Jak jsme hráli poslepu

Zkusili jste někdy hrát libovolnou hru poslepu? U některých her si můžeme pomoci hmatovou kontrolou s tím, že nedokážeme rozeznat barvy kamenů, některé jsou stejné bez ohledu na to, zda hrají vidoucí či nevidoucí, další se bez zrakové kontroly ani hrát nedají a jiné se sice dají hrát i poslepu, ale potřebují kontrolu vidoucího.

Hra poslepuJakákoliv hra je tímto způsobem velmi zajímavou výzvou pro vaši paměť. Připomeňme, že průměrný počet věcí, které si dokážeme krátkodobě zapamatovat, je sedm plus minus dvě. Nejmenší deska na go má 81 průsečíků, během hry se na ni položí alespoň 40 kamenů. Klasické 64obrázkové pexeso je spíše jednoduchá hra, ale zkuste si její hmatovou podobu třeba jen s polovinou obrázků. Je to dost náročné. Níže jsou varianty některých her tak, jak jsme je hráli, co jsme k tomu potřebovali a kde najdete pravidla, pokud hru neznáte.

Go

  • Na desce 9 x 9 průsečíků, dva hráči hlásí, na jaký průsečík dávají, třetí umísťuje pro kontrolu na desku. Hráč prohraje, pokud umístí kámen na pole, kde už kámen leží.
  • Na desce 13 x 13 průsečíků, tzv. rengo. Každý hráč má před sebou svou desku, mezi deskami je zástěna. Vidoucí oznamuje, že soupeř zahrál a že hráč umístil kámen na obsazený průsečík.
  • Na velké magnetické desce 9 x 9 průsečíků s hmatovou kontrolou. Tato deska ale není bežně k dispozici.
  • Pravidla viz Česká asociace go, www.goweb.cz.

Othello

  • Na desce standardní velikosti, hráči hlásí pole, kam umísťují kameny, třetí provádí tahy na desce. Hráč prohrává, jestliže umístí kámen na obsazené pole nebo na pole, kde nemůže otočit žádný soupeřův kámen. Rekord je 25 tahů podle pravidel.
  • Lze hrát i s hmatovou kontrolou.
  • Pravidla viz Česká asociace Othello, othello.hrejsi.cz.

Mankalové hry Minimancala, Oware, Toguz kumalak, Kalaha a jiné

  • Tyto hry je možné hrát poslepu bez kontroly vidoucího a bez jakékoliv úpravy. Jsou to hry s důlky a kuličkami, počet kuliček v důlcích lze nahmatat, aniž by hrozilo poškození pozice.
  • Pravidla viz Česká federace mankalových her, www.mankala.cz.

Další hry, které lze hrát s hmatovou kontrolou: většina her od firmy Gigamic (Quarto, Quads, Quoridor ...), Batik, Fits, Blokus, Sputnik.

Autor: Hana Kotinová, hana.kotinova@mensa.cz, redakčně upraveno
Sdílet

Komentáře

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 1/2023 (únor) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 1/2023
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .