. Krom těch zmíněných je dále pořádáno i velké množství pravidelných akcí, které se do našeho přehledu zkrátka nevešly – přes 100 setkání místních skupin, téměř 30 Dnů plných her, 12 schůzek Business Clubu, 12 akcí Brněnské 27, téměř 200 testování inteligence a velká řada menších akcí místních skupin a SIGů.

Miss Mensa

7.02.2009 16:51, autor: Jana Hesová
Letošní finále prvního ročníku (předchozí byl nultý) obnovené soutěže o nejpůvabnější mensanku Miss Mensa se uskutečnilo druhý prosincový pátek v Kulturním centru Novodvorská v Praze při akci nazvané Společenský večer. Pod tímto názvem si každý představil něco jiného, a tak někteří účastníci přišli v taneční róbě či tmavém obleku a někdo se dostavil v neformálním oblečení.

Jak jsme neulovili draka

7.02.2009 16:41, autor: Jana Axman Vlková
V předešlých číslech časopisu jste si mohli všimnout oznámení o drakovi, který přiletěl do města a na jehož hlavu vypsal starosta odměnu 200 zlatých. My, jež sloveme „Hrdinové 2008“ (dle názvu hry), jsme se v sobotu 22. listopadu 2008 na Buďánce odvážně vydali na lov. Bylo nás několik kouzelníků, pár lovců, bojovníků a rolníků ... Celkem asi dvacet chrabrých a odhodlaných hrdinů.

Strakova Akademie 31. 10. 2008

7.02.2009 16:31, autor: Michaela Kubaníková Saitzová
Do uzávěrky časopisu nakonec přišly ještě tři další reportáže z této akce, což je opravdu úctyhodné číslo. Srdečně všem autorům děkujeme za jejich práci! Kvůli omezenému místu v časopisu jsme bohužel nemohli otisknout všechny. Ty neotištěné vám nyní nabízíme v elektronické podobě.

Návštěva Úřadu vlády ČR

7.02.2009 16:11, autor: Helena Kolská
Do uzávěrky časopisu nakonec přišly ještě tři další reportáže z této akce, což je opravdu úctyhodné číslo. Srdečně všem autorům děkujeme za jejich práci! Kvůli omezenému místu v časopisu jsme bohužel nemohli otisknout všechny. Ty neotištěné vám nyní nabízíme v elektronické podobě. V této reportáži se můžete dozvědět rozličné informace o Strakově akademii.

Studium v zemi ohně a ledu s grantem od NAEP

5.02.2009 10:14, autor: Tomáš Kubeš
Jsem velmi rád, že mohu žít v době, kdy největší překážky v cestování jsou ty v nás – kdy ostnaté dráty padly a od poznání cizích kultur nás dělí jen vlastní rozhodnutí sbalit si kufr a vyrazit. Peníze opravdu nemusím být problém, jak popíši v následujícím článku.

Ave Pasohlávky

24.11.2008 01:28, autor: Jaroslav Zavadil
Jak se již stalo dlouholetou tradicí, tak i letošní podzim proběhlo další z celostátních setkání, tentokrát od 2. do 5. října v malebném koutu jižní Moravy.

Rozhovor s Danou Havlovou

24.11.2008 01:02, autor: Hana Svobodová
Ne náhodou si právě v tomto čísle časopisu Mensa čtete rozhovor s Danou Havlovou. V prosinci se chystá velké testování IQ a právě Dana Havlová je od minulého roku členkou Rady Mensy ČR zodpovědnou za koordinaci testování IQ. Dále se také Mensa čím dál tím víc snaží mnoha různými způsoby o podporu nadaných dětí a takové má Dana Havlová hned dvě.

Jsme chytřejší než naši předkové?

24.11.2008 00:37, autor: Michaela Ulrichová
Jsme chytřejší než naši předkové? Můžeme očekávat bystřejší potomky? Profesor politologie a náboženské filosofie James Flynn v 80. letech vyhodnotil IQ testy holandských mužů a dospěl k zajímavé hypotéze, která byla později na jeho počet pojmenována Flynnův efekt.

Jsou 'sovy' tvořivější?

24.11.2008 00:21, autor: Jiří Chmela
Měl Benjamin Franklin pravdu, když řekl, že brzké usínání a vstávání dělá člověka zdravým, bohatým a moudrým? (V originále: 'Early to bed and early to rise makes a man healthy, wealthy, and wise.') Poslední výzkumy ukazují, že možná nikoliv.
Počet položek: 866položek na stránku: |< < 33 34 35 36 37 38 39 > >|
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 1/2023 (únor) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 1/2023
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .