Český hlavolam nazvaný Tom Ball

Na našem trhu je od dubna 2010 k sehnání nový český hlavolam Tom Ball. Nejen že dobře zabaví, ale můžete s ním vyhrát milion korun.

Od dubna tohoto roku je na světě hlavolam nazvaný Tom Ball. Vypadá jako malinký fotbalový míč a jmenuje se po Tomášovi, synovi svého vynálezce Zdeňka Blažka z Brna. Na rozdíl od Rubikovy kostky je tento hlavolam koulí a má poněkud více možných pozic. Vynálezce uvádí tento počet jako 10 na 69. Jak vlastně hlavolam vypadá a jak funguje?

Tom Ball má podobu fotbalového míče. Povrch hlavolamu je tvořen dvanácti pětiúhelníky a dvaceti „šestiúhelníky“. Šestiúhelníky jsou vylisovány do prvků ve tvaru trojúhelníků. Trojúhelníky svými vrcholy podplouvají pod pětiúhelníky. Mezi každou dvojicí trojúhelníků se pak nachází prvky ve tvaru tzv. piškotů, kterých je celkově 30. Dutá koule je osazena 12 pevnými pětiúhelníky. Kolem každého pětiúhelníku pak lze volně otáčet přilehlou pěticí šestiúhelníků. S každou pěticí šestiúhelníků se pochopitelně současně otáčí i příslušná pětice piškotů.

Hlavolam je prodáván ve složené podobě, což vezme vítr z plachet těm nevěřícím Tomášům, kteří by chtěli prohlásit hlavolam za nesložitelný. Cílem je uvést hlavolam do takového stavu, aby všechny barevné symboly a kruhy na povrchu tohoto „fotbalového míče“ byly souvislé a uspořádané.

Proč se o Tom Ball máte zajímat? Jednak je to docela zajímavý a sympatický kamarád pro dlouhé večery, můžete si na něm tříbit své kombinační schopnosti a konečně skrývá se v něm možnost vyhrát jeden milion korun českých. Soutěž ve skládání hlavolamu na čas proběhne na počátku roku 2011. Soutěžící se musejí zaregistrovat a složit předepsanou kauci 1000 Kč. Kdo první před porotou složí Tom Ball za dobu kratší než 3 minuty, vyhraje 1 milion Kč. Na závěr přijměte jedno malé upozornění: Pokud v koutku duše toužíte po milionu korun, musíte si koupit Tom Ball v té podobě, která je označena jako tzv. výherní. S ostatními druhy hlavolamu se nelze soutěže zúčastnit.

O hlavolamu se dozvíte více na jeho domovské stránce na webu www.tom-ball.eu.

Autor: Zbyšek Bahenský (redakčně upraveno)
Sdílet

Komentáře

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 1/2023 (únor) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 1/2023
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .