KAICA

Seznámení s deskovou hrou Kaica pro dva až čtyři hráče na herním plánu o 144 čtvercových polích, stejně jako při hře KAIK.

KAICA je desková hra. Hraje se na 144 čtvercových polích (12x12), jako při hře KAIK. Hrají ji 2-4 hráči za pomocí hrací kostky.

Každý hráč má svou figurku (bílá, černá, zelená a červená). Hrají-li 3 hráči vyřadí se zelená figurka. Hrají-li 2 hráči, vyřadí se zelená a červená figurka.

Figurka se na začátku hry umístí do rohového (výchozího) pole hracího plánu a to bílá do levého dolního, černá do levého horního, zelená do pravého horního, červená do pravého dolního.

Na zbylá pole se umístí kolečka, kterým se říká KA. KA je celkem 140 (35 bílých, 35 černých, 35 zelených a 35 červených). V levé dolní čtvrtině bílé KA, levé horní černé KA, pravé horní zelené KA a pravé dolní červené KA. A to vždy na jedno pole jeden KA (na rohová pole se KA neumisťují).

Hráči se v tazích střídají, začíná bílý, dále se táhne ve směru hodinových ručiček. Tah se realizuje takto, hodí se kostkou a táhne se o počet polí tolik, kolik je hodnota na horní straně kostky. Při tahu se táhne kamkoliv, ale platí zásada, že při tahu se může na pole vstoupit jen jednou a pole na nějž se vstupuje musí sousedit s polem, z něhož se přichází. Na všech polích, kam vstoupí hráčova figurka během tahu, tak tam sebere, jeli tam KA. Hra končí v okamžiku nejsou-li už žádné KA na hrací ploše. Na konci hry se sčítají KA a to takto k jednomu bílému se dá jeden černý, jeden zelený a jeden červený, tak vznikne jeden KAICA. Pak se sčítají zbylé tři různé barvy KA dávají dohromady jeden KAIC. Zbylé dva různobarevné KA dávají dohromady jeden KAI. KAICA je za 10 bodů. KAIC je za 6 bodů. KAI je za 3 bodů. KA, které nevytvoří žádná KAICA, KAIC nebo KAI se počítají za 1 bod. Pořadí vítězů podle počtu bodů, kdo má nejvíc bodů vyhrál.

Herní plán


Taktika: Tato hra je svou logikou podobná hře “člověče nezlob se”. Na rozdíl od předchozí hry KAIK je tato hra vysloveně zaměřená na získávaní bodu v duch tohoto jednoduchého cíle. Její strategie je získaní co nejvíce bodu, proto je vhodné táhnou zprvu na střed hrací desky a sbírat pokud možno co nejvíc KA s důrazem na preferenci vytvoření KAICA.

Autor: Vilém Vácha
Sdílet

Komentáře

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 5/2022 (říjen) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 5/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .