Historické okénko - první mensovní setkání

Na září 2018 chystá Milada Pytelová retro setkání v Hálově mlýně, které se uskuteční na stejném místě po 25 letech od prvního mensovního setkání v roce 1993
V časopise byla sice avizována ještě dříve dvě celostátní setkání (13. června 1992 v hotelu Fontána v Brně a 29. května 1993 v kulturním středisku Průhon v Praze), ale byla pouze jednodenní a jejich program odpovídal spíše valné hromadě. První skutečné celostátní setkáním Mensy tedy bylo v září 1993 a pořádala ho také Milada, tehdy ještě Hánová.
V červencovém čísle mensovního časopisu byla na straně 4 otištěna pozvánka:
Mezinárodní setkání členů společnosti Mensa

ve dnech 9.–12. září 1993 pořádá brněnská skupina.

Ubytování je zajištěno v rekreačním středisku Hálův mlýn na Bílém potoce v blízkosti Brna (asi 25 km od vlakového nádraží). V budově jsou 2–5lůžkové pokoje a dále jsou 2 a 4lůžkové pokoje v chatách s vlastním WC a sprchou. K dispozici jsou rovněž 3 klubovny, centrální video, bazén a hřiště. Budova je zařízena bez bariér a slouží i jako rehabilitační středisko.

Cena s polopenzí, tzn. ubytování se snídaní a večeří, je pro členy české Mensy 300 Kč.

Na programu setkání je soutěž národních družstev, kterou připravuje Jirka Bělohlávek, turnaj v bleskovém šachu, hádankářská soutěž, hlavolamy, posezení u ohně a jihomoravského vína. Na všechny dny jsou nachystány zajímavé turistické výlety po jižní Moravě, např. vápencové pohoří Moravský kras s propastí Macocha a nádherně zdobenými krasovými jeskyněmi, prohlídka Punkevní jeskyně na člunech, dále pak návštěva mohyly Míru, bojiště bitvy tří císařů u Slavkova v r. 1805, slavkovského zámku s obrazárnou, zámek Lednice s tureckým minaretem, zámek a hrad Boskovice, středověký hrad Pernštejn, renesanční zámek Rájec-Jestřebí s velkou zahradou, renesanční zámek Lysice, gotický portál Porta coeli s jedinečnou křížovou chodbou v Předklášteří u Tišnova a další. Samozřejmě je také připravena prohlídka Brna a exkurze do pivovaru. Vzhledem k tomu, že se Hálův mlýn nachází ve velmi pěkném přírodním prostředí v blízkosti Brněnské přehrady, jsou zde další možnosti výletů a projížděk na parníku.
Dopravu si účastníci zajišťují sami, doporučujeme osobní auta, případně kola. Nemáte-li možnost přijet vlastním autem, oznamte to na přihlášce organizátorům.

Přihlášky účastníků zasílejte na adresu Jirky Bělohlávka. Uzávěrka přihlášek je 20. srpna 1993.
Milada, Brno

V dalším čísle časopisu, tedy na srpen a září, byla na straně 6 zveřejněna další pozvánka s uzávěrkou přihlášek prodlouženou do 7. září, s dnes již nevídaným pokynem k placení pobytu až na místě, s vysvětlením příjezdové trasy a upřesněním programu. Neúčastnivším se brněnským mensanům byl nabídnut sobotní cyklistický výlet na Hálův mlýn.

Na straně 17 je výtah ze zápisu z jednání rady z 3. července 1993, informující o pozvání pana Eda Vincenta, o možnosti vzít s sebou za plnou cenu rodinné příslušníky a o úhradě cestovních výloh a pobytu na jeden den pro členy rady.

V říjnovém čísle si členové mohli přečíst zhodnocení tohoto prvního setkání:

Setkání na Bílém potoce
Ve dnech 9.–12. 9. 1993 se v rekreačním středisku Hálův mlýn uskutečnilo mezinárodní setkání Mensy. Celkem se zúčastnilo 46 mensanů a mensanek, z toho 8 cizinců. Na sobotní zasedání rady se dostavilo dalších 6 přátel ze Slovenska a výkonný předseda MI Ed Vincent. Kromě toho se ještě přišli alespoň podívat tři další mensani, dva hosté, jeden pes a malé dítě. Takže všechny chválíme za účast, která přesáhla optimistická očekávání pořadatelů.
Náš dík patří také panu Sadílkovi, hoteliérovi s rodinou, za nevšední péči a pružnost při řešení všech nečekaných změn a divných nápadů našich členů.

Děkujeme také Jirkovi Bělohlávkovi za organizaci série soutěží v průběhu celého setkání. Soutěžilo se v pletení vánočky, hudebním testu, rozdělávání ohně, račím běhu a šachovém turnaji. Váženým průměrem všech soutěží byl vyhlášen Jirka Jenis jako celkový vítěz setkání a získal právo nosit vítězný pohár na všechny akce společnosti Mensa.

V pátek dopoledne většinu z nás zaujalo černohorské pivo a jeho výroba. Několik abstinujících mensanů se degustace účastnilo jen přihlížením. Jistě si neuvědomili ztrátu významného vitaminu B pro svůj organismus. Odpoledne jsme si prohlédli Brno a večer zahráli několik her.

Zatímco v sobotu do večera zasedala rada, ti šťastnější podnikli výlet do Punkevních jeskyní a na zámek v Boskovicích.

Večer jsme se všichni sešli u táboráku.

Drobný nedělní výlet na Šmelcovnu rozehnal nedrobný déšť.

Významnou událostí bylo uzavření dohody o rozdělení federální Mensy na Mensu Slovensko a Mensu České republiky. Stalo se tak na společném zasedání rady Mensy Československo, Mensy Slovensko a výkonného předsedy MI. Ed Vincent byl s jednáním spokojen, vyjádřil podporu MI oběma nástupnickým organizacím a pozval oba předsedy na 9. výroční setkání Mensy a jednání IBD/ICC v Sitges ve Španělsku.

Vzhledem k tomu, že většina účastníků hodlá příště přijet znova, uspořádá Mensa v budoucnu obdobné setkání, třeba na jiném zajímavém místě v naší republice. Například začátkem července příštího roku. Co vy na to?
Jirka, Milada, Brno

Doufejme, že v letošním roce se v Hálově mlýně již dále Mensa dělit nebude, a přejme Miladě i všem účastníkům další úspěšnou a nezapomenutelnou akci.

Autor: Jiřina Vlková
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 6/2022 (prosinec) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 6/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .