KAIK

Seznámení s deskovou hrou Kaik pro dva až čtyři hráče na herním plánu o 144 čtvercových polích.

KAIK je desková hra. Hraje se na 144 čtvercových polích (12x12). Hrají ji 2-4 hráči za pomocí hrací kostky.

Každý hráč má svou figurku (bílá, černá, zelená a červená). Hrají-li 3 hráči vyřadí se zelená figurka. Hrají-li 2 hráči vyřadí se zelená a červená figurka.

Figurka se na začátku hry umístí do rohového (výchozího) pole hracího plánu a to bílá do levého dolního, černá do levého horního, zelená do pravého horního, červená do pravého dolního.

Na zbylá pole se umístí body, těch je celkem 140 (35 bílých, 35 černých, 35 zelených a 35 červených). V levé dolní čtvrtině bílé body, levé horní černé, pravé horní zelené a pravé dolní červené. A to vždy na jedno pole jeden bod (na rohové pole se body neumisťují).

Hráči se v tazích střídají, začíná bílý dále se táhne ve směru hodinových ručiček. Tah se realizuje takto, hodí se kostkou a táhne se o počet polí tolik, kolik je hodnota na horní straně kostky. Při tahu se táhne kamkoliv, ale platí zásada, že při tahu se může na pole vstoupit jen jednou a pole na nějž se vstupuje musí sousedit s polem, z něhož se přichází. Pole, kde skončí na konci tahu hráč, tak tam sebere bod je-li tam. Hodí-li se 6 na hrací kostce, hráč znovu táhne.

Vstoupí-li hráčova figurka na pole, které není rohové a kde je soupeřova figurka, je soupeřova figurka vyhozena (přemístěna) na své výchozí (rohové) pole na začátku hry a v dalším kole tahne z tohoto svého výchozího (rohového) pole. V připadě je-li figurka vyhozena ze svého výchozího (rohového) pole, je vyřazena ze hry a její hráč prohrál.

Hra končí v okamžiku nejsou-li už žádné body na hrací ploše. Na konci hry se sčítají body, a to takto - k jednomu bílému se dá jeden černý, jeden zelený a jeden červený, tak vznikne jeden KAIK.

Pořadí vítězů podle počtu KAIKU, kdo má nejvíc KAIKU vyhrál.

Herní plán


Taktika: Tato hra na rozdíl od předchozích preferuje spíše než kombinace soustředění na jednotlivé tahy v duchu dvou strategii :
a) soustředit se na sebrání co nejvíce KAIK a to lze nebo
b) kombinovat s možností vyhodit protivníka z jeho výchozího pole.
Tato hra preferuje schopnost získat všechny čtyři barvy. 4 barvy mají hodnotu jen pohromadě jinak ne.

Martin Adámek - jízdní kolo, cyklistika
Autor: Vilém Vácha
Sdílet

Komentáře

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 5/2022 (říjen) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 5/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .