Dokumenty z historie Mensy ČR 

3.04.2011 19:37, autor: Tomáš Kubeš
Jak se měnil v průběhu historie počet členů Mensy? Jak vypadaly mensovní volby v předešlých letech? A jak se změnilo jméno Mensy po rozdělení federace? Tyto informace jsou nyní k dispozici.

Časopisy Mensy Československo

1.08.2008 18:53, autor: Hana Kalusová
První časopis Mensy Czechoslovakia vyšel v dubnu 1990. Toto nulté číslo mělo pouze 4 strany a obsahovalo základní informace o Mense a její historii. Druhé číslo vyšlo v říjnu 1990 a hlavním obsahem byly národní stanovy.

Staré časopisy ke stažení na intranetu

1.08.2008 18:50, autor: Tomáš Kubeš, Hana Svobodová
Především díky snaze současné redakce můžete nyní na intranetu nalézt elektronické verze všech časopisů Mensy Československo a Mensy ČR počínaje prvním vydaným - nultým číslem z roku 1990.

Historie Mensy Czechoslovakia (1989 – 1991)

1.08.2008 18:47, autor: Hana Drábková (upravila Hana Svobodová)
Historie české Mensy se začala psát již v roce 1968. Tehdy během pobytu v Anglii navštívila psycholožka Hana Drábková tehdejšího ředitele Mezinárodní Mensy v Londýně. Nebyla to náhoda, již delší dobu se zabývala výzkumem dědičnosti inteligence, zvláště vysoké inteligence. Kromě založení Mensy byla hnacím motorem i snaha získat materiály k práci s rodinami lidí s vysokým IQ. Bohužel přišel srpen 1968 a s ním i konec možnosti zakládat „elitář...

Ohlédnutí za předsednictvím Václava Fořtíka

30.07.2008 23:56, autor: Václav Fořtík
Dlouho jsem Vaška prosil, aby napsal pár vět o Mense v době svého předsednictví. Nakonec jsem ho uprosil a předkládám vám opravdu velmi zajímavý článek. Rád bych nicméně zdůraznil, že článek měl být, a skutečně je, osobním pohledem a osobní zpovědí, nikoliv přesným historickým dokumentem. Jako takový by tedy měl být čten a chápán. Článek byl redakčně upraven. – Tomáš Kubeš

Zakladatelka československé Mensy Hana Drábková

10.07.2008 00:00, autor: Hana Svobodová
Na úvodní stránce každého časopisu Mensa se můžete dočíst, že: „Mensa na území ČR byla založena na jaře 1989 Dr. Hanou Drábkovou.“ Tuto skromnou informaci si dnes můžete významně doplnit v následujícím rozhovoru.

Exmensan Jan Fikáček

9.07.2008 23:33, autor: Hana Svobodová
V roce 1989 zakládal Mensu Czechoslovakia, v roce 1993 byl u jejího dělení, v letech 1991 – 1997 jí předsedal. A co si myslí o svém působení v Mense s odstupem několika let? Zeptala jsem se za Vás…

Mensan Václav Fořtík

9.07.2008 23:19, autor: Hana Svobodová
Našlo by se jistě mnoho lidí, pro které je Václav Fořtík synonymem Mensy ČR. Dlouholetý předseda, organizátor, popř. důležitý účastník jak mensovních, tak i těch akcí, kde výskyt lidí s vysokým IQ není čistě náhodný. Co ho ale do Mensy přivedlo a jak vidí její budoucnost?
Počet položek: 25položek na stránku: |< < 1 2
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 5/2022 (říjen) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 5/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .