Mensa v roce 1992

To nejzajímavější z dění v Mense v roce 1992.

leden

Probíhala anketa o nejlepší návrh nového názvu časopisu Mensy, vybíralo se z názvů IQ, DIMENZE, MUMÁK, HUMBUK a MŇAM, později přibyly návrhy HOMOIQIENS, LUMEN, ROZMĚR a další.

Členové Mensy s IQ nad 150 bodů naměřeným v mensovním testu založili namísto zapovězené SuperMensy samostatnou Einsteinovu společnost, nespadající pod Mensu. V březnu měla Einsteinova společnost 33 členů.

Kluby bystrých a zvídavých dětí, organizované společností ECHA ve spolupráci s Mensou, fungovaly už pro čtyři věkové skupiny: předškoláky (5–6 let), žáky 1.–4. tříd, žáky 5.–9. tříd a pro středoškoláky. Schůzky klubů byly jednou týdně v mensovní klubovně. Současně byla k dispozici i placená psychologická poradna.

Byla vyhlášena soutěž Miss Czechoslovak Mensa. Zájemkyně musely zaslat svou fotografii do redakce mensovního časopisu a odpovědět vtipně na otázky, přihlásilo se asi dvacet dívek. Soutěž probíhala v několika předkolech, v nichž čtenáři podle fotografií a představení dívek na stránkách časopisu Mensa vybírali vždy dvě finalistky. Finále se nakonec konalo až v květnu 1994.

Rada Československé Mensy vypsala konkurz na organizačního pracovníka Mensy, nabízený plat byl 2 500 korun formou fakturace za šest hodin práce denně.

březen

Konalo se celostátní testování IQ, proběhlo 26. a 28. března vždy v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě. Poslední březnový den proběhlo nulté kolo IQ ligy.

duben

Mensané v Bratislavě také začali pořádat pravidelná setkání KKK v klubovně v Prešovské ulici. Einsteinova společnost měla k 10. dubnu 48 členů.

V Praze se konalo 1. kolo soutěže v řešení inteligenčních a jiných testů s názvem IQ liga.

červen

Celostátní setkání Mensy se konalo 13. června v Brně.

červenec

Kateřina Havlíčková a dr. Eva Vondráková zveřejnily v mensovním časopise svůj projekt založení osmiletého Mensa gymnázia pro studenty splňující limit pro členství v Mense (IQ nad nebo rovno 130).

říjen

Od 30. října do 2. listopadu se v Holandsku konalo mezinárodní setkání Mensy International. Československá Mensa na setkání vyslala oficiálního zástupce.

prosinec

Ostravská Mensa získala klubovnu a sál pro pořádání akcí díky DDM v Ostrčilově ulici, 19. prosince se tak mohlo uskutečnit první setkání ostravské skupiny.

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 5/2022 (říjen) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 5/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .