Mensa

Mensa jsou lidé. Mensa je otevřenost a tolerance. Mensa je nebát se být sám sebou. Mensa je respekt k ostatním. Mensa je rozmanitost.

Ač jsou lidé v Mense opravdu nesmírně různorodí, myslím si, že minimálně většina těch, které potkávám, má jednu vlastnost společnou – krom oslnivého výsledku v testu inteligence – mají osobní zkušenost s tím, jaké to je lišit se od okolí. To většině z nich umožňuje pochopit a respektovat názory a osobitost ostatních, což v Mense vytváří nesmírně přátelskou a otevřenou atmosféru. Atmosféru, která podněcuje člověka k tomu, aby se nebál být sám sebou. Doufám, že Vám časopis Mensa dokáže tuto atmosféru přiblížit. Tomáš Kubeš, šéfredaktor

IBD 2008 (neoficiální verze)

18.11.2008 22:55, autor: Alena Novotná, Jana Hesová
Letošní IBD se konalo na začátkem října v italském San Martino al Cimino sto kilometrů od Říma. Nemusí však jít pouze o samotná jednání a probírání vážných témat...

Zasedání IBD Mensy International 2008 v Itálii

18.11.2008 22:41, autor: Tomáš Blumenstein
Na samém počátku října se v San Martino al Cimino v Itálii (100 km od Říma) konalo IBD (International Board of Directors). Oproti loňskému roku doznal program IBD několika veskrze pozitivních změn...

Na jízdním kole okolo republiky 2008

18.11.2008 22:23, autor: Martin Adámek, Jiřina Vlková
Moje cesta na jízdním kole okolo republiky začala 1. 9. dopoledne a skončila 19. 9. v podvečer návratem zpět do Náchoda. Cílem bylo něco vidět, něco se dozvědět a něco poznat. A tento cíl se letos docela podařilo splnit ...

Rozhovor s Jiřím Hynkem

17.11.2008 23:24, autor: Hana Svobodová
Mensan Jiří Hynek působí již osmým rokem ve funkci prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu. Téma obrany a bezpečnosti je dnes opět velmi aktuální – nasazení českých vojáků v zahraničních misích, zřízení radarové základny protiraketového štítu na našem území, členství ČR v NATO a mnoho dalších. Pokud vás zajímá pohled člověka „z oboru“, čtěte dál…

Filtrování pošty

13.10.2008 10:04, autor: Jan Mazánek
Také vám chodí spousty emailů a nechcete je mít "na jedné hromadě" ve složce Doručená pošta? A nebo si chcete posílat ty důležité jako textovky na mobil? Ale opravdu jenom ty, které vy sami považujete za důležité? Pak čtěte dál...

Zombie Walk Praha 2008

28.08.2008 11:33, autor: Darth Zira
„Tak máme v Praze oživlé mrtvoly, paní Müllerová“, řekl by asi Josef Švejk, kdyby se byl býval dožil 17. května letošního roku.

Skvělá dovolená

28.08.2008 01:38, autor: Vladimír Kutálek
Reportáž z cyklování v Ratmírově od Vladimíra Kutálka otištěná v časopise musela být z důvodu nedostatku místa zkrácena. Zde vám proto přinášíme její původní dlouhou verzi.

Advík 2008 pohledem laika

28.08.2008 00:55, autor: Tomáš Tauber
Moje reportáž bude trochu specifická – kvůli povinnostem mě minul hlavní program (přesto jsem maximálně spokojený s tím, co jsem stihl), byl to můj první čistě manga/anime con a rád bych jej tak přiblížil méně zasvěceným lidem, mezi které také tak trochu patřím.

Řádková inzerce

9.08.2008 21:59, autor: Tomáš Kubeš
Řádková inzerce členů Mensy ČR je zdarma. Tato inzerce se může týkat osobních mensovních i nemensovních aktivit, jako je cestování (SIGHT nabídky, spolujízda, ...), sběratelství nebo seznamování, a v rozumné míře i vašich vlastních komerčních aktivit (služby nebo výrobky prodávané přímo vaší osobou).

Svátek Svatého Patrika

3.08.2008 22:44, autor: Veronika Anor Partiková
Velký irský svátek – Saint Patrick’s Day se slaví 17. března. Svatý Patrik je patron Irska, který přinesl do této země křesťanství.

Beltain, Beltene, Beltine

3.08.2008 22:28, autor: Veronika Anor Partiková
Jden z nejdůležitějších keltských svátků., jehož název vznikl od slova „bel“ (jasný, zářící) a „tine“ (oheň), se slaví v předvečer prvního května.

Projekt Keltská Evropa

3.08.2008 22:14, autor: Veronika Anor Partiková
Projekt Keltská EVropa měl přispět k záchraně, seriozní prezentaci keltských památek a keltské historie na území Středočeského kraje. Zároveň byl založen „celoevropsky“ tj., aby umožnil i spolupráci se správci keltských lokalit po celé Evropě i případné čerpání finančních prostředků z fondů EU.

České geopolitické zajímavosti 1 - Holasicko

3.08.2008 19:56, autor: Vilém Vácha
Holasicko, území které se nachází na severovýchodě České republiky v okolí města Opavy (Opavsko, Krnovsko a Hlučínsko) a přilehlé území na severu, dnes ležící v Polsku.

České geopolitické zajímavosti 2 - Slezsko

3.08.2008 19:47, autor: Vilém Vácha
Slezsko je historicky podivuhodný konglomerát původně nesourodých bývalých vazalských a jiných území, konkrétně bývalého vévodství Těšínského, vévodství Opavského, knížectví Krnovského, Hlučínska, Moravských enkláv a knížectví Niského.

České geopolitické zajímavosti 3 - Nisko

3.08.2008 19:14, autor: Vilém Vácha
Území Niska se v hrubých rysech shoduje s bývalým okresem Jeseník a je jediným územím Dolního Slezska, které je dnes součástí České republiky.

České geopolitické zajímavosti 4 - Braniborsko-Nová marka

3.08.2008 19:06, autor: Vilém Vácha
Braniborsko bylo ve své podstatě součástí Českého státu déle než byla Podkarpatská Rus součástí Československa a jen o něco méně než Slovensko. V roce 2002 tomu bylo 600 let, co Český stát přišel o území Nová marka (Neumark).

Nástin stavu péče o nadané děti v ČR

3.08.2008 18:37, autor: Václav Fořtík
Jak se MŠMT, kraje, obce a další instituce staví k podpoře nadaných dětí na základních školích a ke vzniku speciálních tříd?

Chuť borůvek

3.08.2008 16:48, autor: Jana Beranová
Vítězná práce z dřevěného Turka 2007

Inferno

3.08.2008 16:46, autor: Jana Beranová
Vítězná práce z dřevěného Turka 2007

Smrt Fénixe

3.08.2008 16:42, autor: Eliška Hřebenářová
2. místo, próza do 100 slov, dřevěný Turek 2007
Počet položek: 866položek na stránku: |< < 34 35 36 37 38 39 40 > >|
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 6/2022 (prosinec) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 6/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .