Mensa

Mensa jsou lidé. Mensa je otevřenost a tolerance. Mensa je nebát se být sám sebou. Mensa je respekt k ostatním. Mensa je rozmanitost.

Ač jsou lidé v Mense opravdu nesmírně různorodí, myslím si, že minimálně většina těch, které potkávám, má jednu vlastnost společnou – krom oslnivého výsledku v testu inteligence – mají osobní zkušenost s tím, jaké to je lišit se od okolí. To většině z nich umožňuje pochopit a respektovat názory a osobitost ostatních, což v Mense vytváří nesmírně přátelskou a otevřenou atmosféru. Atmosféru, která podněcuje člověka k tomu, aby se nebál být sám sebou. Doufám, že Vám časopis Mensa dokáže tuto atmosféru přiblížit. Tomáš Kubeš, šéfredaktor

Mensa a inteligence v médiích (říjen - prosinec 2016)

14.01.2017 14:54, autor: Čestmír Kalus
Odkazy na zajímavé články týkající se Mensy, inteligence a nadaných dětí v médiích (říjen - prosinec 2016).
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Karolina Řeháčková: Život ti dá přesně to, na co máš kuráž se ho zeptat

16.10.2016 21:23, autor: Nicole Rebeka Snová
Karolinu jste dříve mohli potkat skoro na každém setkání Mensy. Nyní jí však spíše potkáte v TV, protože je českou reprezentantkou v plážovém volejbale. Během své kariéry vystřídala tři spoluhráčky, opakovaně se umístila na mezinárodních soutěžích a jejím snem je olympiáda v Tokiu. Jaká byla její cesta?
Více | Rubrika - Rozhovory

Uhelné safari

16.10.2016 19:37, autor: Boleslav Vraný
Byli jste už v povrchovém dole? My ano. V sobotu 23. července jsme se díky Martině Kroseskové vypravili na Uhelné safari, které společně pořádají Severní energetická, a. s., a Vršanská uhelná, a. s. Ze tří možných tras jsme si vybrali návštěvu lomu ČSA a rekultivací v okolí Mostu. Spolu s výborným průvodcem a jedním cizincem jsme zaplnili terénní vozidlo pro 18 lidí a vyrazili cestou necestou.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Aquaskipper

16.10.2016 19:24, autor: Lenka Šnajdrová
O mensanech je všeobecně známo, že rádi zkoušejí různé ptákoviny. Jakožto typická mensanka jsem se proto zaradovala, když Pavel Terber začátkem července vypsal akci „Jízda na vodním ptákovi“. Odkazy na motivační videa v on-line přihlášce zjevně splnily svou funkci, neboť v dohodnutý den se na Brněnské přehradě sešlo něco přes deset zvědavých mensanů a jejich rodinných příslušníků.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Milá návštěva

13.10.2016 22:57, autor: Kristýna Mothejzíková
Zajímavý pohled na jednu mensovní návštěvu z Německa z očí jak hosta, tak hostitele.

Mensa v Malajsii

13.10.2016 22:51, autor: Z originálu časopisu Triple M Issue One 2016 přeložila z angličtiny Jana Tomaštíková
Organizace Mensa, která sdružuje lidi s vysokým IQ, je rozšířena do každého koutu světa. Stejně jako Česká republika mají i ostatní státy svůj mensovní časopis. Napadlo vás někdy, jaké články bychom si mohli přečíst v časopise Mensy v Malajsii? Tak tady jsou!

Mensa a inteligence v médiích (červenec - září 2016)

1.10.2016 22:55, autor: Čestmír Kalus
Odkazy na zajímavé články týkající se Mensy, inteligence a nadaných dětí v médiích (červenec - září 2016).
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Tomáš Kubeš: Žijeme v úžasné době

11.09.2016 14:43, autor: Nicole Rebeka Snová
S šéfredaktorem časopisu Mensa jsem si povídala nejen o jeho mensovních aktivitách, ale také o jeho pracovním uplatnění v Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN), o cestě na Island a do Nepálu, IT a umělé inteligenci.
Více | Rubrika - Rozhovory

Učení nemusí být mučení, zvlášť když jde o cizí jazyky

11.09.2016 14:32, autor: Markéta Sedláčková
Tradiční způsob učení jazyků, který se využívá ve školách, není to, po čem byste měli sáhnout, pokud se jazyk chcete naučit rychle a zábavně. Abychom opravdu dokázali mluvit cizím jazykem, potřebujeme mnohem víc než pořádnou slovní zásobu, znalost gramatiky a pár užitečných frází.
Více | Rubrika - Věda > Inteligence

Esperanto a umělé jazyky

11.09.2016 14:28, autor: Martin Dokoupil
Umělými jazyky se zabývala celá řada lidí a vzniklo tedy již mnoho různých jazyků, z nichž málokterý se prosadil. Jazyk, který se proslavil nejvíce je Esperanto, ale ani tento jazyk neobstál v boji s angličtinou a nestal se univerzálním jazykem.
Více | Rubrika - Věda > Inteligence

Na návštěvě u policejních psovodů

21.08.2016 11:59, autor: Stanislav Wolf
Jistě znáte film nebo seriál, kde hlavní roli tvoří nerozlučná dvojice – policista a jeho čtyřnohý parťák. Tak právě na tyto hrdiny, avšak skutečné, jsme se šli podívat v rámci mensovní exkurze do výcvikového střediska policejních psů v Brně, kde se psi chovají, cvičí, zkoumají a ošetřují.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Brexit a jeho ekonomické dopady

21.08.2016 11:48, autor: Michal Macháček
Po britském referendu se v médiích objevila spousta negativních předpovědí od propadu trhů přes zpomalení růstu ekonomik až po zvýšenou nezaměstnanost, a to jak v Británii, tak v EU. Předpovídat budoucnost je vždy obtížné, přesto bych chtěl jít proti proudu a ukázat, proč není v současnosti panika na místě.
Více | Rubrika - Věda > Ekonomie

Mensa České republiky udělila Čestné uznání profesoru Petru Widimskému

20.08.2016 08:30, autor: Zuzana Šimková
Na základě hlasování svých členů udělila Mensa České republiky ocenění Čestné uznání pro rok 2016 kardiologovi prof. MUDr. Petru Widimskému, DrSc., FESC., FACC, mezinárodně uznávanému odborníkovi v oboru, který zásadním způsobem změnil v celosvětovém rozsahu způsob léčby akutního infarktu myokardu.
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Mensa a inteligence v médiích (duben - červen 2016)

14.07.2016 23:25, autor: Čestmír Kalus
Odkazy na zajímavé články týkající se Mensy, inteligence a nadaných dětí v médiích (duben - červen 2016).
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Dva bratři Sedláčkovi jsou ještě lepší než jeden!

22.06.2016 10:13, autor: Zuzana Šimková
Zcela bez diskuse a přesně dle očekávání! Pokud jste neměli možnost zajít na přednášku Tomáše a Lukáše Sedláčkových, kterou organizoval Petr Štěpán ve spolupráci Mensy ČR se Spolkem absolventů a přátel ČVUT, zmeškali jste příležitost sledovat diskusi těchto dvou výjimečně talentovaných bratrů.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Poznáte boeing od airbusu? aneb Exkurze po jednom z šesti terminálů Letiště Václava Havla

22.06.2016 09:51, autor: Čestmír Medek
Další z mnoha exkurzí MS Praha byla do terminálu Letiště Václava Havla, kde jsme měli možnost vidět hasičskou zbrojnici, či si udělat poznávačku letadel.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Mensa ČR udělila Čestné uznání prof. MUDr. Petru Widimskému, DrSc., FESC., FACC

16.06.2016 16:22, autor: Redakce
Na základě hlasování mezi svými členy Mensa České republiky udělila ocenění Čestné uznání kardiologovi prof. MUDr. Petru Widimskému, DrSc., FESC., FACC, mezinárodně uznávanému odborníkovi v oboru, který zásadním způsobem změnil způsob léčby akutního infarktu myokardu v celosvětovém rozsahu.
Více | Rubrika - Zprávy Mensy

Vlak zde jízdu končí, prosíme, vypadněte

16.06.2016 16:13, autor: Hana Kotinová
Pátý rok v Mense, páté setkání – myslím, že moje výdrž je dostatečným důkazem toho, jak jsou mensovní akce super. Co všechno jsme na letošním jarním setkání stihli my?
Více | Rubrika - Reakce na akce

Železniční rallye

16.06.2016 16:07, autor: Vít Švachouček
Tématem jarního celostátního setkání byla železnice. Aby si účastníci užili ježdění vlakem, byla pro týmy připravena virtuální jízda v rámci Železniční rallye.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Co přinese nový program ECB na podporu ekonomiky?

11.06.2016 17:21, autor: Michal Macháček
Na mensovní diskusi „SIG BC – Tvorba akciového portfolia“ jsme narazili na problém kvantitativního uvolňování (QE) Evropské centrální banky (ECB). Ta v březnu oznámila změny v současných programech na podporu ekonomiky. O jaké změny jde, co vlastně znamenají a jaký vliv mohou mít na ekonomiku eurozóny, Evropské unie i na nás samotné?
Více | Rubrika - Věda
Počet položek: 866položek na stránku: |< < 2 3 4 5 6 7 8 > >|
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 6/2022 (prosinec) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 6/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .