Mensa v letech 1968 - 1989

To nejzajímavější z dění v Mense v létech 1968 - 1989.

1968

jaro

Na jaře 1968 existovala v komunistickém Československu naděje na uvolnění politické situace, a tak se ožila i myšlenka založit Mensu v Československu. Pokusila se o to její pozdější zakladatelka, klinická psycholožka PhDr. Hana Drábková. Během své půlroční stáže v Londýně proto navštívila ředitele Mensy International, kterého její nápad velmi zaujal, jelikož tenkrát ještě neexistovala žádná pobočka Mensy v zemích východního bloku. „Dojednali jsme všechny detaily, on mi popsal, co a jak mám udělat, a domluvili jsme se, že Mensu CS založím. S tím jsem z Anglie odjela. Také mě kontaktovali novináři, vyšly i články v anglických novinách,“ vzpomínala Hana Drábková.

srpen

Vpád vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 znamenal však konec snah o založení československé Mensy. „Bylo mi to jasné, protože už předtím, během 60. let, jsem se byla ptát na ministerstvu na možnost založení Mensy, ale tam se mi vysmáli, že takový elitářský spolek nemůže v socialistické společnosti existovat,“ uvedla PhDr. Hana Drábková.

1988

listopad

Ve švýcarském Curychu se konala 1. konference Evropské rady pro vysoké schopnosti, které se s přednáškou o vysoké inteligenci zúčastnila i PhDr. Hana Drábková. Setkala se zde s prof. Victorem Serebriakoffem, čestným předsedou Mensy, který jí poradil, co a jak udělat pro založení pobočky Mensy u nás. Zatím to sice bylo nemožné, ale uvolňující se poměry dávaly naději do blízké budoucnosti. Prof. Serebriakoff také slíbil poslat do Československa výkonného ředitele Mensy Eda Vincenta, který se zabýval zakládáním poboček Mensy v dalších zemích.

1989

březen

PhDr. Hana Drábková uveřejnila inzerát v časopisu Mladý svět s výzvou, ať ti, kdo chtějí otestovat své IQ, napíší na její adresu do psychiatrické kliniky. Přišlo na tisíc dopisů.

duben

Do naší republiky přijel výkonný ředitel Mensy Ed Vincent a v Praze s pomocí PhDr. Hany Drábkové a její dcery Hanky otestovali přihlášené lidi. Hana Drábková ml. převedla anglické statistické normy hodnot IQ na české a Ed Vincent to schválil. Tak vznikly „československé normy“. Teprve při samotných testech oznámili organizátoři účastníkům, že jde o testování Mensy. Úspěšní otestovaní dostali anglický formulář přihlášky do Mensy International, pokud by chtěli do Mensy vstoupit. Samostatná Československá Mensa však zatím z politických důvodů vzniknout nemohla a žádná existující organizace ji nechtěla zastřešit.

září

V Praze proběhlo další testování IQ přihlášených dobrovolníků.

listopad

Konalo se třetí mensovní testování zájemců. Testem úspěšně prošlo celkem 250 osob z celkové tisícovky přihlášených, kteří reagovali na výzvu v Mladém světě. Listopadová revoluce, s níž přišel konec komunistického režimu v Československu, znamenala konečně možnost založit samostatnou Československou Mensu.

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 1/2023 (únor) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 1/2023
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .